Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Epuizare dupa activitati mai putin obositoare
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Bună!
As dori un sfat.Am avut câteva episoade depresive in ultimii ani,pe baza de stres,dar le-am depășit singura.Am schimbat locul de muncă,lucrez mai puțin si am incercat sa fac cat mai multe lucruri placute.
Dar am rămas cu ceva probleme.Nu rezist la stres fizic si intelectual.Obosesc f.repede,nu am energie.Daca de exemplu primesc o veste mai putin bună, mă tulbura foarte tare,desi nu ar fi cazul,astfel incat simt ca am senzatia ca plutesc si parca nu ma pot concenta bine.Îmi revin greu doar dupa cateva zile bune .
Nu am fost la nici un consult de specialitate deoarece traiesc in strainatate.Sunt trecuta de 40 de ani si am o greutate normala.
Inseamna ca desi ai depasit singura acele momente, tot ai ramas cu o sensibilitate. Ai prietenii si familia aproape?
Prin depresie este EXTREM de greu sa treci singura si rezultatele uneori sunt fragile, cel mai bine este sa lupti alaturi de un om care sa te inteleaga, fie chiar si psiholog
Da,sunt cu familia.Nu stiu cum as putea indeparta aceasta sensibilitate,mai ales ca nu am probleme majore in viata mea.Singurul lucru ar fi vremea de aici,cam neprietenoasa, cu multe ploi.Credeti ca un consult online cu un psiholog din tara,ar fi eficient in problema mea?Nu am apelat la un consult psihologic aici,deoarece consider ca nefiind limba mea materna nu pot sa ma exteriorizez asa cum as face-o in propriul grai.
Ar trebui sa faci niste analize, macar cele uzuale. Eu ti-as indica si analizele pt tiroida, vit D, B12, folat, ionograma. Fa o lista cu toate simptomele (include-le si pe cele mai banale, cu care poti trai, chiar daca nu au nici o legatura cu oboseala si depresia) pe care sa i-o arati medicului. Pana atunci stai la soare fara crema de protectie si cat mai dezbracata pana te inrosesti putin!
Multumesc ptr.sfat.O sa fac si niste analize.O zi buna si sa auzim numai de bine!!
Sigur ca va poate ajuta.
Spre exemplu pe mine m-a ajutat intotdeauna sa citesc ceva motivational sau sa imi gasesc modele in viata de oameni care au trecut prin aceleasi stari si au biruit.
URL de referinţă