Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Diabet
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
In urma unor analize ,sotul meu a fost diagnosticat cu diabet tip 1 si trebuie
sa cumparam un glucometru pentru a-si monitoriza glicemia.
Am vazut multe modele in farmacii ,dar nu stiu ce model sa cumpar.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Principalele criterii pe care trebuie sa le ai in vedere la alegerea unui glucometru digital sunt 3 la numar:
- pretul aparatului;
- garantie pe viata pentru aparat;
- costul cel mai mic al strip-urilor pentru determinarea glicemiei (de regula un set contine 50 de buc).
In rest, cred ca acuratetea masuratorilor este acceptabila la toate tipurile existente si are la baza principiul etalonarii aparatului in functie de setul de strip-uri achizitionat prin utilizarea unei chei de etalonare.
Mama mea are diabet tip 2 si am cumparat pentru ea un glucometru Healthy Line .Medicul de familie ni l-a recomandat.Sunt foarte multumita pentru ca valorile de glicemie sunt afisate imediat si este usor de folosit.Are ecranul mare si usor de citit, pentru mama ,care are probleme cu vederea.
Glucometrul si testele se gasesc fara probleme in farmacii si pe internet.

Multa sanatate
Multumesc frumos pentru informatii . Am cumparat intre timp din farmacie glucometru Healthy Line, la recomandarea d-nei farmaciste.Dansa il foloseste de un an si este foarte multumita .Tot in farmacie am gasit si testele la un pret foarte bun.
URL de referinţă