Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: motan bolnav de mult timp
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am nevoie de sfaturi pentru un motan de 5-6 ani al unei rude. De cand era mic i-a curs nasul si ochii continuu si haraie cand respira. A fost la doua cabinete diferite si a urmat tratamente fara nici un rezultat, ii faceau mai mult rau decat bine. Pana la urma proprietarul s-a resemnat cu ideea ca nu are ce sa ii faca si l-a ingrijit asa, sters continuu la nas si ochii si tinut in casa.
Proprietarul (om batran) a ajuns la spital in stare grava si nu mai poate sa aiba grija de el. Eu am luat motanul de la casa lui intr-o stare rea de tot, statea in frig (abandonat, nu era nimeni sa intretina casa), nici nu mai manca chiar daca i-am dat pliculete, doar miorlaia foarte foarte ragusit, cu jumatate de gura. Nu stiam daca se mai poate face ceva dar am hotarat sa ii ofer un loc calduros macar in ultimele lui zile.
I-am facut o cutie izolata termic, din cutie de aspirator cu polistiren cu o pernuta in ea si cu sursa continua de caldura in interior (bec auto la 12v bagat intr-o doza de tabla ca sa nu lumineze, doar face caldura) si l-am bagat in carantina intr-o camaruta (wc de servici). Cutia are decupata usa, nu e blocat in cutie. Ii place cutia, a stat numai in ea si chiar si cand nu manca, torcea de unul singur in cutie fara sa stie ca eu sunt pe acolo, cred ca ii placea caldura, dupa ce a stat in frig atata timp.
Eu mai am un motan mare, grasut si frumos, nu as vrea sa se imbolnaveasca daca este contagios.
3 zile nu s-a atins de mancarea si apa proaspata (schimbate de 2 ori pe zi), dar azi a facut si caca, si a si mancat binisor, un plic intreg si cateva bobite, are probabil in jur de 1kg deci e binisor pentru el. A inceput sa miorlaie normal, nu mai e ragusit.
Miroase urat de tot, nu a facut pe el, a facut la scurgere exact cum era invatat si la el acasa, dar el pute urat de tot.

Ce sanse sunt sa il vindec acasa de boala pe care o are de cand era pui ? Curs nasul si ochii continuu, verde si mult. Daca era o raceala ar fi trecut in tot timpul asta, nu ? Ce medicamente as putea sa ii dau ? Eu cred ca la cabinete nici nu l-au diagnosticat, doar au facut injectii si tratamente normale cu antibiotice generale. Poate reusesc cand scapa proprietarul din spital sa ii predau motanul in stare buna ?
Sunt sanse sa fie contagios ? imi este greu ca trebuie sa ma dezinfectez mereu cand ma duc la el, umblu cu manusi si ma chinuiesc sa imi tin motanul meu departe, desi e curios, a mirosit el ceva.

Nu o sa il duc la veterinar, a mai fost si i-au facut doar tratamente normale pe care le fac la toate pisicile, si nici nu este pisoiul meu, doar ca nu am putut sa il las sa moara. A fost si al meu bolnav acum 3 saptamani si m-a costat reparatia cu vaccine, deparazitare, si ce a mai avut nevoie aproape jumatate din salariu, nu pot sa mai cheltuiesc si la asta la fel.
La al meu i-am facut Nobivac Tricat Trio, ar trebui sa il apere de boala celuilalt ?
Sunt alte simptome.
Motanul asta are conjunctivita grava, trebuie sa il ajut eu sa isi deschida ochii, face o crusta pe care o indepartez cu betisoare cu vata umezite. Are si nasul infundat si haraie cand respira, pe gura.
Cam corespund simptomele cu herpesvirusul felin, mai ales ca nu trece de atatia ani, asa ca o sa il bag pe medicamentatia recomandata. Herpesvirusul ar explica si de ce nu s-a vindecat, pentru ca medicamentatia se bazeaza mai mult pe tratamentul de acasa, nu de la veterinar, ori proprietarul se astepta sa il repare veterinarul. Si tind sa cred ca el a fost tratat la general presupunandu-se ca are calcivirus care nu se trateaza, doar se ajuta organismul impotriva altor infectii pana se vindeca singur dar el nu s-a vindecat, deci e posibil sa nu fie asta, ci herpesvirus la care exista tratamente.
Iar a intrat in greva foamei dar cred ca are legatura mai degraba cu faptul ca are nasul infundat, asa ca lucrez sa rezolv problema asta. Alaltaieri a mancat bine, si ieri dimineata a mancat cateva bucatele de peste fara oase.

Deocamdata l-am bagat la infuzii de musetel, am facut o noua sursa de caldura dintr-o conserva inalta (compot de ananas) plina cu apa, care incalzeste apa pana la 70-80 grade (20w putere) si in apa am bagat si doua plicuri de musetel. E ca o cana mare cu ceai mereu fierbinte. La temperatura aia o sa se evapore usor si in felul asta motanul face infuzie si o sa ii inmoaie secretiile uscate si il ajuta sa isi deblocheze nasul si ochii. Pana in prezent nu a plecat din cutie de langa "generatorul de aburi". Ii face o mica sauna putin mai uscata, lui ii place ca e cald.
Da, conjunctivita insoteste rinotraheita virala(herpesviroza) la feline. Oricum, daca diagnosticul se confirma e nevoie de tratament cu antibiotice de spectru larg, pentru a preveni si alte infectii bacteriene. Un unguent oftalmic cu acciclovir ar fi si el util in tratamentul conjunctivitei. In rest, alimentatie, hidratare, vitamine, care probabil ca i-au lipsit din alimentatie si au dus la o scadere drastica a imunitatii.
A ajuns la veterinar pana la urma si diagnosticul la o aruncatura de privire (nici un fel de test sau altceva) a fost caliciviroza. A fost bagata pe perfuzii si s-au mai dus 150lei fara sa vad nici un tratament concret, se pare ca nici nu exista ci ar trebui sa se vindece singur in cateva saptamani. Se mentine asa de cand era mic si nu s-a vindecat deloc. Tot tratamentul pe care l-a primit este un unguent de ochi si recomandarea sa ii dau cu glicerina in gura.
URL de referinţă