Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: nevroza cardiaca
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am citit pe diverse linkuri despre nevroza cardiaca, aceasta reprezentand un raspuns cardiocirculatoriu la emotii, stres, efort intens, etc...: * Nevroza cardiaca este o stare anormala, caracterizata printr-o anxietate exagerata, însotita de reactii emotive psihice si cardiocirculatorii fara legatura cu o anumita cauza; sunt foarte greu de precizat iminenta, un anumit pericol sau existenta unei amenintari. Bolnavii cu nevroza cardiaca se plâng cel mai adesea de dificultati respiratorii fara nici o legatura cu efortul fizic; au palpitatii chiar în repaus, dureri precordiale cu predominanta în regiunea submamara, uneori dureri de cap, transpiratii. Aceste tulburari pe care le descriu bolnavii nu sunt sistematizate si nu pot îi corelate cu efortul fizic, sau diverse munci; singura explicatie data de bolnavi este legatura cu diverse conflicte familiale, profesionale, surmenaj. De regula, tensiunea arteriala este normala, iar ritmul este de cele mai multe ori tahicardie. *
Multi dintre noi am descris aceste stari ce prezinta tabloul unei nevroze cardiace, stari descrise mai sus, in definitia nevrozei card.Astfel incat apar urmatoarele intrebari:

1.Tahicardiile paroxistice au vreo legatura cu nevroza cardiaca?(pt ca cele sinsusale , din cate am citit...au ).
2.Extrasistolele sunt un efect al nevrozei cardiace?
3.De ce pana acum 3 ani inima mea nu a avut probleme de circuit electric; factori externi au contribuit la declansare? Daca e ceva genetic, nativ, de ce doar de la o anumita varsta apare, pana atunci totul fiind in regula, organismul fiind supus poate la acelasi nivel de stres, efort psihic, fizic...? Cu alte cuvinte...: ) care e cauza ?
Of of Nico...eu sunt unul dintre cei cu problema asta. Ma macina de cativa ani si eu o intretin din pacate cu stres, sedentarism si tigari. Tulburarile de acest gen sunt destul de greu de diagnosticat, dar, zic eu, mult mai greu de tratat. La mine manifestarile sunt cele descrise de tine, mai putin TPSV si extrasistole, pe care spre norocul meu nu le-am resimtit niciodata(stiind ca orice om normal are asa ceva). Tahicardie sinusala din plin, de fapt un ritm undeva pe la 90-95 destul de deranjant si care ma panicheaza . Am fost la cel putin 5 cardiologi, camere de garda...EKG-uri si ecocardiografii la greu, de doua ori holter...rezultate bune pentru corason. admit ca sunt un tip anxios, si nu prea mai stiu ce inseamna sa fii normal. In cateva zile fac 33 de ani, nu ii arat big grin dar ce e in mine numai eu stiu. Am devenit obsedat de puls, si cum ma apuc sa il controlez, cum creste instantaneu. Cardiologii ce sa imi prescrie decat beta-blocante ; am fost si la psihiatru dar in afara de o super moleseala nu a rezolvat nimic tratamentul. Buuun..asta e cu tahicardia
Durerile precordiale fara niciun fel de legatura cu efortul le am de 1 an, bineinteles controale peste controale, rezultat - nu ai domnule nimic la inima. Tensiunea 12-13 cu 7-8, deci bunicica. Restul de simptome le am dar destul de rar. Nu reusesc insa sa cobor ritmul la un nivel de 60-70 pntru perioade lungi sub nicio forma si pe mine deja incepe sa scrie ipohondrie. Din ceea ce am mai citit si eu pe ici-colo TPSV nu prea are legatura cu nevroza, la nivelul circuitului electric al inimii existand ceva anomalii pe care din ce se stie , de cele mai multe ori, le rezolva ablatia. Daca stie cineva mai mult sa ne lumineze.Despre extrasistole am inteles ca da, ar putea avea un rol si nevroza in declansarea lor. Partea cu geneticul mi se pare adevarata. Eu am o sora cu un an mai mica si vreau sa spun ca ea a mostenit mare parte din gena tatalui (tarie de caracter,SOMN LINISTITOR, si multe altele pe care mi le-as fi dorit si eu), iar eu am preluat de la mama mai mult, si slava Domnului am avut ce(sunt ironic): anxietatea cu tot ce are ea "mai bun". De acord cu tine ,deci, in ceea ce priveste mostenirea genetica. Nu cred sa fie doar o coincidenta. Nici eu pana acum cativa ani nu aveam absolut nimic, dar totusi organismul fiind supus poate la acelasi nivel de stres, efort psihic, fizic asa cum zici tu, la un moment dat clacheaza. Nu stiu ce e de facut , eu tot mai sap pentru un tratament care sa dea rezultate, dar din pacate...nimic. Sper ca nu v-am plictisit prea mult...tongue
Mai Bogdan cel Cochet care nu-si arata "cumplita" virsta de 33 de ani, iti zic de pe acum la multi,multi,multi ani neanxiosi si buni!
