Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Vene dureroase
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3
Mirela, de la 140/90 in sus intram in zona in care putem spune ca e vorba de HTA. E adevarat, moderata, dar hipertensiune. Daca tensiunea diastolica este de regula peste 90-95 ne putem gandi la o lipsa de elasticitate a vaselor sanguine datorata unui nivel marit al colesterolului, unui nivel scazut al Ca si Mg ce nu permite relaxarea musculara, inclusiv cea vasculara, un nivel de stres care nu permite un somn de calitate si deci o relaxare musculara corespunzatoare inclusiv a muschiului cardiac. Nu trebuie sa-ti fie teama sa iei antihipertensive deoarece daca tensiunea pe care o ai mai ridicata se va diminua dupa reducerea greutatii corporale, a colesterolului daca acesta e mare, se poate renunta gradual la aceasta medicatie. Daca e totusi vorba de HTA esentiala, nu exista o alta optiune decat medicatia antihipertensiva. Nu trebuie sa ne sperie ideea unei pastile unice pe zi mai mult decat faptul ca a lasa tensiunea crescuta fara tratament reprezinta un risc considerabil!
Intre timp au venit rezultatele analizelor de sange, TSH-ul a iesit 0.02 (acum un an il aveam 0.08). Asistenta nu mi-a spus decat ca trebuie urmarita tiroida; saptamana viitoare am oricum programarea anuala la endocrinolog.
Ceea ce ma ingrijoreaza sunt pulsatiile capului care nu mai contenesc. Cateodata sunt insotite si de durere de cap, insa in majoritatea situatiilor sunt doar zvacniri ale capului in ritmul inimii.
Tensiunea e cam tot pe-acolo, mi-o monitorizez zilnic. Adineaori am avut 143 / 96.
Ma simt slabita si am constatat ca am temperatura de vreo 2-3 saptamani… nu mare, in jur de 37,5-38. Cand creste intensitatea pulsatiilor capului sesizez ca si temperatura creste. La analizele de sange leucocitele au indicat o infectie virala, insa asistenta nu mi-a spus sa iau nimic, cica sa astept pana trece.
Acum beau ceai pentru facilitarea circulatiei cerebrale, insa ma sperie puslatiile astea combinate cu hipertensiunea arteriala…..
Oare o fi cauzand tiroida toate necazurile astea?
Sunt indicii ca e vorba de hiper functie tiroidiana, valoarea TSH-ului fiind mica. Pulsatiile pe care le simti sunt probabil efectul usoarei hipertensiuni arteriale, tensiunea diastolica fiind cam mare. E clar ca trebuie sa iei tratament antihipertensiv, sa treci la un regim alimentar pentru a elimina excesul ponderal si a normaliza valorilor colesterolului. Mergi la endocrinolog si in functie de diagnosticul care il va pune si eventual tratamentul pe care ti-l va prescrie, poti apoi sa discuti cu cardiologul pentru instituirea unui tratament zilnic cu un hipotensor potrivit. Pe masura ce vei mai slabi si tensiunea se va micsora, tratamentul va putea fi ajustat.
Sanatate.
Intre timp am fost la medicul endocrinolog.
TSH-ul mi-a iesit 0.03 la analiza facuta pentru acel consult, iar medicul a spus ca aceasta valoare nu il indreptateste sa spuna ca am vreo problema la tiroida... surprise Sau, ma rog, nu inca. Deci nu mi-a prescris nici un fel de tratament legat de tiroida.

La insistentele mele si tot spunandu-i ca ma termina palpitatiile, ca nu pot sa slabesc, ca la cel mai mic efort imi iese inima pe gat.... mi-a prescris Propanolol. A zis ca palpitatiile nu au niciodata nimic in comun cu tiroida, adica o disfunctie tiroidiana nu le poate provoca..... Eu pe Internet am citit peste tot acelasi lucru, cum ca tiroida chiar provoaca probleme cu tensiunea arteriala si palpitatiile... sad

Pentru chisturile de pe tiroida nici nu s-a invrednicit sa ceara ecografie iar cand eu am mentionat ca a trecut un an de la ultimul echo, a spus ca chisturile nu cresc peste noapte... Acum sa ma ierte Dumnezeu, dar cred ca si-a batut joc de mine.
Peste 3 luni m-a programat iarasi la consult iar eu am insistat sa fac ecografie inaintea acestui consult. Pana una-alta trebuie sa iau Propanololul, care, mi-a spus el, regleaza atat tiroida cat si tensiunea arteriala.... Eu treaba asta n-o cred, adica reglarea tiroidei prin Propanolol, nu am mai auzit asa ceva in viata mea.

Acum ma simt rau, inima imi iese din piept si am o stare de stres generalizata, desi nu am motive sa fiu stresata, efectiv nu ma pot controla.... worried Iar Propanololul nu l-am luat inca, mi-e teama ca o data inceput tratamentul cu beta-blocante, raman cu el toata viata.

Va intreb pe voi, poate stiti sa ma sfatuiti... la aceasta valoare a TSH-ului, ar trebui sa primesc tratament special pt tiroida?
O sa scriu de-acasa si valorile de T3 si T4... ca nu le stiu pe de rost, poate sunt relevante.

