Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Spre binele tau sper ca diagnosticul e gresit si nu ai asa ceva.
Cea mai clara metoda de diagnosticare e un CT de inalta rezolutie. Ai facut asa ceva?
Dar daca, totusi, ai atunci mergi urgent la cardiolog si vezi ce iti recomanda! Trebuie sa faci tratament URGENT, cu cat o iei mai din timp cu atat mai mari sansele de reusita.
Pericardita constrictiva este extrem de grava.
Trebuie vazut mai intai motivul care a declansat-o. Din pacate doar cu tratament medicamentos nu prea se rezolva, e nevoie de interventie pe cord deschis.
Dar mai intai trebuie sa stii cu siguranta ca diagnosticul e corect. Daca esti din Bucuresti sau din apropiere incearca sa ajungi la dr. Radu Vatasescu la Spitalul Floreasca sau la Spitalul Sanador. Ai nevoie de un cardiolog cu experienta.
Salutare tuturor si bine v-am gasit!

Am ajuns intr-un punct in care am primit pareri contradictorii de la mai multi cardiologi si as avea sa stiu in ce parte sa merg mai departe…poate unele pareri/experiente din partea voastra ma vor ajuta sa iau cea mai buna decizie...sincer, nu mai stiu cu cine sa vorbesc.

Am 34 ani. Am fost diagnosticata cu tahicardie sinusala acum 9 ani, la un control de rutina. Nu am luat niciun tratament intrucat in afara de oboseala si uneori palpitatii, nu simteam nimic deranjant…si cu acelea eram obisnuita.
Ulterior am aflat ca am beta talasemie minora – avand in permanenta hemoglobina sub limita inferioara si nereusind sa o cresc cu niciun supliment de fier (dar niciodata nu a coborat sub 10). Prin urmare, mi s-a spus ca tahicardia este un posibil simptom al talasemiei, inima batand mai repede pt a suplimenta lipsa de oxigen...si ca nu are rost sa iau beta blocante.

In general aveam puls in repaus 110-120 bpm sau mai mare daca eram agitata/emotionata, uneori cu palpitatii si cu senzatia de inima in gat. Pulsul la activitate usoara (urcat scari, plimbare bicicleta) ajungea la 180-190. TA este mica…95 cu 50/60 si rar trec de 110 cu 60/70. Cand eram foarte linistita aveam puls in jur de 90…si se intampla f rar.

Toate bune, nu am acordat atentie acestui aspect pana anul trecut in Septembrie cand m-am dus sa ma operez de deviatie de sept. Sub anestezie generala si intubata mi-a crescut pulsul la 180-190 si nu au reusit sa il scada. Am inteles ca mi-au dat si ceva beta blocante, fara succes…dar, nu am primit prea multe detalii. Cert este ca m-au trezit dupa aprox 25 minute si mi-au spus ca nu ma opereaza pana nu investighez problemele cardiace, riscurile fiind prea mari. Am inteles ca au vazut si multe extrasistole si ma suspectau de TPSV. Din pacate, nu am nicio alta informatie legate de aceasta criza.

Am facut toate analizele de sange (inclusiv tiroida) si in afara de trigliceride crescute toate au fost ok.
Holter 24 h – a evidentiat un puls mediu de 104 bmp (ziua a fost in jur de 120 cu aprox 400 extrasistole si noaptea puls normal, in jur de 70-75 bpm, fara extrasistole.
Am avut 2 episoade de ritm crescut (170, respectiv 185 ) la urcarea a 5-6 etaje.
Diagnostic: tahicardie sinusala si aritmie extrasistolica ventriculara
Ecocardiografie – normala, cu posibil prolaps de valva mitrala, fara insuficienta mitrala (la un ecograf…la alte doua eco, la alti doctori totul a iesit normal)
Din Octombrie iau urmatorul tratament: Metoprolol 25 mg (jumate dim/jumate seara), Corlentor 5mg (1 dim/1 seara) si Aspacardin.
Pulsul a scazut cu aprox 20-30 bpm..rar trece de 90 – e intre 65 si 85 in timpul zilei…sunt muuuult mai linistita, e altfel  La efort rar trece de 155-160 bpm.
Mentionez ca am o munca de birou…mult sedentarism. Fac putina miscare (recent am inceput exercitii pe stepper si bicicleta din cand in cand).

Dilema este urmatoarea: vreau sa raman insarcinata si nu stiu ce ar trebui sa fac.
Un doctor mi-a zis ca pot sa raman, trebuie scos doar Corlentorul si totul ar trebui se fie ok, desi exista unele riscuri..nu mi-au zis ce, desi am intrebat. Raspunsul a fost ca spera totusi ca o sa fie bine.
Altul mi-a zis ca nici vorba sa iau metoprolol sau orice alte medicamente – riscuri mari pt copil. Iar fara nicio medicatie exista riscuri mari pt mine, atat pe parcursul sarcinii din cauza suprasolicitarii generale cat si in momentul nasterii (natural sau cezariana)..si trebuie neaparat studiu electrofiziologic sa vedem despre ce e vorba.
Altul mi-a zis ca nu trebuie sa iau nimic si nu exista niciun risc, nici pt sarcina nici pt zi de zi….ca au fost prosti si incompetenti medicii care s-au speriat degeaba si ca...trebuiau sa ma opereze (asta a fost exprimarea).
Si ultimul la care am fost este undeva intre toate parerile astea…ar fi bine sa nu au medicamente in sarcina. El nu crede ca exista riscuri nici pt mine, nici pt copil…Insa la dansul urmeaza sa mai fac un Holter (de la precedentul am doar un rezumat de 2 randuri si a zis ca ar vrea sa vada mai mult) si un test de efort…si vedem dupa. Nu a fost o parere 100% sigura, dar nu a pomenit nimic de studiu electrofizilogic (desi dansul este specializat si face si ablatii). Cauza episodului de sub anestetezie generala este un mister pt toti…asta e singurul lucru asupra caruia sunt toti de acord.

Gata…astea sunt detaliile. Va rog sa imi spuneti ce parere aveti. V-ati intalnit cu ceva similar (experienta proprie sau cunostinte)?
Din punctul vostru de vedere pe mana caruia ar trebui sa merg mai departe?..sunt foarte confuza.
Exista riscuri sa se imbolnaveasca inima fara tratament?

Va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate!
Luci
Pe-aici nu se hazardează nimeni să dea sfaturi ce contrazic medicii. