Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tpsv din cauze hormonale necesita ablatie?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7
Eu m-am referit la anticoagulantele cumarinice care cer imperios controlul lunar - eventual chiar la doua saptamini - al INR-ului ce trebuie sa se situeze intre 2 si 3 !! Sub aspenter nu se face acest control, din cite stiu eu, intrucit aspenterul nu fluidizeaza atit de puternic incit sa existe risc hemoragic crescut.
Mai bun decat aspenterul ar fi Aspirin Cardio de la Bayer
Salutare,
vorbind cu Llullu, mi-a sugerat ceva de genu "tulburari hormonale " sau feocromocitom , ce parere aveti? sau ce stiti despre asta..../ ? eu acu aflu pt prima data si nu prea stiu ce sa fac...!
arm-med tu ce parere ai?
multumesc!
Vali, eu nu cred ca ai feocromocitom, pentru ca aceasta tumoare ce se formeaza cel mai ades in glanda suprarenala, nedescoperita si netratata da reactii tot mai violente, putind duce si spre situatii letale. Cu alte cuvinte, de atitia ani de cind tu ai probleme cu tahicardia si tensiunea n-ai mai fi pe picioare daca problema ar fi cauzata de feocromocitom - parerea mea !
Dar spre linistea ta sufleteasca ai putea sa faci determinarea catecolaminelor (analiza singe si urina) si daca asta ar indica existenta tumorii se poate trece la localizarea ei si tratament. Eventual consulta un endocrinolog !
Buna Uiana,
poate ai dreptate, la mine de ap un an situatia s-a ameliorat simtitor, nu am mai ajuns la urgente de ap un anhappy) spre fericirea meahappy , dar nu incetez sa caut raspunsuri, pe 18 am programare la un cardiolog aici unde vreau sa-mi fac un holter si testul de efort , si tot atunci o sa am si consult la un endocrinolog , test de sange pe glanda tiroida le-am facut si is in grafic , acu sa vad ce o sa zicahappy
oare sa intreb si de feocromocitom?
Da Vali, daca tot ajungi la endocrinolog, intreaba-l si de feocromocitom, ca sa te linistesti. Dar iti repet, o astfel de tumora nu trece de la sine, dimpotriva, se agraveaza, ori singur spui ca starea ta de sanatate s-a ameliorat simtitor in ultimul an, ceea ce e minunat. Tine-o tot asa, amice ! Heart
mersi de incurajari ,
m-am tot gandit sa nu fie si pe sistem nervos, avand un job destul de stresant si am incercat sa mai fac si altceva , ceva care sa-mi distraga atentie, sa fiu ocupat si acasa si am inceput sa fac sapun de casa , ma ajuta sa ma relaxez, e fainhappy)
Vali,pune reteta de sapun de casa pe forum .Tu la ce-l mai folosesti?
O sa o pun dar acu is ma serviciu si nu am cum....
daca vrei putem vb mai multe pe personalhappy
Dupa 3 luni de la ablatie mai fac parte din categoria "cardiaci"? Nu inteleg de ce mi se face rau cand ies in ger, am senzatia ca ma sufoc, apare nevoia de a respira tot mai amplu si mai des si pulsul creste. Senzatia asta de sufocare ma cam sperie.. Care e cal mai rau lucru ce mi s-ar putea intampla in aceata situatie?
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7
URL de referinţă