Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: hematologie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,
Ca urmare a unor simptome neplacute (palpitatii, care la stetoscop se aud ca extrasistole, "lipsa de aer", un tremur invizibil la exterior al intregului corp, obosela, dureri de cap, chiar si greata) care apar aproape zilnic de 4 luni, dar observ ca au legatura cu ciclul menstrual (mai puternice in timpul menstruatiei si imediat dupa aceea) am efectuat o serie de analize medicale, sange si urina. Toate rezultatele au iesit normale (inclusiv tsh), cu exceptia:
Mon%: 8%, val. normale 3-7%
MCHC: 31.7 g/dl, val. normale 32-36 g/dl

Aveti idee ce ar putea provoca astfel de simptome?
Daca aveti nevoie de informatii, vi le pot pune la dispozitie.
Mentionez ca am 33 de ani, un copil. Atasat v-am pus la dispozitie analizele.

Multumesc
Bun venit in comunitatea noastra! Analizele sunt normale si asta e un lucru bun. Inseamna ca tulburarile pe care le acuzi sunt cu mare probabilitate rezultatul unei distonii neurovegetative intretinuta de mici dezechilibre electrolitice in ciuda valorilor stabilite pentru Ca si Mg. Accentuarea simptomelor dupa ciclu este o dovada in acest sens. Nu ne-ai spus daca te confrunti cu stresul dintr-un motiv sau altul, ce greutate si inaltime ai, varsta copilului si alte "amanunte" care nu par relevante , dar pot fi! happy
Multumesc de intampinare.
Am avut si ceva episoade mai stresante in ultimele luni, dar apele s-au linistit intre timp (niste decizii grele care au trebuit luate, dar am "bifat"). Am 156 cm si 51 kg, copilul are 2 ani, alaptat pana la 1 an si 2 luni.
Am facut o cura de calciu si magneziu o luna, am vazut ceva imbunatatiri dar la un moment dat mi-au aparut eruptii pe corp pe care le-am asociat magneziului si am intrerupt. Luam Osteovitactiv forte 1/zi si magne b6 premium 4/zi. Simptomele s-au imbunatatit dar nu au disparut complet.
Nu poate fi vorba despre o anemie de vit b? Zic si eu, chiar nu ma pricep...
Dupa valoarea hemoglobinei nu cred ca e o anemie. In plus in anemii ai stari de slabiciune, ameteli. Sigur, un ciclu abundent poate conduce pe perioade scurte de timp la asemenea manifestari.
Ai facut bine ca ai luat magne B6. In rest, este stiut ca postpartum, 70-80% dintre femei fac depresie in forme usoare pana la severe. Netratate sau ignorate, depresiile duc la manifestari ce par a sugera tulburari organice. Copilul este mic si cu siguranta o lunga perioada de timp nu te-ai odihnit cum trebuie, calciul seric in a scazut si nu e de mirare ca ai acuzat astfel de tulburari. Echilibrul trebuie redobandit printr-un aport crescut de fructe si legume verzi, spanac, brocoli, banane, evitarea stresului, multa miscare, somn odihnitor indus natural, daca se poate. Sunt convins ca te vei simti mult mai bine in scurt timp. Noi suntem aici si asteptam noi vesti de la tine. happy
Sanatate!
URL de referinţă