Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Operatia de apendicita
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Buna seara!
In primul rand, vreau sa va spun ca de vreo 1 saptamana ma cam doare in dreapta jos dar nu mereu..asa cateodata junghiuri suportabile. Senzatie de voma nu am si nici alte simptome. In al 2-lea rand, as vrea sa-mi prezentati si mei simptomele acestei "boli" daca pot sa o numesc asa, dar cele mai intalnite!
Eu sunt supraponderal iar daca trebuie sa fac operatie, pot intampina probleme?
Multumesc; astept raspuns!
Aseara ma cam durea continuu dar suportabil (eram pe partea dreapta, ma uitam la un film), imediat dupa ce m-am intors pe partea stanga, durerea a disparut de parca nici nu a fost acolo. Poate fii vorba de apendicita?worried
Marius,
Daca ar fi apendicita atunci ar trebui sa fie insotita de greturi, stari de voma, temperatura moderata (38 de grade), tranzit intestinal incetinit si desigur dureri resimtite la palparea fosei iliace drepte. Daca ai dubii ar fi mai bine sa consulti un medic pentru ca nu ar fi bine, in ipoteza ca e totusi o apendicita acuta sa suporti riscul un ei peritonite.
Sanatate!
SoulHealer, multumesc pentru raspuns! Am vazut unde e fosa iliaca dreapta(mai jos de ombilic, in dreapta) insa pe mine ma doare mai jos...cam pe la zona inghinala; greata, stari de voma, temperatura si celelalte nu am... M-am palpat acolo la fosa iliaca dreapta, si nu am simtit nici o durere. Totusi din toate simptomele astea, crezi ca poate fii vorba de apendicita acuta? Si acum o intrebare pt cultura mea generala; atunci cand cineva sufera de peritonita din cauza apendicitei acute, cat se poate intarzia pana la operatie? De ex: cineva in avion, drum lung, deasupra oceanului si inca 4-5 ore pana la destitantie. Stiu ca e o situatie extrema, dar ma intreb ce s-ar intampla..
Si cam la cat timp se instaleaza peritonita in cazui unei apendicite acute?
Buna Marius,

la fel am avut si eu o durere suportabila, nu constanta in partea dreapta dar in cele din urma mi s-a lasat si pe picior iar doua zi m-au operat. Deci greata, stari de voma, temperatura nu am avut. Dupa cum a zis si SoulHealer ar fi bine sa iti faci totusi un consult.
Eu cam de o saptamana am durerea asta.. dar chestia e ca nu ma doare acolo mai jos de ombilic in partea dreapta.. simt junghiuri in zona inghinala...
eu din cate imi aduc aminte tot in zona inghinala le resimteam. Zic sa mergi la un control ca nu ai nimic de pierdut, iar dc e sa fie apendicita te duci in timp util si eviti posibile complicatii happy
Prietene Marius, eu cred ca tu te-ai virit intr-un microscop electronic si ti-ai lasat ochii la suprafata ca sa te studiezi cu atentie, in cele mai mici amanunte posibile si imposibile !!! nerd nerd
Fata de cele spuse de SH vin sa adaug ca durerea, la debutul bolii, este localizata in regiunea periombilicala si epigastrica si mai apoi, in caz de agravare, in fosa iliaca dreapta. Contractia musculara la nivelul fosei iliace drepte este semnul cel mai sigur de apendicita acuta.(Pe romaneste asta inseamna ca in pozitie culcata piciorul drept ridicat si flectat pe burta da o durere apriga in abdomenul inferior drept.)
Tratamentul, daca se adevereste diagnosticul, este numai chirurgical. Chirurgii nu sint foarte fericiti in fata unei burtici grasute, dar se descurca ei cu bine si cu gabarituri mai mari decit al tau.
Eu cred ca nu va fi cazul de asa ceva in ce te priveste, dar vorba lui SH, daca simptomele persista - pentru linistea ta si evitarea unor eventuale complicatii - mergi la medic !
Ma intorc, acum ti-am vazut noua postare, peritonita nu vine instantaneu, trec 24-36 de ore pe putin, din ceea ce stiu eu !
Este si sfatul meu, sa mergi la doctor. E bine sa rezistam tentatiei de a face tot felul de scenarii sau a interpreta anumite simptome aici, pe forum! happy Poate fi o simpla problema ligamentara sau poate fi apendicita asa ca e bine sa lasam un doctor sa vada despre ce e vorba. happy
Tocmai ce am facut "testul" cu piciorul, si nu m-a durut.. Totusi o sa merg la un doctor pentru un diagnostic. Vreau sa va spu ca atunci cand ma ridic din pozitia sezut, cand ma indrept ma doare spatele si radiaza si in zona aia (inghinala).
Pagini: 1 2
URL de referinţă