Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Vene dureroase
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3
Aveam tensiune 14, 9, la 1,75 si 92k, sedentarism cronic, carnivor convins, fumator. Mi-am schimbat regimul de viata, adica f multe legume, ceapa, usturoi, sfecla rosie, peste, fructe si ffff rar carne. Pe langa alimentatie m-am apucat si de sport, chestia cea mai grea dar daca ai puterea si te apuci va deveni o obisnuinta. Sunt si eu uimit de mine ce dorinta am sa maautodepasesc in fiecare zi dar daca intrerup programul de sport, imediat o dau in dulce si ma ia lenea sa imi fac exercitiile. In aceste conditii, am ajuns cu tensiunea de 12, 7 in mod obisnuit, uneori si 11,6. Cred ca e graitor ca se poate, nu?!
Salutare colegi.
Scriu aici pt. ca subiectul este cel mai apropiat cu problema mea.
O scurta descriere, 41 ani, 88kg, 1.78m,alcol ocazional, cu fumatul,doar cate o tigare din cand in cand (asta asa in ultimul an,pana la 40 ani nefumator).
Problema mea este: de pe la jumatatea anului am descoperit ca am extrasistole si din cand in cand episoade de tahicardie, (am postat si in subiectul ,,extrasistole,, ,am facut unele investigatii cu ECG, ecografie dopler si holter si urmez un tratament in urma caruia s-au mai redus episoadele de extrasistole, problema este ca si inainte cand aveam unele episoade de tahicardie aveam o durere in umarul stang spre mana, dar aceasta durere o percep ca o durere de vene ca si cum cineva imi atinge ca pe o coarda si vibreaza aceste vene care merg spre mana stanga (pleaca dinspre sanul stang urca spre umar si coboara spre cot) ceva pe interior.
Am observat ca aceste episoade de durere de vene zic eu sunt asociate cu stomacul si activitatea intensa a stomacului, mai exact cand mananc mult sau beau ceva alcol, tin sa specific ca nu sunt arsuri gastrice din partea stomacului,
A mai avut cineva astfel de durerei in aceasta zona a venelor(umar stang)??
Am mai cautat pe internet durere anginoase,dar la mine nu sunt dureri de umar sau in piept.
Dupa astfel de dureri de vene in zona umarului am o zi sau doua o usoara amorteala in tot umarul, sau mai bine spus o durere surda.
Tin sa specific ca am facut investigatii la inima si tiroida si toate au iesit in limite normale, doar la inima o regurgitare mitrala grad 1 care o am de peste 5 ani si nu a avansat si in ultimi 2 ani am descoperit si o regurgitare pulmonara grad 1.
Cu stomacul am avut ceva probleme in trecut , de 2 ori helicobacter pilory , am facut tratamente, acum in toamna am facut analizele de sange si au iesit toate bine, si la HP a iesit negativ din scaun.
In trecut cand am facut o endoscopie am descoperit un inceput de gastrita si duodenita, probabil s-au mai accentuat aceste probleme in zona stomacului, dar problema este ca acum stomacul a inceput sa tramnsmita probleme in zona inimii.
Astept ceva pareri despre aceasta problema a mea cu durerea in umarul stang.
Ar fi nevoie de un consult la medicul pneumolog si apoi, daca totul e ok, la neurolog.
Pagini: 1 2 3
URL de referinţă