Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Dureri stern
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am 63 de ani si de patru luni ma confrunt cu o durere surda,restransa ca suprafata mai mult o apasare, in stern. Acum trei saptamani am avut o durere ascutita, orizontala, care s-a reflectat bilateral in sani. Durerea persista uneori si o zi intreaga, iar alteori dispare cateva zile. Am fost la cardiolog, dar mi s-a spus ca nu am nimic din punctul lor de vedere. Acelasi raspuns si de la neurolog.Nu am greutate in respiratie si durerea apare in stare de repaus. La efort pare ca ma simt mult mai bine! Am trecut printr-o perioada mai grea, cu eforturi mari atat psihic cat si intelectual. Are vreo relevanta? Cu multumiri, Maria
Buna Maria si bine ai venit la noi pe Forum!
Ti-am sters celalalt mesaj din cadrul domeniului de Reumatologie deoarece nu este permis sa post-ezi un mesaj identic in mai multe forumuri.
Referitor la intrebarea ta cardiac nu as zice ca ai avea vreo problema, deoarece durerea descrisa nu seamana cu cea cardiaca si, in plus, daca ai fi ischemica ar aparea modificari pe ECG, ceea ce cardiologul ar fi remarcat.
Eventual fa un control (pentru inceput o radiografie sau, daca poti si vrei, un CT) la coloana. In special in partea superioara.
Servus Maria, bun venit ! Sint putin derutata de spusele tale, si anume: vorbesti de durere, mai mult apasare in stern, apoi de durerea ascutita reflectata in sini. Asta mie mi se pare localizata mai degraba in epigastru. In urma unor intimplari recente petrecute cu vecine de-ale mele , te intreb: cu bila cum stai, e in regula ? Poate da dureri violente, ascutite,reflectate exact in zona de care spui, dureri ce apar independent de efort sau odihna, de ce-ai mincat sau nu, daca de pilda ai calculi biliari. Durerile pot aparea, de asemenea, si pe spate, pina sub omoplatul drept.
[Multumesc pentru amabilitatea pe care ati avut-o si, mai ales, pentru promptitudinea cu care ati raspuns. Am sa urmez sfaturile pe care mi le-ati dat, este, cel putin un inceput, deoarece nimeni nu m-a indrumat pana acum,
Cu stima, Maria
P.S. Mi-a placut formula neaosa de salut, tipic ...ardeleneasca
Pai Mariuca draga, ai de-a face cu o ardeleanca mai ceva decit tine: io-s din Dej, tu fata! (Amu shad io-n Bucuresti de-o viata, da' tot ardeleanca is. Na, ashe ! batting eyelashes )
URL de referinţă