Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: coma gradul 3-4 sanse foarte mici
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna,fratele meu este, in urma unui accident rutier (pietonal)in coma de gradul 3 spre 4 ,intubat ,presiunea la cap este acuma intre 13-15 ,de ieri i sa oprit si adrenalina inima ii bate independenta,pupila stanga a fost putin dilatata dar acum sa mai strans.doctorii au spus ca creerul e "varza" si are foarte putine sanse de supravietuire(sub 5%).am si RMN lui si as dori daca este cineva in acest forum ce ar putea sa-mi ofere o a doua parere,chiar daca este nefericita.va multumesc
Cat timp mai sunt sanse de supravietuire, trebuie sa fii tare si sa crezi ca se va intampla minunea. Discuta cu doctorii , desi sunt convins ca vor face totul pentru a-l salva!
(02-01-2018 12:23 AM)SoulHealer a scris: [ -> ]Cat timp mai sunt sanse de supravietuire, trebuie sa fii tare si sa crezi ca se va intampla minunea. Discuta cu doctorii , desi sunt convins ca vor face totul pentru a-l salva!

Din pacate medici neurochirurgi spun ca nu au ce opera si ei sunt legati de maini.nu au alte variante.ce variante exista pt stimularea si regenerarea creerului?
Din pacate nu exista astfel de variante. Tot ce pot face este sa trateze edemele cerebrale sa dreneze hematoamele intracraniene daca exista.
Am atasat rezultatul RMN.poate cineva sa-mi spuna daca lesiunile sunt reparabile?
Leziunile sunt destul de grave, trebuie sa fiti pregatit pentru orice s-ar intampla. Aveti incredere in ingrijirea pe care i-o acorda medicii, dar in acelasi timp fi-ti realist. Incercati sa va rugati pt el, daca Dumnezeu considera ca are nevoie sa isi revina, o va face, daca nu, inseamna ca vrea sa il crute de o suferinta.
Nu stiu daca va e de folos, poate ar fi bine sa le spuenti medicilor de articolul de mai jos:
https://www.theguardian.com/science/2006...dwellbeing
Doar cei care il ingrijesc isi pot da cel mai bine cu parerea.
Va multumesc mult,acuma e mai bine respira singur ,misca mult mainile si picioarele ,cateodata descide pe jumatate si ochiul stang iar pe scara Glasgow e la 8.Am vb. cu dr.de Zolpidem si a spus ca ar fi o idee dar se va consulta cu dr.neurolog.Asteptam raspunsul...
Multa sanatate fratelui tau, Robert. Sper sa evolueze pozitiv in timp starea lui, chiar daca dureaza.
Este normal sa- l scoata de la terapie intensiva daca el nu sa trezit , este hranit prin sonda si zilnic trebuie sa -i aspire plamanii?
Poate cineva sa i-mi recomande o clinica buna de recuperare?
URL de referinţă