Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Cred ca am diabet!
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5
Buna seara, am 18 ani si ma numesc alin.
Am 18 ani, si cam de 2 luni si jumatate mananc foarte multe cornuri cu ciocolata si beau foarte multe sucuri dulci. Nu cred ca in ultimile doua luni si jumatate a fost vreo zi sa nu mananc cateva cornuri mici cu putina ciocolata si sa beau suc. Faza e ca de o luna si jumatate beau fooarte multa apa, noaptea mai ales. De exemplu pana acum 2 luni si jumatate, adica pana sa incep sa mananc dulciuri, NU MA TREZEAM APROAPE NICIODATA SA BEAU APA NOAPTEA SAU SA URINEZ. Acum ma trezesc uneori si de 5 ori pe noapte sa urinez si sa beau apa. Adica ma trezesc plin de urina si tot odata cu o sete foarte mare si cu gura uscata, cu toate ca beau si 2 litri jumatate de apa NOPATEA. Deci practic beau mai multa apa noaptea decat ziua.

Am citit pe diferite site-uri si am ajuns la concluzia ca acestea sunt sintome clare de diabet, sau diabet insipid!

Vreau sa va intreb daca e posibil sa fi facut diabet, sau daca mai am vreo sansa de scapare, adica sa nu fac diabet? De o saptamana nu am mai pus gura pe dulcuri si nici numai vreau sa ma ating de ele, dar ma gandesc sa nu fie prea tarziu? De vazut vad foarte bine, ma simt si bine, in rest nu am alte sintome.
Am toate sintomele de diabet insipid, mai putin pierderea in greutate, adica una dintre sintomele diabetului insipid ar fi pierderea in greutate, dar eu din contra, m-am ingrasat in perioada asta 12 kg.
Multumesc si astept cu infigurare raspunsurile dumneavoastra.
Pai mai intai fa o glicemie si spune-ne cat e. Inainte de a o face cel putin 2 zile nu mana dulciuri si nu bea sucuri.
ALIN DRAGA, cu setea si urinatul pe care le descrii tu astepti raspunsuri pe forum ????
Nici prin capshor nu ti-a trecut tie sau parintilor sa consultati un medic si vazut ce-i cu glicemia ????
Cit mai repede - miine daca se poate - consult medical. Punct! Nici nu avem ce discuta, frate !!! Vrem sa stim ce spune doctorul !!!
(13-09-2011 11:29 PM)Arm-Med a scris: [ -> ]Pai mai intai fa o glicemie si spune-ne cat e. Inainte de a o face cel putin 2 zile nu mana dulciuri si nu bea sucuri.

Nu cred sa mai mananc cel putin 1 an dulciuri sau sa ma ating de sucuri. Ma gandeam sa ma duc la spital, dar am o mica retinere, ma gandesc ca daca mai astept 3 saptamani sa vad daca imi trece nu are ce sa se intample, nu?
Adica ce ar fi indicat sa mananc, sa beau, sau sa fac in perioada urmatoare? Adica sa beau apa multa? Sa fac sport(miscare)? Ce mancare trebuie sa mananc?
Multumesc,

Uliana: Chiar am o retinere sa merg la doctor, ma gandesc ca nu o-i muri daca mai stau trei saptamani sa vad daca imi trece.
Eu zic sa iti faci acum o glicemie, dupa 2 zile de pauza de la dulciuri. Nu trebuie sa mergi pentru asta la doctor, poti sa te duci la orice laborator (de exemplu Synevo) si sa ceri efectuarea analizei. Te costa cateva zeci de RON. Mergi dimineata, fara sa mananci sau sa bei ceva (eventual doar apa)
Multumesc, cred ca asa am sa fac. Dar dupa sintome credeti ca am diabet? Sau macar daca am, il voi mai putea vindeca? Mentionez ultimile analize de sange pe care le-am facut au fost iarna trecuta(acum 9 luni), si mi-au iesit toate normale. Multumesc
Hai sa nu ne grabim sa tragem concluzii. Prefer sa discutam pe date concrete. Nici pe tine nu cred ca te ajuta ca cineva sa isi arunce asa, din ochi, o parere.
Am sa ma duc poimaine, cand primesc rezultatele am sa le postez aici. Va multumesc, Pana atunci cam ce ar trebui sa fac, sa dorm mult, sa fac miscare, sa beau multa apa, si cam ce mancare ar fi mai potrivita?
Aline, nu amina treaba, nu te purta ca un copil iresponsabil!
Stiu ca o faci din groaza de a primi vreun raspuns neconvenabil, dar treburile nu se rezolva in acest fel. Daca nu glicemia iti provoaca acea sete si urinare frecventa, atunci trebuie cercetate eventuale alte cauze. Iar sfaturi mai concrete nu avem cum sa-ti dam cita vreme nu stim despre ce e vorba!
Cel mai mult ma enerveaza ca pana acum 2 luni si jumatate NU MANCAM APROAPE DELOC DULCIURI. Adica erau si saptamani cand nu puneau gura pe dulce, dar printr-o conjunctura si lipsa de ocupatie am inceput sa imi cumpar multe cornuri cu ciocolata si sucuri. Daca am diabet...am dat de dracu, adica e o boala fara leac in momentul de fata, adica nu se poate vindeca, decat sa se tina sub control(trata). Atat imi mai trebuie nail biting
Pagini: 1 2 3 4 5
URL de referinţă