Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Scleroza multipla?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua! Am 38 de ani si in urma cu 4 ani am ametit brusc ,aveam dezechilibrari si vedeam in fata ochilor ca o pata gelatinoasa care tremura.Dupa un an de zile mi-a amortit piciorul stang,aveam impresia xa nu imi apartinea acel picior ,fiind la facultate am pus totul in baza stresului,am lluat pastile impotriva stresului si vitamine ,anu trecut amoreala a fost mult mai puternica imi amortea capul ,mana si piciorul pe partea stanga,m-am decis si m-am dus la un neurolog ,am facut RMN la cap si rezultatul a fos leziuni demielenizate non-gadofile in substanta alba supratentoriala cu aspevt nespecificat,neurologul ma trimis la spital pt o punctie lombara ,acea punctie a iesit negativa,fundul de ochii normal ,si 2 analize la sange pe care le voi atasa aici ,au iesit normale,desi medicul mi-a zis ca nu exclude SM,si sa astept ca starea sa se agraveze pt a primi diagnosticul de SM.Va rog sa ma ajutati cu un sfat,am zile la rand cand vad dublu .
Discuta cu neurologul aceste probleme. Interpretarea rezulatelor se face in context clinic, pe baza tuturor analizelor si investigatiilor pe care le-ai facut. Diagnosticul de certitudine de SM nu se pune asa usor. E nevoie e mult mai multe analize si investigatii care sa confirme o maladie sistemica. Cere o a doua opinie la un alt neurolog.
Multumesc pentru indrumare,dar primul neurolog cel care mi-a facut punctia nici macar nu mi-a dat o scrisoare medicala ,vb prin yelefon cu el ,al doilea neurolog a zis ca nu stie ce sa zica si sa ma duc din nou la primul.......tot ceea ce am facut investigatii le-am facut pe bani,si sunt destul de scumpe ,o sa incerc sa caut si un al treilea neurolog.
Poate ca ai nevoie de un medic care e specializat si pe aceasta afectiune si are pacienti cu sm. Dr.prof. Ovidiu Bajenaru de la spitalul de urgenta floreasca ti-l recomand dar probabil ca va fi destul de greu sa te programezi la el sau dr. Ovidiu Tudor, il gasesti la privat.
(21-10-2019 05:21 PM)S.Anna a scris: [ -> ]Poate ca ai nevoie de un medic care e specializat si pe aceasta afectiune si are pacienti cu sm. Dr.prof. Ovidiu Bajenaru de la spitalul de urgenta floreasca ti-l recomand dar probabil ca va fi destul de greu sa te programezi la el sau dr. Ovidiu Tudor, il gasesti la privat.

Multumesc frumos!
URL de referinţă