Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Pe mine m-a costat 300 de milioane ablația de FiA la Monza în 2014.
Dar atât timp cât CAS suportă acum intervențiile și sculele, de ce să te gândești la privat? Bine, dacă te dau banii afară din casă...
Mie mi-au cerut pentru TPSV și WPW 39.000 lei, 2016 prin Decembrie. Pentru una, știu că era în jur de 19.000 lei.
TPSV e cam 2000 euro in regim privat din ce am inteles, la stat e decontat.
Buna tuturor!
Sa va spun problema mea cat mai pe scurt posibil...ma confrunt cu tahicardie cam de prin 2006 , cand am avut prima criza...din acel moment si pana astazi au fost multe crize de tahicardie, care in timp au dat in anxietate..de frica acestor crize viata mea sociala s-a deteriorat in fiecare an din ce in ce mai mult..practic in acest moment nu mai exista.
Pe la toti medicii la care am fost si specific , doar la privat, nimeni nu m-a investigat mai amanuntit..am dus-o asa ani de zile ..doar cu ekg-uri dupa ce criza trecea, si bine-nteles ca ieseau bine...anul acesta insa de prin luna mai cand am avut si prima criza cu 240 bpm, am ajuns la urgenta , unde m-a diacnosticat in urma ekg-ului cu tahicardie..insa dupa criza..ramasesem cu 140 bpm...am inceput investigatiile...holter, echo de cord..cat am avut holterul nu s-au inregistrat modificari..am avut si o zi linistita , acasa..asa a fost sa fie...de atunci si pana acum am mai avut alte 3 crize cu aceleasi bpm, una dintre ele am vazut negru in fata ochilor..eram cu baietelul de 2 ani in piscina..a fost groaznic...azi din nou o alta criza in timpul somnului..specific ca sunt insarcinata cu gemeni in 20 de saptamani, fac clexane de 0, 4 mg...pulsul nu mai scade sub 100 bpm de foarte mult timp...azi am sunat si medicul cardiolog care ne este si prieten de familie si mi-a spus ca da, undeva este o problema, insa nu poate sa imi dea nimic din cauza ca sunt insarcinata si medicamentele ar stagna dezvoltarea bebelusilor...deci trebuie sa astept dupa nastere...
Nimeni nicioadata nu mi-a spus de ablatie, nu mi-a dat nici un tratament..o puneau pe baza anxietatii...in fiecare zi , de mai multe ori simt batai foarte scurte si rapide de cateva secunde , cu intreruperea respiratiei in gat..la miscari bruste, aplecari, tras aer in piept, dupa masa, sport nici gand...palpitatii...acum crizele aceste de 200+ care tin in jur de 10 min insa au devenit frecvente...
Abia astept sa nasc si sa revin in tara si merg direct la studiu electrofiziologic si ablatie...momentan ne aflam in arabia saudita cu serviciul.
Ma bucur ca v-am descoperit, ca exista acest forum, m-am linistit citind experientele voastre. Aici in aceasta parte de lume esti deconectat de tot..mult in urma noastra in ceea ce priveste pregatirea medicilor si sistemul medical..
Raspunsurile la intrebari le-am gasit citind topicul, insa una as avea si aceea ar fi: este posibil ca aceste crize pe care am inceput sa le fac, sa afecteze intr-un vreun fel sarcina? ma refer la bebelusi.
Imi cer scuze de postarea lunga.
Chiar sarcina este una din cauzele tahicardei. Pe masura ce se dezvolta, ea exercita o presiune asupra cavitatilor cardiace. Gravidele au frecvent tot felul de palpitatii, in special tahicardie. In cazul tau, terenul aritmic exista deja. Nu stiu daca ai investigat tiroida, daca ai facut analize de sange care sa releve un eventual deficit mineral. Crizele in sine nu afecteaza sarcina. Tratamentul lor trebuie sa fie minimal si pentru asta trebuie sa discuti cu cardiologul si medicul ginecolog. Va trebui sa faci dupa ce nasti studiul electrofiziologic si ablatia, care in cazul TPSV are cea mai mare rata de succes.
Multumesc pentru raspuns Soul Healer, ca sa iti raspund la intrebarile adresate am sa spun ca da, am facut cam tot ce se putea face pentru a descoperi din ce cauza fac aceste crize, insa toate analizele au iesit bine. Tot ce mai ramane de facut este sa fac studiul fiziologic. Intre timp am nascut de 3 luni. In aceste 3 luni am avut doua crize de 250 bpm care treceau in 10 min...in iulie vin in tara si doresc sa merg la dr Radu V. la sanador...aveti idee daca se asteapta mult pentru programare? Trebuie facuta din timp? Care mai sunt preturile?
Abia astept sa fac ceva sa scap de aceste crize, e ingrozitor, apar din senin fara sa te astepti.
(17-05-2019 12:14 AM)Anna_80 a scris: [ -> ]in iulie vin in tara si doresc sa merg la dr Radu V. la sanador...aveti idee daca se asteapta mult pentru programare? Trebuie facuta din timp?

