Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Limfocitoza, neutropenie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna!
In urma cu doua luni am facut un set de analize si unele rezultate nu au iesit in barem.

Limfocite 50,10 (20-44)
Neutrofile 40,80 (42-77)
Leucocite 10.570 (3900-10.200)

Le-am repetat acum cateva zile si au iesit urmatoarele:

Limfocite 49,30 (20-44)
Neutrofile 40,60 (42-77)
Leucocite 10.240 (4050-11.840) (laboratorul a marit numarul)
Trombocite 390.000 (150.000-370.000) (desi la majoritatea laboratoarelor limita superioara este 400.000-450.000)

Ce poate fi? Am tot citit pe internet si m-am ingrijorat
M-am programat la medic intr-o saptamana , dar pana atunci imi puteti spune daca poate fi ceva grav?
Pe internet scrie ca ar putea fi chiar leucemie sau limfoame .

P.S Gen feminin, varsta 20 ani.
Multumesc!
Nu sunt niste rezultate ingrijoratoare, dar pot sugera existenta unor posibile focare infectioase, in sfera ORL, stomatologica, sau articulara. Rezultatele trebuie corelate cu alte analize cum sunt ASLO, factor reumatoid, VSH precum si cu rezultatele unor investigatii cum sunt exudatul faringian, o radiografie panoramica dentara (daca sunt probleme in sfera dentara) examen coproparazitologic, urocultura. N-are rost sa citim pe internet ce anume poate fi. Nu reusim decat sa sporim anxietatea! happy
(23-11-2017 10:05 AM)SoulHealer a scris: [ -> ]Nu sunt niste rezultate ingrijoratoare, dar pot sugera existenta unor posibile focare infectioase, in sfera ORL, stomatologica, sau articulara. Rezultatele trebuie corelate cu alte analize cum sunt ASLO, factor reumatoid, VSH precum si cu rezultatele unor investigatii cum sunt exudatul faringian, o radiografie panoramica dentara (daca sunt probleme in sfera dentara) examen coproparazitologic, urocultura. N-are rost sa citim pe internet ce anume poate fi. Nu reusim decat sa sporim anxietatea! happy

Mulțumesc pentru răspuns!
Analiza VSH am facut-o, este buna : 7 (2-15)
De asemenea TGO, TGP, CRP sunt bune.
Probabil medicul imi va recomanda si alte analize, momentan astept, sa nu fiu intepata inca o data , in cazul in care doreste sa mi se faca mai multe investigatii.

Mai am o intrebare. Este limfocitoza relativa sau absoluta? Cum se deosebesc acestea?
URL de referinţă