Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Durere de cap din cauze necunoscute
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

Eu am o speta: de anul trecut, din noiembrie mai exact, am inceput sa experimentez o durere de cap mai mult decat insuportabila. Durea atat de tare, incat simteam ca imi explodeaza cutia craniana. Presiunea din interior era de nesuportat, aceasta durere de cap cauzandu-mi si alte neplaceri:
- vedere intetosata, nu dublata
- greturi, fara varsaturi
- ameteli, stari de lesin
- somnolenta accentuata
- slabiciune in membre (atat inferioare cat si superioare)
- intepaturi pe partea stanga a capului
- lipsa poftei de mancare
- amorteli, pana la paralizie a degetelor de la maini, in timpul somnului, cateodata si a mainii (fara sa fi dormit pe ea, sau intr-o pozitie incomoda)
- fono si sonofobie
- in timpul zilei, cateodata, simt o pulsatie foarte puternica, care dureaza cateva secunde, dar care practic, ma face sa cad din picioare, provocandu-mi o ameteala cumplita
- lipsa mare de concentrare
- obosesc foarte repede

Cam acestea sunt simptomele mele, la care foarte multi medici (20 la numar), nu au gasit nicio explicatie!!!confused
Tin sa precizez urmatoarele:
- am fost la 3 neurologi, nu am nicio problema de ordin neurologic, am facut chiar si un RMN la cap, nu exista nicio problema
- am fost la oftalmolog, nu am nicio problema cu ochii
- am fost la ORL, nu am sinuzita sau alte probleme, am facut inclusiv un CT la sinusuri
- am fost la endocrinolog, am facut analize la tiroida, totul este in regula
- am facut EKG la inima, este ok
- am fost la stomatolog, in afara de carii minore, nimic complicat
- am fost la ginecologi, la fel am facut si acolo analize, ecografii, toate in regula
- am facut si ecografii pelviene si abdominale, nimic in regula
- analizele de sange si urina, exudate, coproparazitologice, sunt toate in regula
Am facut toate analizele posibile: anticorpi antinucleari, ASLO, proteina C reactiva, factorul reumatoid, cortizol, anti TPO, analizele pt hepatita, toate sunt bune!

Am probleme cu coloana cervicala:rectitudinea coloanei cu pensari discale C2-C3, C5-C6, artroze interapofizare incipiente C6-C7, C7-T1, iar coloana lombara:sacralizare L5.
Aceste dureri de spate le am inca din adolescenta, acum avand 33 ani si pana anul trecut nu am experimentat durea mare de cap si celelalte simptome, deci nu cred ca au legatura.

Neurologii mi-au prescris tot felul de medicamente, care in afara faptului ca ma faceau ca o leguma, nu mi-au diminuat din macar un pic durerile de cap. Imi provocau o stare de lesin foarte mare si nu puteam sa ma dau jos din pat, deci nu au avut efectul scontat.

Anul trecut a toata povestea a durat 2 luni....dupa care din ianuarie 2011, pana in octombrie 2011, durerea si simptomele au disparut....durandu-ma capul doar seara.

De la mijlocul lunii octombrie 2011 si pana in prezent, starile si durerea insuportabila a revenit!!!! Si nu scap sub nicio forma de ele/ea!!!

Sincer va spun ca am ajuns la capatul puterilor, prentru ca durerea este foarte mare si imi afecteaza destul de rau viata de zi cu zi.

Toate analizele descrise mai sus, le-am repetat si anul acesta.....toate sunt in regula.....

Va rog frumos sa ma sfatuiti cu ceva....ce as mai putea incerca????? Sau ce probleme ar putea sa imi cauzeze aceste dureri si starea generala de rau?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

O zi buna!
Buna Icecub ! Cred ca e vorba de cea mai clasica migrena, care din ce stiu eu nu prea are leac pentru ca se manifesta pe organism sanatos si nu i se pot descoperi cauzele !!
Eu as incerca o cura de acupunctura, macar 10 sedinte, minuni poate face ! Important: terapeutul sa fie de formatie medicala, cu supraspecializare in acupunctura !!!
Intr-adevar, migrenele persistente, a caror etiologie si tratament pun probleme oricarui medic, trebuie abordate, mai ales in cazurile in care investigatiile paraclinice nu au relevat nimic suspect, prin mijloacele medicinii alternative, printr-un regim de viata sanatos, bazat pe multa miscare, o dieta corespunzatoare si folosirea unor produse naturiste cum sunt unele uleiuri esentiale. Citeste informatiile de la adresa de mai jos si sa speram ca revii cu vesti mai bune!
http://www.everydayhealth.com/headache-m...x#/slide-1
Multa sanatate!
Multumesc pentru raspunsuri! Am sa incerc, poate cine stie....

O seara buna!
Puteti incerca un tratament prin Terapie CranioSacrala. Durerile de cap, cefaleea,migrenele sunt patologiile cele mai frecventecare pot fi tratate cu succes prin intermediul Terapiei CranioSacrale. Este o terapie manula care consta in atungeri blande ale cutiei craniene si pe anumite segmente ale corpului. Aceste atingeri au menirea de a evalua si stabili strategia terapeutica, de a elibera anumite restrictii ale Sistemului CranioSacral, restabilirea ritmului craniosacral - cauze ale durerilor de cap si a altor probleme de sanatate.
URL de referinţă