Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Analiza Feritina marita .
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Cu mult respect va salut , inspirat de discutiile pe acest forum am cerut si eu medicului de fam analizele pe care nu le pot prezinta mai jos (foto prea mare ) .
Motivul a fost palpitatii din cauza unor probleme digestive in urma unui tratament cu antibiotic luat fara protectie gastrica (nisip la rinichi) .
Am hotarit sa nu mai folosesc cereale de orz dimineata , si sa elimin piinea , ceia ce a facut sa nu mai am tulburari digestive si palpitatiile au disparut miraculos , mare adevar cu nervul vag din organismul nostru .
Acum eu vreau sa va intreb ce e cu acea feritina marita si ce pot face sa o reduc , ce inseamna si alte comentarii ,de ce cum etc .
Copiez citeva .
- Feritina - 379,90 intervalul fiind de 20,00 - 250,00
- Plachetocrit(PCT) -0,18 ........ ....... 0,19 -0,36
- Fier 124,54
-Magneziu 2,21
- TSH horm tiroi 2,47
-T4 free 1,19
- Calciu ionic 4,24 total 10,6
-Glucoza 95
Restul toate in limite f bune .
Mentionez ca am 62 ani , 1,78 inaltime si 74 kg

Va multumesc tare mult
Poate fi o situatie tranzitorie determinata de ex. de consum de alimente bogate in fier, legume verzi, exces de carne (carne de vita in special) dar si de un ficat steatozic. Nu este o valoare exagerat de mare, intervalul de valori normale fiind intre 25-300. Oricum, e de mentionat ca niveluri ridicate de fier in organism predispun la tulburari cardiace. Trebuie repetata analiza.
Va multumesc tare mult , dupa cum am mai citit si eu ,ar fi si genetic , ori culmea si lipsa de fier in organism ( aceasta valoare crescuta ) , eu in 1982 din cauza unor transfuzii am capatat o hepatita C si nu se cunostea atunsi decit asa ( nonA nonB).
Viremie nedetectabila acum (nu am urmat cu intrferon) si restul analize ficat TGP TGO bune in toata aceasta perioada . Probabil si asta ar fi un motiv .
Am sa o repet dar vad ca aceasta analiza nu se face aici in Pitesti ci in Bucuresti si daca ma duc la alta firma poate proba o trimite la acelasi lab din Bucuresti , am sa o repet dupa citeva luni . De tulburari cardiace nu stiam .
Toata stima .
URL de referinţă