Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Cui pe cui se scoate
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am citit la capitolul cardiologie foarte multe postari in care majoritatea celor care scriu spune ca atunci cand au o aritmie se sperie si implicit, intra in panica. Sincer, m-am gandit ca eu sunt anormala, deoarece atunci cand am extra-uri sau tahicardie, astept cuminte sa-si faca de cap inimioara si cand se satura de zbenguiala, sa revina la normal. Dar nu sunt atat de anormala, pt ca intru in panica la.... inaltime. Niciodata nu m-am simtit confortabil la inaltime, dar in ultimii 2-3 ani acest disconfort s-a accentuat. Si atunci, vara aceasta am aplicat principiul cui pe cui se scoate si am plecat pe Transfagarasan impreuna cu cele doua fetite ale mele. De urcat nu a fost o problema, dar cand m-am vazut colo sus, in varful muntelui, la Balea Lac, mai coboara daca poti! Cand ma uitam in jos simteam ca imi fuge pamantul de sub picioare sau de sub roti si imi inghetase sangele in vene! Nu stiu daca asa se manifesta atacul de panica, dar eu ma gandeam doar la cum sa duc copiii jos, in siguranta. Daca nu as fi avut copiii cu mine, nu as fi avut curajul sa cobor pe toata portiunea de gol alpin. Dupa aceasta experienta, disconfortul la inaltime s-a diminuat, dar nu a disparut, iar fetitele mele numara lunile pana la vara cand mi-au smuls promisiunea ca vom merge pe Transalpina. Ce-as mai putea face pt a diminua frica de inaltime confused
Fara sa vrei ai aplicat una din metodele cele mai bune de a scapa de acrofobie, aceea de a-ti lua inima in dinti si a infrunta inaltimile. Metoda face parte din ceea ce se chema terapie CBT (Cognitive Behavior Therapy)! O alta, mai eficienta se pare, se bazeaza pe utilizarea unei capsule ce contine cortizol, hormonul secretat de organism in conditii de stres maxim. Acesta va atenua semnificativ teama de inaltime. Se sustine ca dupa doua-trei sesiuni de tratament se scapa de aceasta fobie! Nu cunosc, din pacate, denumirea comerciala a medicamentului minune.

P.S. Sa stii ca teama de inaltimi nu este o teama ..irationala! O au marea majoritate a oamenilor in forme mai mult sau mai putin manifeste. Asa ca..... happy
Tot din ciclul "cui pe cui se scoate" iti spun ce am auzit de la psiho-terapeutul meu; avea multi pacienti cu frica de inaltimi si mergea cu fiecare la ultimul etaj al centrelor comerciale, al blocurilor (etajul 10-12), luau lifturi cu pereti de sticla si urcau pana la ultimul etaj, samd. E o buna metoda pentru a expune pacientii exact la factorul declansator de panica. In timp intervine obisnuinta, pacientii simtindu-se in siguranta dupa mai multe asemenea sedinte.
Multa sanatate!
URL de referinţă