Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Sarcina 20 săptămâni
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Bună ziua. Sunt însărcinată în aproape 21 de săptămâni,de fiecare dată când circul cu metroul dimineața simt că nu mai am aer, încep să tremur și să nu mai vad bine,mă cuprind niste bufeuri. Țin să menționez că acest lucru îl simt doar când este f aglomerat in metrou. de la ce poate sa fie?? Urmează în luna martie sa ajung la control la medicul ginecolog. Poate fi din cauza la sarcina ? Să am nevoie de mai mult oxigen? Multumesc
Exista mai multe explicatii: hormonii de sarcina accelereaza metabolismul, scade sau creste glicemia, frica de spatii inchise si aglomerate, anemie, disfunctii tiroidiene.
Evita dulciurile concentrate si mesele copioase, nu manca cu putin timp inainte sa iesi la metrou dar nici nu pleca cu stomacul gol, ia vitaminele dupa ce ajungi la destinatie, citeste ceva interesant atunci cand calatoresti, aminteste-i ginecologului (care uneori uita sau doar se face ca uita) ca e timpul sa faci analizele pentru trimestrul 2 si testul de toleranta la glucoza, consuma suficiente lichide in special apa, desfa-ti haina ca sa se vada burtica si poate ai norocul sa existe vreun gentleman care sa-ti ofere un loc pe scaun...
Mulțumesc mult ptr. Răspuns. Analizele de trimestrul 2 urmează să le fac acum in Martie. O sa discut și cu medicul ginecolog despre starile mele,o sa incerc sa consum ceva înainte de a pleca de acasă pentru a evita genul asta de situații. Cu metroul circul zilnic,deci trebuie să găsesc o soluție de rezolvare la problema. Mulțumesc încă o data!

(21-02-2018 10:08 AM)alex020716 a scris: [ -> ]Bună ziua. Sunt însărcinată în aproape 21 de săptămâni,de fiecare dată când circul cu metroul dimineața simt că nu mai am aer, încep să tremur și să nu mai vad bine,mă cuprind niste bufeuri. Țin să menționez că acest lucru îl simt doar când este f aglomerat in metrou. de la ce poate sa fie?? Urmează în luna martie sa ajung la control la medicul ginecolog. Poate fi din cauza la sarcina ? Să am nevoie de mai mult oxigen? Multumesc
(21-02-2018 06:02 PM)alex020716 a scris: [ -> ]...o sa incerc sa consum ceva înainte de a pleca de acasă...

pai vezi, din cauza asta...
URL de referinţă