Programarea (la consultație) se cam face din timp. Ar trebui s-o faci de pe acum.
Buna ziua.Fata mea, 20 de ani, a fost diagnosticata cu ”Fibrilatie atriala convertita chimic.GASTRUODENINITA CRONICA(HELICOBACTER PYLORI POZITIV.ULCER DUODENAL BULBAR.HIPERCOLESTEROLEMIE.SINDROM ANIOS”. Mentionez ca este al 4 lea episod de tahicardie-exprimare personala-( 12 ani, 14 ani, 19 ani) inregistrat, STARI DE LESIN, VOMA, AMETEALA , dar prima internare la cardiologie. Internare: fibrilatie artriala cu fvm 160-170 bpm.Ecocardiografie: VS nedilatat cu FE 60 % , cavitati cardiace normale.Sub tratament betablocant si propafenona pacienta prezinta episoade repetate de fibrilatie atriala cu alura ventriculara rapida , fvm 220 bpm, motiv pentru care se opteaza pentru administrarea de betablocant si Amiodarona.dUPA 5 ZILE DE MONITORIZARE MI S-A COMUNICAT OFICIAL CA VA URMA TRATAMENT CU CORDARONE, ca are efecte adverse de luat in seama pe termen lunf la o persoana asa tânără și ca va trebui sa mergem la Iași pentru consult de specialitate pentru ablație. La externare ni s-a spus că problemele sunt de natura vegetativa, ca nu are probleme cu inima.Totusi ni s-a recomandat , LA CEREREA MEA, AMINTIND DE DISCUȚIA OFICIALA ANTERIOARA,un consult electrofiziologic. 1. Abordarea mea, ca aparținator, mi s-a parut total diferita la externare.Daca nu citeam externarea atent, nu observam dg.sindrom anxios. Tratamentul cu metroprolol si cardarone pentru 6 luni este necesar? 2.Unde putem face, cu decontare, pe baza calitatii de asigurat Studiu electrofiziologic și, daca va fi nevoie, Ablație? Orice raspuns este binevenit și-mi va fi de ajutor.Am citit discuțiile de pe forum si m-am lamurit ce inseamna ablatia.
Dacă deja a făcut 4 episoade de FiA, va mai face. Deci, părerea mea, musai mers la un electrofiziolog/aritmolog și văzut pașii de urmat. Ablația POATE REZOLVA definitiv problema. Nu mai știu cum e acum, dar la spitalele de stat se decontează costurile intervenției.
Buna ziua,

Numele meu este Ramona si am cateva intrebari legate de Tahicardia Paroxistica Supraventriculara.
In decurs de 6 ani, sotul meu, in varsta de 32 de ani, a facut 2 crize de tahicardie. Una in care pulsul a fost foarte mare (parea sa aiba peste 200bpm - tensiometrul a dat eroare) cu batai neregulate, criza a durat cateva minute, a aparut brusc si s-a remis la fel de brusc. Dupa criza EKG-ul a fost normal. A 2-a criza a aparut in urma cu cateva luni, numarul de batai a fost putin mai mic iar bataile pareau regulate...
Dupa criza, am consultatat multi medici cardiologi, a facut test de efort, a purtat holter, analizele glandei tiroide sunt bune. Toti medicii au spus ca e ok.
E posibil sa apara astfel de crize pe o inima fara probleme?
E posibil sa aiba sundromul Wolf Parkinson White cu cale ascunsa?
E posibil sa aiba un astfel de circuit paralel fara sa existe vreun indiciu in afara crizelor?

Va multumesc frumos pt timpul acordat!
O zi frumoasa in continuare!
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă