Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Daca imi poate explica cineva ce inseamna asta
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Stateam odata degeaba si pur si simplu mi-a aparut o pata ca un fel de grii dar mult mai deschis undeva in dreapta vederii nu in centru.. in ea in pata aia se miscau foarte multi purici ca sa ii numesc asa.. am fost la control mi s-a dat sa fac toate analizele inafara de nush ce la ficat.. in rest toate.. dintre toate glicemia iesise137.. mi sa facut si "macula cross" acolo se vede pata mea exacta ce vad.. nu e neagra nu nmk doar nu vad in acel punct deloc.. las atasament sa vedeti si voi poate are cineva idee ce e.. doamna aia doctor habar nu avea ce sa imi spuna...
Este afectata macula, acel strat al retinei care contine celule fotoreceptoare. De-asta ai problema semnalata. Mergi la o clinica oftalmologica
pentru investigatii suplimentare si tratament.
(21-05-2020 08:06 PM)SoulHealer a scris: [ -> ]Este afectata macula, acel strat al retinei care contine celule fotoreceptoare. De-asta ai problema semnalata. Mergi la o clinica oftalmologica

Voi incerca alta clinica sa vad ce spun si ei.
(21-05-2020 08:06 PM)SoulHealer a scris: [ -> ]Este afectata macula, acel strat al retinei care contine celule fotoreceptoare. De-asta ai problema semnalata. Mergi la o clinica oftalmologica

Am fost la un control de calitate altundeva.. si cica am retinopatie diabetica.. dar mi a explicat cu totul altcv ce ar trebuii sa vad in cazul ala.. niste pete mici mai intai care se plimba odata cu ochiul.. nu mi a explicat dc vad eu pata aia oarba .. care nu e neagra.. doar nu vad acolo...
Nu ai spus nimic legat de diabet! Ai asa ceva? Daca da e important, dar imaginile aratate in prima postare nu par a fi asa ceva. O tomografie computerizata retiniana OCT poate arata foarte clar ce se intampla la nivelul retinei.
URL de referinţă