Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: hipertensiune pulmonara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Bun gasit tuturor...acum trei luni cand am facut ecografie Doppler la inima, mi s-a spus de catre D-na doctor ca am hipertesiune pulmonara de gradul II ( 128 ms), intrebandu-ma daca am fost racita in ultima vreme (parca asa a fost), apoi lasand-ma cu ochii-n soare. De atunci si pana azi ma tot gandesc ce teste as putea face sa vad daca e adevarat ce a spus dansa. Am facut doar o radiografie pulmonara din care nu reiese absolut nimic. Am citit pe internet ca e destul de grav sad( problema e ca eu nu am nici un simptom, in afara de durerile mele vechi la care nici pana azi nu le-am gasit originea.
Ma poate ajuta cineva cu explicatii, indrumari, orice...as aprecia tare mult, pentru ca sunt tare speriata in momentul de fata.
Multumesc!
Ramina, spui ca ai citit despre hipertensiunea pulmonara, deci nu intru in alte amanunte, ma rezum la metode de diagnostic:
- radiografie pulmonara - zici ca ai facut-o si nu indica nimic;
- ecocardiografie - ai facut, ba chiar cu acest prilej s-a descoperit HTP-ul; ce-ar fi sa repeti la un alt doctor ecocardiografia? Ar mai ramine de facut pentru a te edifica:
- spirometrie sau testarea capacitatii pulmonare;
- CT pulmonar de inalta rezolutie;
- RMN;
- in ultima instanta cateterism (angiografie) ventricol drept pentru stabilirea HTP.
Uliana, multumesc de indrumari, asa voi face happy
Ecocardiografia poate fii si din aceea simpla sau trebuie neaparat Doppler?
HTP poate avea legatura cu faptul ca am tensiunea mare? 130/85
Daca intr-adevar am HTP, nu trebuia sa imi iasa ceva modificat si in analizele de sange?
Este genetica?
Astept cu nerabdare raspunsul tau :*
Ramina draga, HTP-ul este o boala grava, ce poate avea multiple cauze, greu diagnosticabila, ce presupune investigatii multidisciplinare si despre care doctorii insisi vorbesc cu retinere si circumspectie. Prin urmare , nu pot eu sa ma lansez in consideratii forumistice despre cauze,efecte, corelatii,evolutii, consecinte - as fi cel putin penibila.
Cel mai important mi se pare sa se stabileasca daca ai intr-adevar HTP si aici am o veste buna: unul dintre cele 5 centre din tara care se ocupa de diagnosticarea si tratamentul HTP se afla la Timisoara. Cauta acest centru si cere-le investigatiile necesare pentru limpezirea situatiei.
URL de referinţă