Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Viroza
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Buna seara ! Acum 5 zile am inceput sa tusesc f tare, aveam frisoane, dar nu si temperatura si ma puteam deplasa. Am fost la dr. orl-ist si mi-a spus ca am faringolaringita acuta , administrandu-mi Augmentin , vitamina C. De 2 zile , gatul a mai cedat, dar inca am o raguseala, nu pot vorbi , dar au inceput in schimb, probleme la stomac ( deranjament dar nu dureri, crampe), stare de greata, lipsa totala de putere . Nu pot sta deloc in picioare , am ameteli, se ridica si pulsul(ajunge pana la 145), obosesc f tare, transpiratii, un zgomot in cap, moleseala in tot organismul. Temperatura am avut cel mai mult 37.2
Asa se manifesta viroza sau poate fi si o infectie la stomac ? Niciodata nu am avut asemenea stari, tot sper ca in ziua urmatoare sa ma simt mai bine si din contra, starea generala se agraveaza, apar alte si alte senzatii.
Sanatate maxima !
Nicolero draga, oare nu cumva ai intoleranta la peniciline (augmentinul facind parte din aceasta clasa de antibiotice)?
Si de ce sa iei antibiotic, daca tu esti lovita de o viroza ? Antibioticul nu va avea nici un efect asupra virusurilor, in schimb poate sa-ti dea dezagrementele gastrice pe care le acuzi ! Eu as intrerupe augmentinul !
Sfat pentru viitor: in caz de tuse rea si chinuitoare, frisoane, nu la ORL, ci la pneumologie sa mergi si poate n-ar strica nici acum un control pulmonar, sa nu fie cumva o bronhopneumonie, chiar daca n-ai febra mare !
Uliana, m-a consultat si medicul meu de familie, a spus ca nu e nimic la plamani, nu se aude...Iar problemele cu stomacul le-am avut inainte sa iau antibioticul..(pt ca nu l-am luat imediat, tot in ideea ca daca e viroza poate nu e necesar). Nu stiu daca virozele se manifesta asa..Am tot citit pe internet, dar am gasit doar ca dau o stare de oboseala; nu prea se refera la starea generala..
Nico, despre viroze si infectii virotice stiu si eu doar teorie(putina), n-am avut nici gripe, nici viroze nicicind, doar guturaiuri banale, respectiv probleme gastrice nevirale! Oare un consult gastroenterologic n-ar fi recomandabil in atari conditii?
Da..Merci mult Uliana, la fel ca intotdeauna...ne esti alaturi happy Pup.
Buna ziua, descriu simptomele ce le are o prietena de-a mea .

Prima zi - Debut cu tuse seaca, gat iritat, frisoane
A doua zi , a treia zi - Stare generala din ce in ce mai rea
A patra zi - Tuse accentuata, limba albicioasa, dureri de muschi in tot corpul, oboseala accentuata la cel mai mic efort, puls crescut, greata, deranjament la stomac, lipsa poftei de mancare, transpiratii abundende, valuri de caldura, nu poate sta in picioare , stare generala rea(lipsa de putere)
- temperatura 37
- stare de somnolenta permanenta
- tratament : primele zile a luat paracetamol, ceaiuri calde, apoi i s-a dat Penicilina V si un sirop de tuse
I s-a luat exudat faringian , rezulatul a fost bun.
Poate fi viroza, raceala sau gripa sau...altceva? Penicilina V este buna pt asa ceva?

<sper sa nu se ia, ca eu dupa cum ma stiu cu sistemul imunitar slab...as fi prima care i-as fi partenera de suferintahappy)
A stat 4 zile fara sa se prezinte la medic?
(11-03-2015 07:24 PM)leontina popescu a scris: [ -> ]A stat 4 zile fara sa se prezinte la medic?
Da...a tot crezut ca e simpla raceala...plus ca nu a stat in casa..a tot iesit afara, in frig..
Penicilina e antibiotic, care in caz de infectie virala nu are nici un efect. Sa nu se mai trateze dupa ureche si sa se duca la medicul de familie. Nu i-ar strica un concediu medical, repaus in casa si sa consume alimente cat mai calde
(12-03-2015 12:13 PM)Ioana. a scris: [ -> ]Penicilina e antibiotic, care in caz de infectie virala nu are nici un efect. Sa nu se mai trateze dupa ureche si sa se duca la medicul de familie. Nu i-ar strica un concediu medical, repaus in casa si sa consume alimente cat mai calde

Problema e ca inca persista starea generala rea, lipsa de putere, tusea s-a mai ameliorat. Medicul i-a dat reteta pentru penicilina...Dar daca e viroza, raceala, inseamna ca i-a dat degeaba? Nu-i mai inteleg nici pe dr...happy
Multumesc !
Pagini: 1 2
URL de referinţă