Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tpsv din cauze hormonale necesita ablatie?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7
Inca ceva: am inteles de la persoane care au trecut prin ablatie ca a trebuit sa stea nemiscate cateva ore dupa procedura. Din ce ratiune? Are a face doar cu eventuale efecte secundare ale anesteziei?
Buna Llullu,

Nu are leg cu anestezia, anestezia este o injectie locala cu xilina pt a nu simti vreo durere at cand se introduc cateterele. Tb sa stai nemiscata deoarece acestea se introduc prin vena femurala si riscul de sangerare este f mare. Sigur, Arm-Med iti poate da mai multe detalii dpdv medical. Eu m-am dat jos din pat la 2 ore de la ablatie si din pacate am sangerat instant si a tbuit sa mai stau inca vreo 4 ore nemiscata. De aceea iti recomand sa te dai jos din pat la cel putin 4 ore de la interventie chiar dc e neplacut sa folosesti plosca. sad

Bafta multahappy
Exact, Lili are dreptate, dupa interventie trebuie sa stai in pat cateva ore cu piciorul drept intins din cauza punctiei femurale, ca sa nu sangereze si sa nu se formeze hematom.
Llullu, cu cea mai mare seriozitate iti spun ca exista varianta pampers pentru acele ore de nemiscare, care la mine au fost 8 (am facut doar studiul electro, nu si ablatie). Asa s-a procedat cu vecina mea de salon anul trecut, dupa o interventie similara.
Da, aveti dreptate. La mine crizele oricum sunt urmate de poliurie, nu se pune problema sa ma pot tine cateva ore. O sa-mi iau cateva pampers-uri la mine.. Offf! Macar de-as scapa sigur de crize. Mi-au fost de folos raspunsurile voastre, va multumesc din suflet tuturor si va doresc sanatate maxima!!!
Dupa interventie tb sa bei f multa apa pt a elimina anestezia si nu ai cum sa rezisti cateva ore. Dupa cum a mentionat Uliana suntem destul de multi ablatati cu succes din prima asa ca zic ca nu ai de ce sa iti fie teama sau sa fii neincrezatoare. Bafta multa! happy
(17-10-2011 08:56 AM)Lili a scris: [ -> ]Dupa interventie tb sa bei f multa apa pt a elimina anestezia si nu ai cum sa rezisti cateva ore. Dupa cum a mentionat Uliana suntem destul de multi ablatati cu succes din prima asa ca zic ca nu ai de ce sa iti fie teama sau sa fii neincrezatoare. Bafta multa! happy

Nu prea e asa. Anestezia este locala si nu trebuie sa bei f multa apa sa elimini ceva. Este valabil ce spui tu in cazurile foarte rare in care se foloseste ceva substanta de contrast pt o venografie de sinus coronar, de exemplu; dar asta este necesara foarte rar si nici macar atunci nu trebuie sa bei ff multa apa. Asa ca: don't worry happy . In general este necesar repausul la pat 4 ore daca se fac numai punctii venoase si 6-8 ore daca este necesara si punctie arteriala; ma rog, asta depinde si de medic: unii recomanda mai mult altii mai putin, depinde...
Ceea ce am mentionat mai sus a fost efectiv recomandarea si argumentul asistentelor din spital. Cum nu activez in domeniu, m-am increzut in pregatirea dlor. Clar parerea dvs este mult mai avizata. Multumim pt raspuns. happy
Au trecut mai bine de doua luni de cand am facut ablatia. A fost destul de greu dupa, oboseam din orice. In fine, usor-usor am ineput sa fac plimbari si acum mi-e mai bine. Am ramas totusi cu o dilema: la ce nivel de radiatii am fost expusa in timpul procedurii avand in vedere faptul ca in afara de tirurile de ablatie toata treba s-a facut sub ghidaj radiologic, durand aproximativ o ora si ceva?
Ar trebui de stiut cu ce parametri s-a facut expunerea in timpul ablatiei.
Asta depinde si de pacient, de exemplu cat e de gras.
De obicei se lucreaza cu 80 Kv si 80-100 mA, dar expunerea nu se face pe toata perioada cat pacientul si expusii profesional sunt in incinta de iradiere.
O doza aprox. pot sa-ti spun ca ar fi intre 500-600cGy.
In fiecare unitate medicala unde se lucreaza cu surse de radiatii (x, gamama), surse inchise sau deschise, ar trebui sa fie incadrat fizician medical care poate face aceste calcule, privind doza pacientului, particularizand pentru fiecare.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7
URL de referinţă