Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Beta hcg
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara !
Ma poate ajuta cineva , acum câteva luni am renunțat la anticoncepționale, de atunci am sângerări între menstre
Am fost la dr mi s a spus ca am ovare polichistice și un polip endometrial și ca din acesta cauza s ar putea sa am sângerările astea
După acest control am tot așteptat sa îmi vina menstruația ,nu știam data sigura pt ca nu îl am foarte regulat cel puțin acum după pilule
Și nu mi a venit nici acum , ultima menstruație am avut-o pe 5 Iulie
Apoi pe 18 o sângerare de 6 zile cum ține și menstruația normala
Când am avut contact am folosit prezv
Am făcut 4 teste au ieșit negative
Am făcut Si un beta hcg nu știu exact care sunt valorile am înțeles ca ce este mai mic de <5 rezultate este negativ
Rezultatul beta hcg
<0.1 mUl/ml. Bărbați <2,6
Femei care nu sunt gravide :
-premenopauza - <5,3
-postmenopauza - <8,3
La gravide valorile vor fi interpretate in funcție de vârsta sarcinii
Cu 4 teste negative, hcg 0,1 si ultima menstruatie pe 18.07 nu poti fi insarcinata (daca asta era intrebarea desi mai alarmante mi se par celelalte chestii). Rezolva-ti problemele si testeaza fierul si hemograma
Buna ziua.
O parere: 2 mai 2019 un avort chirurgical (impus de dr.)Fusese un contact complet dupa care am luat Escapelle dar totusi sarcina s-a prins.Menstruatia dupa avort a fost la 30/30/26/25 zile cu cheaguri mari. Ultima menstruatie a fost pe 19.08.2019. Pe Data de 9.08. pana pe 11.08 niste scurgeri roz (cantitate totala o lingurita). Facut test urina pe 14.09 si 16.09 negativ, facut beta hcg sânge pe 18.09 negativ...facut teste sarcina urina vreo 3 pana pe 25.09 toate negative, inclusiv beta hcg sange de pe 25.09 a iesit negativ. Menstruatia teoretic, trebuia sa imi vina pe 18.09 dar nici macar pana azi, 2.10 nu mi.a venit.
E posibil sa fi fost menstruatie acea sangerare? Un fel de amenoree. Am 41 de ani, 2 copii, 2 cezariane si povestea de mai sus. Sa fie premenopauza?
Dupa un raport cu risc cand se poate face beta hcg in sange?
Stiu ca trebuie sa ajung la medic dar pana atunci care ar fi parerile voastre.
Momentan tratez cu antibiotic o infectie urinara cu Stagilococ saprofit.
Infectiile urinare, pot intarzia menstruatia?
Infectiile urinare pot intarzia sau grabi menstruatia. Bhcg se poate pozitiva la o saptamana dupa contactul sexual neprotejat cu conditia ca tu sa fi fost in perioada fertila in acel moment.
Pentru a vedea cat de aproape esti de menopauza ar trebui testat FSH dar dupa ce iti apare menstruatia si termini tratamentul.
(02-10-2019 02:08 PM)ElenaM a scris: [ -> ]Infectiile urinare pot intarzia sau grabi menstruatia. Bhcg se poate pozitiva la o saptamana dupa contactul sexual neprotejat cu conditia ca tu sa fi fost in perioada fertila in acel moment.
Pentru a vedea cat de aproape esti de menopauza ar trebui testat FSH dar dupa ce iti apare menstruatia si termini tratamentul.

Multumesc foarte mult!
URL de referinţă