Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Sarcina ?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Buna ziua . am o mica nelamurire . in urma cu mai putin de o saptamana am fost in perioada fertila . mai exact intre 11-13 februarie . am avut relatii sexuale neprotejate in acea perioada . de atunci , zilnic am mici intepaturi in zona ovarului stang . de 2 zile nu pot manca mai nimic si ma simt balonata . credeti ca ar putea fi vorba de o sarcina sau pur si simplu este o "alarma falsa" . Mentionez ca sunt in strainatate si nu pot merge la un control medical . Cm ar trebui sa mi vina peste 10 zile , mai exact 25 .
Poate fi orice - simptome de ovulatie, raceala, infectie, simptome premenstruale etc. De obicei semnele sarcinii apar mai tarziu. Nici medicul nu iti poate spune daca esti insarcinata acum, cand embrionul nici nu a ajuns in uter. Trebuie sa ai rabdare
(15-02-2018 08:47 PM)ElenaM a scris: [ -> ]Poate fi orice - simptome de ovulatie, raceala, infectie, simptome premenstruale etc. De obicei semnele sarcinii apar mai tarziu. Nici medicul nu iti poate spune daca esti insarcinata acum, cand embrionul nici nu a ajuns in uter. Trebuie sa ai rabdare

Multumesc mult pentru răspuns . În dimineața asta am avut o mica sangerare si intepaturi slabe ca si pana acum . Mai am 7 zile pana CM . Poate fi un simptom premenstrual ? Nu am mai avut asa ceva pana acum .
Inca o saptamana si poti face testul de sarcina...de ce nu poti merge la medic? In ce tara esti?
(18-02-2018 05:43 PM)ElenaM a scris: [ -> ]Inca o saptamana si poti face testul de sarcina...de ce nu poti merge la medic? In ce tara esti?

Sunt in italia de putin timp . Si nu am rezidenta . E putin mai complicat . Nu prea am contact cu lumea si nu am invatat inca limba . Dacă aș merge la un control ar trebui să iau pe cineva cu mine si ar fi incomod .
Buna ziua!
Ar trebui sa mi fac griji pentru tinctura de propolis administrata ultima data in ziua 7 spre 8 ale cm in caz ca as ramane insarcinata? Am luat cam 3-4 zile cate 25 picaturi de 2 ori pe zi. Sunt ingrijorata. Multumesc mult.
Atat timp cat nu esti insarcinata nu are cum sa afecteze in vreun fel

(18-02-2018 06:31 PM)Oana Jp a scris: [ -> ]E putin mai complicat

Nimic nu e atat de complicat pe cat pare
Buna Elena! Nu cunosc bine acest forum. Raspunsul tau a fost la postarea mea legat de tinctura de propolis? Dar daca raman insarcinata ar putea fi vreo problema? Sunt ingrijorata. Am observat pe urma ca nu e recomandat cand se doreste sarcina pt ca nu se cunoaste daca afecteaza ovulul in vreun fel sau in cat timp este eliminat din organism. Am o viata echilibrata, nu fumez, nu beau alcool. Consum 2 cafele pe zi.
Practic daca sangerarea s a produs prima zi pe 10, iar in caz de sarcina...calculul peripadei de sarcima se incepe tot cu prima zi a cm, chiar daca efectiv femeia inca nu e insarcinata, eu nu inteleg ce poate sa afecteze oricum
Ai luat tinctura prea putin timp ca sa te gandesti deja la efectele adverse. Cred ca nici nu te-a ajutat in vreun fel...Nu exista studii facute pe femei insarcinate de aceea e mai bine sa fie evitate excesele de orice fel.
(20-02-2018 03:21 PM)ElenaM a scris: [ -> ]Ai luat tinctura prea putin timp ca sa te gandesti deja la efectele adverse. Cred ca nici nu te-a ajutat in vreun fel...Nu exista studii facute pe femei insarcinate de aceea e mai bine sa fie evitate excesele de orice fel.

Prin urmare pot sta linistita daca as ramane insarcinata. Nu am luat decat 2-3 zile de fapt.imi doresc mult un copil. Dvs sunteti medic? angel
Pagini: 1 2
URL de referinţă