Totodata, cer scuze ca ma bag iar in toti si toate, dar imi permit in calitate de multipatita ce sint, poate are cineva ceva de cistigat . Bogdane, daca zici ca al tau corason n-are probleme de fond, eu cred ca ar merita sa incerci o cura de acupunctura /10-15 sedinte/ pentru reechilibrare psihica si energetica, cu milioane de efecte benefice. FACE MINUNI, chiar daca nu crezi foarte tare in asa-zisele procedee complementare, ti-o spun pe pielea mea! Sa nu uitam ca acupunctura are totusi un trecut multimilenar ! Eu iti propun sa dai o cautare pe Goagal pentru Institutul National de Medicina Complementara si Alternativa si citeste cite ceva despre cei de acolo. Sint cu totii doctori alopati/ prin urmare, nu sarlatani/, cu supraspecializari recunoscute oficial in diverse terapii complementare. Uite citiva doctori recomandabili: Alexandru Capizisu, Violeta Botescu si mai ales Florin Bratila(angrenat si in tratarea unor loturi sportive).Eu am fost la dr. Sandu Bergher, asijderea bun, dar putin siciitor in misionarismul crestin pe care-l practica, mai ales daca se prinde ca pacientul este liber cugetator. As merge si acum cu toata increderea , dar asta ar presupune doua lucruri : sa pot sa ies din casa, respectiv doctorul sa accepte sa puna acele in pofida anticoagulantului pe care-l iau. Trebuie sa stii ca intepaturile nu dor de loc si nici nu singereaza in conditii normale, iar daca ai si o trimitere de la medicul de familie nici nu costa nimic, intrucit le deconteaza CAS-ul. Cel putin asa era acu' niste ani, cind am fost eu. Ar merita incercat - parerea mea. Uite si o Heart superlinistita de ziua ta, hai pa, fi-ne-ar bine !
Ma bag si eu in discutie pentru ca recunosc multe din simptomele descrise de nicolero si bogdan ca fiind si ale mele, daca ar fi sa le leg de felul in care apar uneori extrasistolele fara vreo legatura cu sfera digestiva sau hernia hiatala, cum imi place sa cred. Hiperstimularea de natura simpatoadrenergica este de natura sa dea astfel de simptome cum sunt tahicardia si extrasistolele. Un sistem nervos vegetativ aflat intr-un echilibru instabil din diferite cauze (endocrine, metabolice, neurologice, stres emotional, etc) poate sa provoace dezordini incredibile in echilibrul electric al inimii, in general al intregului sistem vascular. Prin urmare copii, trebuie sa cautam cauzele care induc hiperreactivitatea neurovegetativa. Cu ce am putea incepe? Pai cu suprarenalele de exemplu. Sunt utile deci analizele ce determina titrul hormonilor suprarenalieni care sa stabileasca fara echivoc daca nu este vorba despre vreo distonie neurovegetativa de tip epinefrinic (denumirea franceza a adrenalinei). O investigatie mai precisa, CT, a bazinului inferior poate arata cum se prezinta rinichii si suprarenalele, macar pentru a elimina o parte din cauzele posibile.
Sigur ca valorile electrolitilor de baza, conteaza foarte mult, dar banuiesc ca oricare dintre noi si-a facut o ionograma ca sa vada cum sta cu Ca, Mg si K ! Valorile scazute si chiar cele aflate la limita inferioara sunt de multe ori cauza unei spasmofilii fruste si cred ca stiti deja ca spasmofilia are un spectru incredibil de larg de manifestari care ne pot face viata un cosmar.