Va multumesc si va doresc sa fiti sanatosi.
Mirela, pentru a exclude tiroida ca factor declansator al episoadelor de tahicardie sau al palpitatiilor, exista un numar de analize specifice a caror valoare este edificatoare pentru statusul functional al tiroidei:
TRAB, ATPO, anticorpi anti-tiroglobulina, free T3, T3, free T4, T4, si TSH. Pe baza lor se poate trage o concluzie definitiva privind un eventual hipertiroidism.
Imi pare rau ca trebuie sa o spun dar daca un medic poate sa sustina ca tiroida nu poate genera palpitatii sau tahicardie atunci lucrul cel mai bun pe care poti sa il faci este sa il schimbi!
Despre propranolol trebuie sa-ti spun ca este o alegere buna, pentru ca fiind un beta-blocant neselectiv, este mult mai eficient in tratarea efectelor hipertiroidiei decat un beta-blocant selectiv cum este metoprololul, de exemplu. Asadar, propranololul nu trateaza tiroida ci reduce inflenta ei prin blocarea receptorilor adrenergici 1 si 2. Acesta este motivul pentru care el este inclus in cunoscutul distonocalm, utilizat frecvent pentru astfel de probleme si in general pentru a calma tulburarile accentuate pe cale neurovegetativa.
In rest, recomandarea de a incerca sa slabesti ramane in picioare si trebuie sa devina principala ta tinta, desi, trebuie se recunosc, ca mai degraba ar fi trebuit sa fii slaba daca e vorba de hipertiroidism! thinking
Ar fi bine sa completezi tratamentul cu un anxiolitic care sa iti diminueze anxietatea si sa te faca mai putin sensibila la astfel de manifestari. Discuta asta cu un psihoterapeut sau cu ...noul tau endocrinolog! happy
Sanatate!
Revin cu valoarea T4 free (tiroxina) - 14,80 pmol/l.

SoulHealer, multumesc pentru raspunsurile tale. Stiu ca trebuie sa schimb endocrinologul, insa aici (Olanda) nu e usor de facut acest lucru pentru ca sistemul medical este extrem de restrictiv.
Insa voi incerca sa fac tot ce-mi sta in putere. Am senzatia ca Propanololul trateaza doar efectele (tensiunea arteriala ridicata, palpitatiile, etc) si nicidecum cauza, asta cred eu ca e problema principala. Daca TA-ul e dat peste cap de o disfunctie a tiroidei, nu ar fi logic sa tratam tiroida...?
Zilele astea am luat Propanolol de 2 ori, cand chiar nu mai rezistam sa mi-o ia inima razna. Incerc sa nu fac o obisnuinta din asta, iau doar la nevoie. La anxiolitice nici nu vreau sa ma gandesc, am luat din alea cand aveam atacuri de panica, acum chiar nu le am si nu vreau sa le iau pentru a tine sub control o situatie care nu e deloc bine gestionata de catre medic!
Am observat cu bucurie ca tensiunea s-a mai reglat. Chiar si in zilele in care nu am luat Propanolol. Acum e in jur de 129 / 85, cu pulsul de 85. Ma bucura mult treaba asta, insa in ciuda acestei imbunatatiri, constat ca inima mi-o ia razna cand ma astept mai putin... si bate tare si aiurea, tresalta , zvacneste, samd. Mi-am luat tensiunea chiar intr-unul din acele momente in care inima imi batea foarte tare.... 127 / 82.

Acum incerc sa ma concentrez pe slabit. Voi introduce treptat si nitica miscare. Apropo.... nu fac mai mult rau daca "pun inima la treaba" in sensul unor plimbari in mars fortat /exercitii de aerobic? confused
O sa-mi sun asiguratorul sa vad cum ajung la alt endocrinolog. Luna viitoare ajung si-n Romania, insa mi se pare aiurea sa incep un tratament dat de un medic roman atat timp cat eu traiesc aici........ worried

O seara buna si multa sanatate!
Buna ziua si eu ma confrunt cu aceeleasi simtome dar eu mai am instabilitate in picioare si senzatie de strans de gat am fost si mi-am facut investigati dar se spune ca n-am nimic dar noaptea pt mine e un chin am probleme cu ochii dintr-o data ,tensiune 15/100 cu toate ca am pus holter si a iesit bine dar am puseuri faoarte putine zile bune si acum am si dureri de stomac am un ulcer pe stress mai vechi,am si probleme cervicale,tiuit in urechii cu durerii,acum ma trimis din nou la cardiologie,reumatologie si ginecologie,dar nu mai sper ca se va gasi ce am .Eu am 45 de ani si 4 copii.Daca ati gasit ce aveti va rog din suflet sa imi spuneti .
Mireluta, iti pot spune cum a decurs "povestea" in cazul meu. Totul a fost de la stres. Nu mai am aceleasi simptome, au incetat atunci cand nivelul de stres s-a redus. Atunci am facut si un test dopler si totul a iesit cum trebuie.
Si eu am avut episoade de tensiune marita, undeva la 145/90, insa si ele pot fi puse pe seama stresului + a obezitatii, ca am probleme cu greutatea.
Multa sanatate!

PS Senzatia de nod in gat sau strans de gat poate indica si o afectiune a glandei tiroide.
Revin cu inca un mesaj, poate foloseste cuiva.
Intre timp am slabit 15 kg (de la 97 la 82) iar tensiunea s-a stabilizat. Ramane totusi problematica tensiunea diastolica, pentru ca e mai tot timpul in jur de 90. O sa il rog pe medicul de familie sa monitorizeze problema asta. Cu atat mai mult cu cat incidenta problemelor vasculare este destul de ridicata in familia mea.
Tensiunea diastolica mai ridicata decat normal este specifica lipsei de relaxare vasculara datorita stresului in general, incordarii permanente. Mai poate fi rezultatul hipotirodismului, dar si unui surplus ponderal. E foarte bine ca ai slabit si rezultatul s-a vazut in normalizarea tensiunii. Poate mai faci un efort si ajungi pe la 75 cel mult, ce zici? happy
Sanatate

P.S. Verifica tiroida, TSH, FT3, FT4
Pagini: 1 2 3
URL de referinţă