Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Floaters [Flotoane]
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Nu stiu daca mai exista un subiect asemanator pe forum si ca urmare vreau sa va intreb daca aceste "floaters" sunt periculoase! Le vad de ceva timp, din cate imi amintesc, chiar de mic copil! Sunt acele "scame" transparente care se vad la lumina puternica, cel putin in cazul meu, si care se misca odata cu ochiul si parca plutesc asa! Multumesc si astept raspuns.
Marius, flocoanele oculare pot fi enervante, dar prin ele insele nu sint periculoase. Majoritatea flocoanelor sint cauzate de schimbarile produse o data cu imbatrinirea ochiului, ceea ce - evident - nu e cazul tau.
Prin urmare, fa un consult oftalmologic(fund de ochi, tensiune oculara, vedere periferica si centrala) pentru eliminarea oricaror suspiciuni de anomalii oculare asociate care sa necesite tratament (si pentru linistea ta, desigur, mai prapastie de om ce esti ! rolling on the floor ).
rolling on the floor Ms frumos pt raspuns Uli!! Dar de data asta nu m-am speriat asa tare! Am postat mai mult pentru a stii asa despre ele big grin Si sincer nu prea ma deranjaza asa rau.. Incerc mai mult sa invat si eu de la voi asa putin din toate pt cultura mea generala happy)
Mariuse,nu te amenint, dar te pun in garda: va fi vai de capul tau cind ma va apuca si pe mine pohta sa-mi imbogatesc cultura generala ...din domeniul tau ! devil , 60
Off abia astept sa aajung la performanta aia cool
URL de referinţă