Sa nu uitam niciodata tiroida in investigatiile pe care le facem. Este una dintre cele mai "perfide" glande cu putinta si daca nu stim ce se intampla cu ea in realitate s-ar putea sa ne trezim cu surprize mari de tot! Eu am descoperit de curand ca am tiroidita autoimuna (Hashimoto) si doar titrul hormonilor (normal inca) ma face sa nu ma alarmez, desi am antecedente in familie si nu se stie daca nu cumva un hipotiroidism frust este cauza extrasistolelor mele pana la urma! Totusi nu voi lua Eutyrox-ul prescris pentru ca printre fenomenele adverse ce credeti ca provoaca? Palpitatii!!
In sfarsit, daca n-am gasit nimic pana acum, este desigur loc pentru a investiga electrofiziologia inimii, dar este un domeniu in care nu pot decat sa las loc competentei si sfaturilor lui armmdt si ulianei!
Suntem cu totii desigur, stresati, nervosi, lipsiti de acea liniste fara de care dezechilibrele la nivel neurovegetativ actioneaza asupra sistemului endocrin, circulator si organelor interne. De multe ori suferim de depresie si nici macar nu stim asta!
Fara a deveni ipohondri, e bine sa ne gandim la tot ceea ce am uitat sa verificam si sa taiem de pe lista una cate una toate cauzele posibile care se dovedesc rand pe rand, false. Imposibil sa nu o gasim pe cea adevarata pana la urma.
Sa fim sanatosi, pentru ca isteti suntem oricum, dar asta se pare ca nu ne-ajuta prea mult! happy
Colega, aveam o limbarita aseara de mama-mama, dar mi-am zis: ia nu te grabi, poate omu' mai revoca vreo afirmatie - de pilda, cea ca am fi isteti - si raspunsul tau cade iar in gol big grin ! Eu zic ca istetimea ne ajuta, ne face suficient de imaginativi ca sa ne cream noi si noi spaime, cu tot atitea cercuri vicioase care se potenteaza excelent unele pe altele.Daca n-avem rezolvari, s-avem macar angoase!!!! (Ca in celebra anecdota: e adevarat ca nu se scoala, dar uite ce minunat atirna!) Ajung uneori sa regret ca nu sint analfabeta la propriu, poate astfel as rabda cu mai multa smerenie si liniste tot ceea ce mi si ni se intimpla, si nu numai in materie de sanatate.
In alta ordine de idei, ti-as lansa o intrebare in calitatea ta de inginer electronist: cum devin aparatele electrocasnice vampiri energetici capabili sa afecteze sanatatea? Nu prea inteleg chestia asta! Si in general, ce parere ai /tu si, desigur ,toti cei interesati de tema/ de efectul ANCU DINCA? Daca "te risti" la discutie, hai s-o trancanim la Discutii generale, ca sa nu cream debandada pe forum. Si sa ne simtem bine !!!
De-acord uliana, lanseaza un nou topic pe discutii generale legat de starea energetica a organismului si interactiunea cu mediul inconjurator. Poti sa-l botezi chiar asa "Vampirismul energetic, adevar sau mistificare?" happy
Buna ziua.... am deschis un nou subiect deoarece in concediu am trecut prin aceeasi experienta ca si in trecut... scurtari de respiratie urmata de puls rapid...spital.. diagnostic..nevroza cardiaca.
Nevroza cardiaca e acelasi lucru cu atacul de panica?
Dr de acolo mi a spus ca metoprolulul nu mi va rezolva problema ci sa iau niste anxiolitice. Deci din ce am inteles eu...vorbea foarte stalcit romana si putina engleza...aceasta nevroza cardiaca ar fi tot un atac de panica??
Eu am apucat sa iau 2 zile metoprolol de 25 jumatate dim si jumatate seara.
Este vreo problema daca il opresc? In afara crizei de atac de panica sau ce o fi pulsul meu e 60...72..80 in functie de cat m agit eu prin casa
Florina, ti-am mutat mesajul aici pt ca mai era un subiect cu acelasi nume care a primit deja raspunsuri f interesante. Din cele spuse reiese ca intr-un atac de panica pulsul si tensiunea sunt mari. Doctorul care te-a vazut avea dreptate in privinta tratamentului. Nici eu nu intelegeam de ce cardiologul ma trimite la psihiatru (mai ales ca psihiatrul era sotul dansei). Stii cand am inteles? Acu vreo luna cand cineva a pus o intrebare despre subdenivelare st si am citit despre asta. Nu mai gasesc documentul dar ideea era ca emotiile puternice (pozitive si negative) nu fac bine la inima. Trebuie sa fii mai indiferenta.
URL de referinţă