Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: discomfort parte abdominala drepta nivel costal
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara, sunt baiat am 20 ani si am luat in greutate 10-15 kg in decursul a vreo 4-5 luni.
De vreo 2 luni simt o jena in partea abdominala dreapta.
Am cautat pe net simptomele mele indica acumulari de grasime in ficat.
Mi-au aparut niste pete pe abdomen nu foarte mari si sunt ca niste bubite.
Ar trebui sa merg sa-mi fac cv analize?
Pe net zice ca nu este niciun medicament ci doar sa urmez o dieta.
Multumesc
Salut Claudiu ! Sincer vorbind, mie mi se pare nefireasca ingrasarea unui baiat de 20 de ani cu 15 kg in citeva luni. Ti-as sugera niste investigatii care sa inceapa cu analize, inclusiv hormonale, si o ecografie abdominala atenta.
Numai bine si te asteptam cu noi vesti !
ingrasarea a fost pe baza de stres...am avut bacaluareatul si acum studiez in strainatate
Claudiu, faptul ca te-ai ingrasat din cauza stresului mi se pare un factor agravant: daca la tine stresul actioneaza prin nevoia de aport caloric masiv incepem sa ne gindim si la bulimie (presupun ca totusi nu te-ai ingrasat din ...nemincare).
Ramin la sugestiile formulate in mesajul anterior, cu mentiunea ca studiul in strainatate - adica viata complet diferita in care esti angrenat fata de cea din tara - ar putea aduce noi stresori in existenta ta, agravind implicit situatia.
Da este adevarat. Obisnuiam sa invat pana la 2-3 noaptea si apoi mancam... A fost o prostie dar am renuntat de 1 saptamana la prajeli si semipreparate, ramanand la 3 mese pe zi. Ma voi programa maine pentru analize si voi reveni cu informatii.
Multumesc pentru ajutor.
Uli,vezi cat de sinceri, disciplinati si ascultatori sant copiii astia?Sant minunati!
URL de referinţă