Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Necesita operatie?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
In primul rand buna seara!
E vorba de unchiul meu in varsta de 41 de ani care a fost diagnosticat cu pietre la bila in numar de 5; dimensiuni de 12mm dar si de polipi , care din cate am inteles, sunt practic insignifianti! E tare speriat de operatie clasica, chiar si de laparoscopie! Nu a prezentat simptomele unor crize datorate acestei probleme din cate zice el! Credeti ca poate urma un tratament naturist pe baza de ulei de masline presat la rece in locul unei operatii? I-am zis toti ca asta ar fii cea mai simpla si oarecum sigura cale de a scapa de aceasta problema! Acum urmeaza un set de intrebari pentru cultura mea generala! Ce rol are bila in organism de se poate traii si fara ea? Oare preia alt organ functiile bilei?
Multumesc!
Salut Marius ! Intreb si eu de curiozitate batting eyelashes : cum de a fost diagnosticat daca n-a avut simptome ? Ceva-ceva l-a impins totusi spre acel eco abdominal cu care - presupun - s-a pus diagnosticul !!
In principiu, se zice asa: chiar daca calculii nu au produs inca crize dureroase sau alte dezagremente, e bine sa scape omul de ei pentru ca niciodata nu se stie cind ajunge unul sa astupe canalul coledoc si atunci se transforma situatia in urgenta majora, direct pe masa de operatie.
Operatia laparoscopica este chiar o bagatela, recuperarea este rapida si neproblematica, citeva luni trebuie urmata o dieta usoara, lipsita de grasimi, prajeli si celofibra greu digerabila(varza, praz, conopida) si cam asta-i tot !!
Exista multe retete naturiste de dizolvare a calculilor, dar problema este ca nici una dintre ele nu rezolva esenta lucrurilor, adica nu stopeaza formarea de noi si noi calculi, ori cine are aceasta predispozitie are toate sansele sa i se refaca pietroaiele la nesfirsit.
Si-acum o fraza pentru cultura matale, amice 58 : se poate trai foarte bine si indelungat fara colecist, rolul lui este DOAR sa depoziteze bila (fierea) secretata de ficat si care are rol in distrugerea bacteriilor si a altor agenti externi, neutralizarea caracterului acid al hranei si absorbtia grasimilor.
Mi-ai ramas dator cu niste vesti despre tine insuti(nu zic care), sa nu crezi ca am uitat. Sanatate unchiului tau, hai pa !
Multumesc frumos pentru raspuns Uliana! Intr-adevar, a avut niste simptome, dar nu crize [din cate am inteles sunt foarte nasoale] si astea l-au indrumat catre eco. Doctora a spus exact ce ai zis tu in legatura cu astuparea canalului coledoc! O sa vorbesc si o sa-i explic si lui ca cel mai bine pentru el e sa faca operatia. Eu imi fac datoria de a-i explica si de a-i spune ce si cum. Sper sa ma asculte!
Cu privire la mine, am incercat sa te contactezi mai ieri pe mess insa iesisei.. Vorbim pe mess mai bine dar sa stii ca ma simt destul de ok; chiar daca nu cred ca la asta te refereai happy) Sper sa putem sa vorbim maine mai pe seara pe messenger pt ca am o gramada de intrebari care necesita raspunsul unui patit daca pot sa zic asa big grin Multa sanatate si Doamne Ajuta! Maine seara, daca poti, sa intrii pe messbig grin
URL de referinţă