Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: dereglari vizuale
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Mama mea de curand a inceput sa aiba niste probleme vizuaale.Totul s-a inceput cu aparitia unui punct negru inaintea ochilor (nu sufera de HTA),acuma s-a agravat,campul vizual,pe partea temporala din ambele parti a aparut o pata neagra.Care poate fi cauza...propuneri...sugestii...va rog...
Ar putea fi o degenerescenta maculara. Sa mearga urgent la un oftalmolog.
(13-07-2011 09:31 AM)Arm-Med a scris: [ -> ]Ar putea fi o degenerescenta maculara. Sa mearga urgent la un oftalmolog.

Si daca nu vrea sa se adreseze la medic (e foarte incapatanata) care este cea mai urita situatie/complicatie a degenerescentei maculare???
Orbirea
Dat fiind faptul ca exista probleme (pete oarbe) si pe vederea laterala, eu m-as gindi si la glaucom. Dar la orice ne-am gindi noi, pe forum, un consult la oftalmolog este IMPERIOS necesar !!!
Pina unde poate merge incapatinarea unui om? Trebuie musai convinsa,daca nu merge altfel atunci speriind-o, doar nu poate fi lasata sa-si piarda vederea, feri doamne !!!!
URL de referinţă