Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: infectie urinara?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Descriu mai jos problema mea, cum a debutat si cum a evoluat.
Am 34 de ani si nu am mai avut niciodata probleme de genul.

A debutat in urma cu aproximativ o luna si jumatate cu un miros mai urat (care nu imi era specific) in zona genitala si cu o mica secretie care imi umezea putin lenjeria intima. La inceput nu am bagat de seama, pentru ca aceste simptome erau initial la un nivel redus.

Apoi, mi s-a aprins un "beculet de alarma". Am pus aceste simptome pe seama contactelor sexuale cu noua mea partenera. Am luat 2 pastile de Tinizol (am aflat de la cineva despre aceste pastile).

Mai aveam o senzatie usoara de jena in zona uretrei din cand in cand, de multe ori dupa urinare sau uneori dupa contact sexual.

Dupa inca cateva zile am luat de la farmacie o cutie de Urinal Acut si una de Biomicin Urinal.

Ulterior, la scurt timp mi-a aparut o roseata pe gland, in zona uretrei si in zona preputului si o senzatie de mancarime in zona genitala (mancarimea era la un nivel redus si nu era prezenta continuu).

Am fost la un medic urolog si mi-a prescris sa iau antibiotic timp de o saptamana (Tavanic) si o pastila de Flucovin.

La 6 zile dupa terminarea tratamentului cu antibiotic mi-am facut analizele de urina si au iesit bine.

Simptomele s-au estompat, dar apoi au reaparut. Iritatia din zona penisului a disparut complet dupa cateva zile de tratament cu acel antibiotic, dar a mai aparut ulterior. Zonele inrosite nu au fost mereu fix aceleasi- uneori au disparut de pe partea interioara a preputului si au ramas doar in zona uretrei, etc.

Intre timp am mai fost si deranjat la stomac (nu stiu daca are legatura sau nu).

Am mai fost la un alt urolog. Dar fix in acel moment nu aveam niciun simptom. Mi-a spus ca sunt bine. Mi-a facut si o ecografie si a iesit bine.

Intre timp s-au mai adaugat alte simptome (nici acestea nu au avut un caracter continuu sau constant): usturime la urinare, o durere testiculara, o durere in zona rinichiului drept, senzatie de frig si ameteala.

In tot acest timp am incercat si diferite tratamente naturiste (nu iau medicamente de obicei): merisor, multivitamine, echinaceea, vitamina C, propolis, antiviral (dacia plant), uleiuri esentiale de tea tree, cimbru si cuisoare.

Dar, inca nu m-am vindecat si problema persista de ceva timp si este pentru mine foarte suparatoare si deja sunt ingrijorat. Rog ajutor.

Va multumesc mult!
Poate fi o balanita rebela la tratament. Solutia este pauza sexuala, examen al secretiei vaginale a partenerei si un tratament simptomatic cu Urinal Akut si o crema baneocin sau galbenele cu propolis aplicate pe zona santului balano-uretral. Atentie si la igiena intima, la sapunurile folosite. Lenjeria intima se schimba zilnic. Repeta urocultura inainte de a lua Urinal ca sa nu-l iei degeaba. Fii calm, balanitele trec mai greu dar trec. happy
(12-04-2020 10:15 AM)SoulHealer a scris: [ -> ]Poate fi o balanita rebela la tratament. Solutia este pauza sexuala, examen al secretiei vaginale a partenerei si un tratament simptomatic cu Urinal Akut si o crema baneocin sau galbenele cu propolis aplicate pe zona santului balano-uretral. Atentie si la igiena intima, la sapuurile folosite. Lenjeria intima se schimba zilnic. Repeta urocultura inainte de a lua Urinal ca sa nu-l iei degeaba. Fii calm, balanitele trec mai greu dar trec. happy

Multumesc frumos pentru raspuns.

As vrea, daca se poate sa ma lamuriti inca putin cu urmatoarele aspecte:
- considerati ca celelalte simptome descrise de mine (in afara de iritatia glandului si a preputului) au legatura cu aceasta balanita rebela?
- pot sa aplic crema pe tot glandul si pe preput? sau sa o aplic doar in zona de deschidere a uretrei?
- de cate ori pe zi sa aplic crema?

Multumesc inca o data!
De regula au. Sigur, poate ar fi buna o analiza a secretiei uretrale. Crema se aplica doar in zona santului balano-uretral. Sunt bune baile de sezut cu ceai caldut de coada calului si pauza sexuala sau utilizarea prezervativului pana cand partenera face analiza secretiei vaginale.
Un sfat foarte inportant pt balanita , nu te mai speli pe gland niciodata cu SAPUN , acesta irita , te speli numai cu apa .
Buna seara.Va rog sa ma ajutati cu un sfat, nu mai stiu cum sa procedez.Am 38 de ani, acum 1 an si jumatate am inceput sa am simtomele unei infectii urinare destul de severe.Ginegologic toate analizele au fost si sunt bune, sumar de urina, urocultura foarte bune.Insa simtomele au aparut din ce in ce mai des.Astfel am luat pana acum foarte multe antibiotice,la maxim 5 zile de la terminare lor o iau de la capat.Am fost la 3 dr urologi, ultimul diagnoatic- vezica hiperactiva.Am luat timp de 2 luni Zevesin de 5 mg, dupa care simtomele au aparut iar.Am revenit la doctor, mi s a prescris Zevesin de 10 mg. Dupa 10 zile simtomele au reaparut.Am incercat Inkontan, fara efect, acum iau Nolicin, desi toate analizele de sange si urina sunt bune.Nu mai stiu ce sa fac si unde sa ma îndrept pentu ca acum, noci la Nolicin nu mai raspund.Nu stiu exact ce este, primesc tor felul de tratamente si ajung in acelasi punct.Va rog sa ma ajutati.Multumesc anticipat!!!!
URL de referinţă