Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Hipertensiune intraoculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua, ma bucur tare mult ca v-am gasit happy
In urma unui control oftalmologic, am fost diagnosticata cu hipertensiune intraoculara de gradul I, avand la fiecare ochi (nu cunosc termenii medicali) 80 ceva, doamna doctor spunand-mi sa stau linistita deoarece vasele nu par sa fie deloc afectate. Hipertensiunea asta poate varia sau poate fii cauzata de ceva anume? Intreb pentru ca la momentul consultului aveam dureri mari de cap (inca am, si ma intreb daca nu sunt de la ea).
HTA are legatura cu HT intraoculara? La mine HTA e mai tot timpul 135/85,90.
Ma gandesc sa repet consultul la alt cabinet sa vad daca a ramas la fel, a scazut sau spre nefericirea mea a crescut.
Simina draga, bun venit ! O tensiune oculara normala este intre 12-21 mmHg, tot ce depaseste 21 este deja tensiune oculara, dar, cu scuzele de rigoare, nu imi dau seama ce poate fi acel "80 ceva" in cazul tau! Eu n-am auzit, n-am citit despre o astfel de valoare uriasa, ori n-ai retinut tu bine, ori imi scapa mie ceva !
Acum la obiect: n-ai fost avertizata ca o tensiune oculara marita inseamna glaucom cu unghi deschis sau ca poate duce la acest tip de glaucom, care la rindu-i, netratat, produce atrofierea - pina la orbire - a nervului optic?
Nu ti s-au recomandat picaturi (zilnic) pentru mentinerea tensiunii oculare in valori normale ???
Si parerea mea este sa repeti consultul, si inca foarte complet: cere controlul corneii, irisului, cristalinului, fundului de ochi, dioptriilor, evident a tensiunii oculare si neaparat si a cimpului vizual. Asta va insemna o examinare destul de indelungata, asteapta-te la cam o ora !!!!!
Tensiunea oculara poate da dureri de cap. Din ceea ce stiu eu, nu are legatura cu tensiunea arteriala(oricum, a ta e buna) !!!
Nu ne-ai spus citi ani ai, cu ce te ocupi (solicitare mare pe ochi?), daca porti ochelari, daca ai in familie rude cu glaucom cu unghi deschis(se mosteneste predispozitia!), daca esti cumva diabetica !
Fa un nou control si s-auzim de bine !
Uliana draga, multumesc pentru raspuns.
Ce sa spun? Doctorita respectiva mi-a zis ca vasele sunt ok si atat, nu mi-a dat picaturi nici nimic, doar mi-a spus sa stau linistita, tocmai de aceea o sa repet consultul cu tot ceea ce m-ai indrumat tu.
Asa se verifica hipertensiunea? Numai cu un "pix" care seamana a lanterna?
Am 30 de ani, momentan nu lucrez, dar am lucrat ca vanzatoare cativa ani, iar in ultimii 4 ani la birou, dar nu foarte mult la calculator, nu port ochelari, nimeni din familie nu stiu sa aibe glaucom, iar diabet.....stiu doar ca glicemia luata saptamana trecuta era 90.
Da Simina, tensiunea oculara se verifica cu un soi de "pix" aplicat pe ochiul deschis, in zona pupilei, dupa ce in ochi au fost puse citeva picaturi de o anumita solutie oftalmica, usor usturatoare. Daca tensiunea gasita este in parametrii, investigatia (pentru tensiune oculara) s-a terminat aici; daca exista insa depasiri sau orice anomalie , se continua cu o urmatoare proba, la asa numitul aparat cu fanta, pentru o mai mare siguranta !
Tot ce-ti povestesc este din experienta proprie, acum 10 zile am facut un consult ca cel pe care ti-l propun si tie, intrucit nu mai facusem nici un control de lungi ani de zile. Cu ochii eu sint in perfecta regula !
Datele pe care le enumeri in ultima fraza nu fac decit sa te favorizeze, slava domnului !
Repeta controlul si da-ne vesti, bafta !
Buna seara.Ma numesc Raluca, am 18 ani si in urma cu 4 luni de zile am fost la un control de rutina la oftamologie cu dureri de cap si oboseala constanta a ochilor.Tensiunea intraoculara oscileaza, in general tod=28-32 iar tos=27-30. Pana acum medicii nu imi spun un diagnostic clar, doar ca am hipertensiune oculara si nu indecisi daca sa-mi prescrie un tratament sau inca nu.Intrebarea mea este, care sunt sansele sa am glaucom daca in familie nu am pe nimeni cu aceasta boala, iar cu diabet(pe sistem nervos) doar pe bunica mea chiar tensiunea destul de mare.Astept un raspuns, daca se poate.Multumesc!
Raluca, tensiunea oculara cu care te-au gasit e maricica, nu prea inteleg de ce nu ti se aplica un tratament pentru mentinerea in parametrii normali. Tensiunea marita poate duce la glaucom, chiar daca nu exista antecedente familiale, si nu are nici o legatura cu diabetul. Poate n-ar strica inca un consult si cere explicatii despre posible evolutii !
URL de referinţă