Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: VEDEREA AFECTATA DE CALCULATOR
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Daca slujba presupune sa va petreceti ore in sir in fata unui calculator, riscati - destul de serios - sa ajungeti sa suferiti de astenopie ocupationala (evident, astenopia de computer poate aparea si in cazul in care nu munciti, ci doar va jucati la el - si atunci nu mai e "ocupationala"; simptomele nu-s cu nimic mai placute, doar ca jocul poate fi parasit in favoarea odihnei, dar munca nu).

Astenopia "de calculator" se manifesta prin simptome ca inrosirea ochilor, senzatia de uscaciune si usturime a acestora, vedere incetosata sau dubla, dificultati de focalizare, dureri de cap; uneori se ajunge si la probleme in distingerea culorilor, sensibilitate la lumina si dureri ale gitului si spatelui.

Iata citeva solutii simple pentru remedierea situatiei:

- tineti monitorul la cca 60 cm distanta de ochi
- ajustati marimea literelor in asa fel incit sa puteti citi confortabil de la distanta mentionata
- incercati sa micsorati putin luminozitatea si/sau contrastul monitorului
- potriviti iluminatul ambiental astfel incit sa nu dea reflexe pe ecran
- la fiecare 20-30 de minute, uitati-va pe geam, la colegi sau in gol - ori pur si simplui, pentru citeva minute, mutati-va privirea de pe ecran
- in cazuri mai severe, folositi picaturi pentru ochi (prescrise de doctor).

Sursa: Descopera.ro
Salut.
Imi puteti recomanda si mie un medic oftalmolog bun din Bucuresti? Eu nu cunosc si la noi in oras nu mi-am putut rezolva problema pe care o am cu ochii.
Va multumesc.
Marilena draga, nu ti-am raspuns imediat, in nadejdea ca poate careva coleg bucurestean iti poate face o recomandare concreta.
Din pacate, nu cunosc un oculist spre care sa te indrum, dar vezi aici, poate te ajuta:
http://www.europeeye.ro/
Multumesc frumos, Uliana.
O sa sun si sa vad cand ajung la clinica aceea. Eu nu am auzit de ea pana acum. Dar nici alt medic nu cunosc. Si trebuie neaparat sa imi rezolv problema.
URL de referinţă