Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Institutul de Boli Cardiovasculare nu mai poate asigura asistenta medicala
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Din lipsa de fonduri, Institutul de Urgenta pentru Boli Cardiovasculare "Prof. dr. C.C.Iliescu" nu mai poate asigura asistenta medicala de specialitate in cardiologie, chirurgie cardiovasculara si anestezie decat pentru sapte zile, mai precis pana luni, 7 noiembrie, informeaza Agerpres.

"Aceasta situatie se datoreaza faptului ca in contractul cu Casa de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti (CASMB) si Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (CNAS) nu sunt prevazute niciun fel de sume in bugetul lunilor noiembrie si decembrie, destinate achizitionarii de medicamente, materiale sanitare si consumabile uzuale, reactivi, utilitati. Spre exemplu, pentru luna noiembrie sunt prevazute doar fonduri care acopera cheltuielile cu salariile, iar pentru luna decembrie, bugetul total aprobat al institutiei este de 87 de lei", a spus conf. dr. Serban Bubenek, managerul institutiei.

Cu toate ca la semnarea cu mare intarziere a contractului cu CASMB si CNAS, la 30 iunie 2011, s-a semnalat in repetate randuri necesitatea suplimentarii fondurilor pentru spitale, ce s-a facut a fost modificarea de doua ori in cinci luni a practicilor de codificare si nicidecum ameliorarea finantarii pe baze reale obiective.

"Mentionam ca aceleasi date obiective din care reiese faptul ca institutia noastra acopera cea mai mare parte a urgentelor medico-chirurgicale in domeniul cardiovascular la nivel national au stat la baza deciziilor prompte si justificate ale Ministerului Sanatatii de a suplimenta recent fondurile programelor nationale de sanatate (destinate achizitionarii doar de materiale sanitare specifice) rezolvand astfel problema care tinea de MS", a explicat conf. dr. Bubenek.

Sursa: Pagina Medicala
Dar sa nu uitam sa ne platim asigurarea de sanatate! Care e obligatorie. Iar cand ai nevoie de ea ... eeee, atunci e facultativ. Frate, nici camatarii parca nu actioneaza chiar ca guvernul actual. Cu aia te mai intelegi, mai negociezi ...
Oooo, ce veste minunata,
din Fundeni (si de pretutindeni) ni s-arata!79
Pardon ca indraznesc: avem si vreo solutie - dincolo de injuraturi, blesteme,scrisnit din dinti - pentru toata aceasta mizerie sordida in care ne scaldam de ani de zile ? confused
Da, sa mergem la vot si sa ii alegem pe aceiasi din ultimii 20 de ani (cu mici rotiri intre ei)
Pot sa confirm si eu cele mentionate in articol si cele spuse de Arm-Med.
Sistemul nostru sanitar este in stare de colaps.
Banii pentru programele de sanatate sunt insuficienti, alocarea lor de la minister facandu-se pe criterii…politice, spaga, altele…nu mai zic nimic! ( Mai vreau sa apar, din cand in cand, pe forum! happy)
Personalul medical este insuficient, prost platit, nu sunt bani pentru reactivi, deplasari in interes de serviciu, acreditari, dotari cu aparatura performanta, instruiri, etc., etc…
Zilnic esti nevoit sa-ti asumi responsabilitati enorme, fara a ti se oferi conditii optime de lucru.

Cat priveste sistemul de asigurari de sanatate, banii se vireaza in bugetul de stat, prea putin se regasesc in sistemul sanitar.Eu, ca pacient, nu am avut niciodata nici o facilitate, desi poate s-ar fi cuvenit.
In spitale nu exista, de multe ori, cele absolut necesare, chiar au fost situatii cand nu a existat un HH pentru adm. in urgenta si a salva viata pacientului.
In aceste conditii este de apreciat cu atat mai mult profesionalismul, omenia, o vorba buna de mangaiere venite din partea cadrelor medicale si de care eu am avut parte la Spitalul de Urgenta Floreasca.
URL de referinţă