Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: sarcina
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
sotia mea a ramas insarcinata si dupa calculele ei zice ca are 9 luni si umpik as vrea cineva care stie sigur cum se calculeaza
Se incepe numaratoarea de la prima zi a ultimei menstruatii timp de 40 de saptamani. Daca a depasit acest termen ar trebui sa mearga la medic
sotia mea a fost ultima data in 9 april anul trecut si nu stim se pune si april sau din mai pentru ca daca e din april
atunci e trecuta cu mult peste 40 de saptamani
40 de saptamani s-au implinit pe 14. Copilul misca? Daca tot nu aveti somn eu zic [/i]sa pregatiti bagajul si sa mergeti la spital
da copilul misca
Buna seara , ma numesc Alexandra , am 17 ani si sunt insarcinata in luna a 9-a saptamana 38 , am dureri pelviene groaznice ce se lasa pe picioare de 3 zile , din aceasta cauza abia ma mai ridic din pat , am sunat la salvare cu doua nopti in urma si m-au dus la spital , din pacate nu sunt la mine in tara , sunt in Anglia iar aici se pare ca remediul pentru orice durere este Paracetamolul pana si in sarcina , nu mi se pare normal sa ma indoape cu pastile , cum a-si putea sa ameliorez durerile acestea , oare voi naste curand ?4
Daca nu vrei sa iei paracetamol trebuie sa suporti durerea. Daca apar contractiile la interval de 10 minute timp de o ora trebuie sa mergi la spital. Contractiile sunt crampe ca la menstruatie care dureaza cateva zeci de secunde si apar la intervale regulate. De asemenea daca se rupe apa trebuie sa vezi ce culoare are: daca e transparenta sau roz ai suficient timp sa-ti faci un dus si apoi sa mergi la spital dar daca e verde sau cu mult sange trebuie sa chemi ambulanta. Diareea e un alt semn care anunta nasterea
URL de referinţă