Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: buldog francez
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am o fetita buldog francez de 1,2 ani si are momente cand inclina tare capul spre dreapta. Nu se dezechilibreaza decat daca e in viteza. Dureaza cateva secunde (7-8) si la fel de brusc isi revine. Este asa de cand a fost cumparata, la 6 saptamani. S-a incercat tratament pt. circulatie timp de 1 luna, fara efect. S-a incercat tratament pt. otita, niciun efect. S-a dezvoltat foarte bine, este foarte energica, se joaca mult cu partenara maidaneza, alearga mult, mananca mancare de caine, dar ar manca orice, mereu e hamesita. A fost sterilizata si n-am vrut s-o mai chinui apoi cu medici si medicamente. A spus un medic că nu există decât solutia unui spital universitar. Dar as vrea sa am macar idee cam ce ar putea avea si daca se poate inrautati. Poate mai exista cazuri si as vrea sa aud diverse experiente. Multumesc!
De regula cind sunt probleme de inclinare a capului involuntara ( ma refer la om ) dar si la animale , insotite de crize si alte tulburari mai grave de natura neurologice , acestea provin de la creier si anume partea inversa adica stinga .
Acolo poate sa existe o tumoare ceva , probabil de pina sa o cumparati a fost lovita la cap , a avut un hematom si acesta in timp se dezvolta si apasa pe anumiti centri nervosi din acea zona , asta ar fi cea mai grava situatie ,sper sa nu fie asa .
Medicul acela nu degeaba va trimis la un spital universitar . De inrautatit , numai dvs o sa observati in timp, ca acea tumoare va creste si apasa din ce in ce mai mult , animalul nu poate sa spuna ce-l doare , poate sa fie si de la ureche daca isi scutura capul foarte des cu inclinare spre dreapta , dar lucrul acesta vedea medicul .
Doresc sa gresesc si animalul dvs sa fie bine .
URL de referinţă