Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tpsv din cauze hormonale necesita ablatie?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7
Multumesc Roxana, nu mi-a fost recomandat detoxaminul, l-am luat de capul meu ca nu mi s-a parut chiar inteligent sa bagatelizez riscurile expunerii la o doza semnificativa de radiatii. Am ramas cu imaginea medicului care mi-a facut ablatia si care a purtat in timpul procedurii un sort din cauciuc din acela gros. Daca el a considerat ca trebuie sa se protejeze, atunci eu, care am suportat o cantitate mai mare de radiatii, de ce sa nu fac tot ce se poate pentru a diminua riscurile??
mersi Liullu de raspuns, tu ai un ekg in criza? sau nu ti-a trebuit pt ablatie? cum ti s-a parut dr doctor Ivanica?
(06-01-2012 03:52 PM)llullu a scris: [ -> ]Daca el a considerat ca trebuie sa se protejeze, atunci eu, care am suportat o cantitate mai mare de radiatii, de ce sa nu fac tot ce se poate pentru a diminua riscurile??
Pentru ca tu suporti o astfel de interventie odata in viata. Doctorul ala se iradiaza de zeci de ori pe luna. Vreme de zeci de ani. Asa ca trebuie sa se protejeze.
Lasati discutiile despre iradierea in timpul ablatiei, ca sunt povesti. Nu aveti absolut nici o problema din acest punct de vedere, stati linistiti.
Nu am un ekg in criza dar nici n-as fi avut nevoie. Simptomele mele erau foarte clar de TPSV, adica puls regulat de peste 200 b/m si poliurie post-criza. Chiar si asa, personalul de la urgente mi-au confundat odata criza de TPSV cu una de isterie si mi-au facut calciu intravenos. d'oh
D-nul dr. Ivanica cred ca a facut treaba buna, a fost comunicativ si serviabil, dar si cam.. scump. Nu ca n-as fi stiut asta inca dinainte a a alege sa merg la dumnealui... Amanunte daca vrei ti le pot da pe privat.
lullu,
Sunt convinsa ca personalul medical care a participat si ti-a facut ablatia stie, cum si cand, sa protejeze pacientul impotriva radiatiilor.
Desigur ca pacientul primeste in timpul procedurii niste doze de radiatii, nimeni nu neaga si nu bagatelizeaza acest lucru, doza nu este peste limita admisa, dupa cum spuneam mai sus.
Tu ai facut ablatie, un tip de procedura in timpul careia medicul trebuie sa vizualizeze mai multe zone ale corpului, pelvis, abdomen, torace, deci nu era posibila protejarea acestor zone cu echipamente de protectie cu echivalent plumb (procedura nu-si mai atingea scopul).In asemenea situatii se ia in considerare balanta beneficiu/risc.

Medicul si ceilalti participanti la ablatie sunt expusi profesional, limita de doza admisa pentru ei este mult mai mare decat pentru un pacient, ei lucreaza permanent in acest mediu cu risc si ei trebuie ca in timpul procedurii sa se poata proteja: paravane impregnate cu saruri Pb, sorturi , manusi, ochelari, etc.

In timpul tuturor procedurilor medicale exista niste riscuri de aceea pacientul trebuie sa semneze ca a luat la cunostinta si este de acord cu investigatia/terapia respectiva.

Este bine ca te informezi, dar trebuie sa intelegi corect!
Ft. bune sunt in caz de expunere la radiatii Spirulina, clorela, alimentele bogate in beta caroten, alim. bogate in minerale(K, Ca), in general alimentele ce au un continut ridicat de nucleotide pt. a ajuta la remedierea celulara (sardine, macrou, drojdie, alge), ulei de masline, ulei din ficat de cod.
Astea fiind spuse, pe scurt!
Iti doresc sanatate!
Arm-Med, eu am intrebat de ce a luat Detoxamin din pura curiozitate - vroiam sa stiu daca a fost recomandat de medic deoarece pana acum, pe forum, nu am mai auzit / vazut alte persoane care sa mentioneze ca au luat Detoxamin.
Pai tocmai de aceea nu a fost recomandat, pentru ca doza de radiatii primita de pacient e nesemnificativa.
Pai detoxaminul este o pulbere minerala dupa cum am mai spus, probabil o contine si calciu, magneziu si/sau potasiu, nu stiu sigur. Acum iau si omega 3, iar inima mea bate cuminte si linistit. Daca ar fi dupa mine as recomanda omega 3 tuturor tahicardicilor ca doar nu are efecte secundare, nu interactioneaza cu nimic, sunt bune si pentru piele, iar pulsul intr-adevar scade cu aprox 5 batai pe minut dupa prima luna de tratament.
Atentie cu omega 3 pentru cei ce iau si anticoagulante !
Omega avind si rol de antiagregant plachetar, efectul cumulat cu anticoagulantul poate duce la cresteri nedorite ale INR-ului ! Cine ia anticoagulant sa nu depaseasca 1 capsula de omega pe zi, iar in ziua cu doza cea mai mare de anticoagulant sa nu ia omega !
Pai eu iau un aspenter pe zi si doua capsule de omega 3, una dimineata si una seara. E prea mult??
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7
URL de referinţă