Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: diagnostic incert
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara , bine v-am regasit( desi sincer speram sa va mai scriu abia de sarbatori ca sa va urez toate cele bune )
dar socoteala din targ cu cea de acasa.....asa ca am sa incep sa va spun povestea;
in urma cu 3 luni am mers la oftalmologie ptr control dioptrii, vroiam sa-mi schimb ochelarii, se cam matuisera lentilele. La control am descoperit insa ca am tensiunea oculara mare 29.Am revenit dupa 6 saptamani si tensiunea era OD -27; OS 28.
Am facut ; pahimetrie- rezultat - ambii ochi cornee groasa;OD-579 ; OS 575.
camp vizual cv cu scaderea generaliz. a sensib. retiniene.OD - MD 4.79dB
PSD 1.20dB
OS MD -7.53dB

PSD-1.31dB
HRT -aspect normal se evedentiaza asimetria(OS are o dioptrie in plus), aspect OD, OS normal, macula fara modificari.Urmeaza pe 14 decembrie sa mai fac gonioscopie- tratament tanacan si cosopt.Dupa prima doza am simtit o stare de greata f. puternica si fatigabilitate dar problema care ma ingrijoreaza este bradicardia- la ora cand scriu acest mesaj am 52 batai/min.Iau tratament ptr HTA de peste 20 de ani printre care si betablocant, concor de 5 dimineata si seara.Ochelari port de la varsta de 4 ani (hipermetropie declansata, dupa cum i s-a explicat atunci mamei de tuse convulsiva) Dna doctor nu s-a pronuntat ca ar fi glaucom.Picaturile au fost ieri schimbate cu Travatan dar sincer azi cand mi le-am administrat , probabil cu gandul la efectele lor secundare am facut un atac de panica de toata frumusetea.Inteleg ca tensiunea ridicata in timp va afecta nervul optic dar ma ingrozeste gandul ca va trebui sa le administrez toata viata cu toate efectele lor secundare in special interactiunea cu HTA. Credeti ca ar trebui sa mai cer o opinie, la ce medic ar trebui sa apelez?Pana la glaucom o sa ma termine anxietatea.( si calmepamul l-am luat cu frica )
multumesc
Armina draga, tensiunea oculara este mare, e clar ca trebuie tratata a la long ca sa nu dai de necazuri si mai mari, tip glaucom ! O a doua opinie nu strica niciodata, mai ales daca diagnosticul nu este cert ori tratamentul are mai multe efecte secundare nedorite, decit beneficii !
Iti voi spune si eu la rindu-mi ceea ce mi-a spus odata un bun si drag doctor, disparut intre timp: cine are probleme cardio si/sau HTA in tratament trebuie sa le situeze in prim plan, orice alta problema de sanatate ar mai avea; cu alte cuvinte, orice noua doctorie intra in viata ta trebuie sa fie de asa natura incit sa nu afecteze in NICI UN FEL inima si/sau tensiunea, respectiv medicatia lor, aici putindu-se produce nenorociri MARI si RAPIDE !
Intreaba-ti cardiologul ce ar putea sa-ti dauneze din cele prescrise de oftalmolog. Din pacate, la noi interdisciplinaritatea nu prea functioneaza ! Va fi un demers dificil, dar macar incearca !
Stiu ca acum ar trebui sa vorbesc cu cardiologul , m-am programat dar nu am reusit decat pe 16 Dec.Pana atunci nu pot decat sa-mi monitorizes pulsul si tensiunea acasa si in functie de ce se va intampla.......Offf , cand ai deja o boala cronica veche de atatia ani asta mai lipsea, o alta ,,cronica".
Am citit postarea ta cu gimnastica oculara , am facut azi prima sedinta.
Multumesc , noapte buna.
Armina, fa gimnastica, chiar nu e gluma, intretine ochii formidabil, eu sint si acum cu aceleasi dioptrii de +1,5 la citit si +1 la calculator de 11 ani si citesc/calculatoresc la greu ! Am sa te rog insa sa fii precauta, la cel mai mic semn de oboseala oculara inceteaza, sa tinem totusi cont de acea tensiune maricica cu care te-au gasit. Numai bine !
URL de referinţă