Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Boli transmisibile la om
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,
Ma bucur ca am descoperit acest forum, incercand sa aflu si eu un raspuns.
Acum cativa ani am consumat branza de vaca, achizitionata de la un particular.
Branza avea un gust amarui, dar am dat asta pe seama alimentatiei vacii (am inteles ca anumite plante pot amara laptele).
Dupa cateva zile am avut stari de rau cu dureri abdominale, senzatie de voma, stare generala de rau. Banuind ca este de la acea brinza am cautat particularul si l-am gasit peste vre-o doua saptamani. Intre timp vaca murise ... au dat-o la taiat ca era bolnava. Stia lucrul acesta de cand ne-a vandut branza, dar medicul care a tratat vaca i-a spus ca la 10 zile de la tratament poate sa consume branza. Nu stia ce boala a avut vaca.
Nu am scapat de aceste stari nici in ziua de astazi, dupa aproape trei ani. Toti cei care am consumat din acea branza. Am facut zeci de analize, am fost prin spitale dar fara niciun rezultat. Nu sunt afectiuni care sa justifice aceste stari.
Exista vre-o boala, bacterie, parazit, virus etc. ce poate fi transmis la om si sa dea astfel de manifestari atata timp ?
Simptomele clare sunt :
-dureri in zona buricului putin stanga
-greata, varsaturi

Astept cu speranta un raspuns .
Va multumesc !
Cazul tau este unul ciudat, provocator pentru orice medic. Cine se mai confrunta cu aceleasi probleme pe care le-ai semnalat, pentru ca pare incredibil ca dupa atata timp sa mai persiste tulburarile gastro-intestinale?! Cea mai cunoscuta boala transmisa de la vaci este binecunoscuta encefalopatie spongiforma bovina (ESB) cunoscuta si ca "boala vacii nebune". Virusul acestei maladii are o perioada de incubatie de 7-30 ani la oameni si este extrem de rezistent. Boala insa, este una neurologica, o encefalopatie care nu are legatura cu simptomele de care aminteai, simptome care inca de la debut au conturat tabloul unei intolerante alimentare provocate de o bacterie. Un virus n-ar putea actiona atat de repede. Inclin sa cred ca e vorba de o intoleranta alimentara si asta inseamna ca trebuie sa excluzi din alimentatie o serie intreaga de alimente printre care si produsele lactate. Trebuie sa stabilesti o legatura cu alimentele care iti provoaca acele stari. Fa un set complet de analize orientat spre depistarea unor parazitoze: hemoleucograma (eozinofilele), examen coproparazitologic clasic, antigen giardia in materiile fecale, antigen helicobacter pylori in materiile fecale. Verifica sa nu fie vorba de un apendice cu probleme!
Asteptam vesti noi de la tine.
Multa sanatate!
Va multumesc pentru raspuns !
Mama si-a amintit de ceva timp chestia de acum trei ani si era foarte indignata ca nu am spus niciunui medic aceasta posibilitate.
Avand aceste informatii imi dau seama clar ca nu poate fi nicio legatura.
Pentru H Pylori mi s-au recoltat probe la gastroscopie dar au iesit negative. De atunci nu am mai repetat analiza decat anul acesta. La analiza din singe am iesit pozitiv. Acum tocmai fac tratamentul, sper sa fie mai bine dupa.
Toata stima !
URL de referinţă