Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Catel bolnav
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua. Am o catelusa bichon maltese in varsta de aprope 3 luni . La mine este de doua saptamani. Pe data de 6 noiembrie a am facut al treilea vaccin la care a avut o reactie alergica , am mers la veterinar i a facut tratament si a 2 a zi a fost ok . In dimineata zilei de 9 noiembrie a inceput sa vomite o spuma alba , in patru ore a vomitat de aproximativ 8 ori am mers la veterinar i a facut injectii antispastice si antivomitive, a dormit toata ziua , nu a mancat nimic, spre seara a inceput iar sa vomite , am mers din nou la veterinar i am repetat tratamentul , i am administrat sirop recuperation si a 2 a zi dimineata a fost ok a mancat , a fost vioaie apoi spre seara starea ei s a deteriorat si a inceput iarasi sa vomite. Am mers la veterinar i a facut un eco si a spus ca are o rana la stomac , i a administrat antibiotice , vitamine aproximativ 5 injectii iar dupa ce am ajuns acasa a vomitat sange roz si luni dimimineata a eliminat pe fundulet sange negru cu un miros greu de descris de 2 ori. Am mers la veterinar i a facut antihemoragice , antibiotice , vitamine dimineata si seara . In 48 de ore a vomitat doar o data apa pe care o bea. Ieri a fost mai vioaie dar pe la ora 17 a eliminat iarasi pe fundulet sange nergu intr o cantitate destul de mare , am mers iarasi la veterinar i a facut alte injectii si de aseara pana in acest moment abia daca se mai ridica . De duminica pana astazi am hranit o doar cu seringa cu zeama de orez si supa crema de legume. Veterinarul ei mi a spus ca este prea mica sa ii faca o perfuzie ca sa o hraneasca artificial , ea avand in acest moment cam 1kg si 500 g . Ce as putea sa mai fac?
Probabil ca a facut o pancreatita si ar trebui hranita prin perfuzie. Intrebati la o alta clinica veterinara.
Va multumesc mult!
Mai mult ca sigur este parvoviroza,eliminarea de scaun cu sânge si urat mirositoare, vomă, du te si fa testul pentru parvoviroza,schimba veterinarul este inadmisibil sa spună ca este prea mica ptr perfuzie,sa ști ca daca se confirma boala si nu tratezi cățelul poate sa moara,chiar daca are vaccinul făcut corpul cățelului poate sa nu producă anticorpi si sa facă boală. Du te si fai testul
(13-12-2017 02:09 PM)mirelutza79 a scris: [ -> ]Mai mult ca sigur este parvoviroza,eliminarea de scaun cu sânge si urat mirositoare, vomă, du te si fa testul pentru parvoviroza,schimba veterinarul este inadmisibil sa spună ca este prea mica ptr perfuzie,sa ști ca daca se confirma boala si nu tratezi cățelul poate sa moara,chiar daca are vaccinul făcut corpul cățelului poate sa nu producă anticorpi si sa facă boală. Du te si fai testul

Am facut testul de parvoviroza ieri si a iesit pozitiv din pacate prea tarziu
URL de referinţă