Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tpsv din cauze hormonale necesita ablatie?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7
Daca nu ai mai avut tahicardii atunci eu zic ca poti sa spui ca din acest punct de veder esti OK.
Dar exista atatea afectiuni cardiace incat daca ai avut o ablatie reusita nu inseamna ca nu poti avea si altceva. Fa o ecografie cardiaca, urmareste-ti tensiunea, fa un EKG si vorbim dupa.
Dar in principiu reactia la ger, mai ales la ce e afara, nu e chiar exagerata. E foarte posibil si chiar probabil ca nu ai nimic.
Neata,
dupa un test de efort , un holter EKG si TA, "perfect "(aproape) ma simt mai in bezna ca niciodata, cum naiba toate analizele imi ies perfecte si totusi sa ma simt cateodata rau, recunosc ca nu am mai avut probleme de ceva timp, dar ....
am inceput si eu sa dorm mai bine decand iau magne B6happy

multa sanatate va doresc !
Vali draga, asta-i soarta aritmatilor: daca investigatiile de care pomenesti nu te prind fix pe criza, ele, investigatiile, arata perfect, esti sanatos. Apoi mai apare cite un tpsv(extra,fibrilatie,flutter) care, chiar daca trece de la sine, te lasa neom pentru citeva zile, te trec toate spaimele si disperarile, cu vremea se mai estompeaza amintirea crizei, viata isi reia cursul in oarece normalitate pina la urmatorul episod nenorocit... si tot asa, frate !
Pina nu rezolvi radical (ablatie) problema, starile de rau vor alterna cu cele de normalitate, doar stim cu totii ca varianta medicamentoasa nu ofera solutii definitive !
Asa e ulianahappy din pacate ..... sunt constient de asta ... o sa astept o criza sa pot sa fac acel EKG ,
tu cum te mai simtihappy?
Vali, nu inteleg de ce nu te programezi pt ablatie, oricum intai iti face studiu iar dupa vei sti cu certitudine ce ti se intampla (si vei putea adopta tratamentul optim) sau vei fi complet rezolvat. Nu-i ok sa traiesti cu frica unei urmatoare crize, de la stresul asta poti dezvolta in timp si alte afectiuni. Nu te supara ca-ti spun, dar pe sanatatea ta tot astepti si tot eziti. Investigatiile mele inainte de ablatie ieseau perfecte dupa cum ti se intampla si tie, asta pentru ca n-am ajuns niciodata in criza la spital. In timpul studiului mi s-a declansat o tahicardie de 236 b/min. Culmea, a fost prima data ca nu m-am speriat de criza atunci, pe masa, am avut in sfarsit certitudinea ca nu-s nebuna, ipohondra, nevrozata etc.
Eu am facut ca tine si nu m-am programat pt ablatie, iar apoi am facut doua crize de TPSV la interval de 4 zile si inima mea nu si-a mai revenit complet dupa ultima, atunci m-am dus la cardiolog si dupa EKG mi-a spus ca am excitatie cardiaca si TREBUIE sa fac ablatia. Ma simteam rau, nu corespundea tarasenia asta cu programul meu, nu aveam bani pregatiti, vremea era nasoala (toamna tarzie) si a fost mult mai greu sa le rezolv pe toate asa, pe nepregatite. Cred ca cel mai bine e sa faci ablatia la sfarsitul iernii ca sa n-ai de suportat apoi perioade de ger sau de canicula.
servus llullu,
ai si tu dreptate ,am vb cu domnul Dr V si dansul imi zicea sa fac un 3D Mapping, ideea e ca nu am banii necesari pt asa ceva, si mai rau e ca nu sunt inca convins ca imi trebuie asa ceva...., nu stiu ce sa zic... am intrat intr-o bucla din care nu stiu cum sa ies, nu stiu ce astept, o sa stau un pic sa-mi revin , sa-mi pun ordine in ganduri si apoi sa iau o hotarare,
e super tare ca am dat de voi aici si chiar ajuta cand stau de vb cu voi...
Au trecut 7 luni de la ablatie si ma simt foarte bine, am uitat de tahicardie, nu mai am nici extrasistole nici nimic. happy) A meritat facuta!
Multumim de veste buna ! Sa-ti priasca ! E imbucurator sa vezi cum creste grupul "fostelor" ! love struck
Nu mai stim insa nimic de Vali Paunescu. Din pacate, n-a mai intrat pe forum din 22 aprilie, nu stiu ce sa cred ! sad
Revin.. Nu ma simt bine desi am facut ablatia. Fac in continuare unele creize de tahicardie (de o frecventa mai redusa decat inaitea ablatiei) dar tot ma apuca in mijlocul drumului de mai pot merge. Am tot studit despre simptomele mele si cred ca fac crize tireotoxice. Tiroida e cea care imi distruge inima! Am fost bine cateva luni dupa ablatie si acum o iau de la capat. Imi puteti recomanda un endocrinolog bun din Cluj?
llulllu, incearca la dr. Stroe Mariana, la Clinica Transylvania. Am auzit ca e o doctorita f. buna. Stiu despre cateva persoane de la noi (Oradea) care ii sunt paciente si sunt f. multumite. Eventual mai cauta date despre ea pe internet.
Multa sanatate!
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7
URL de referinţă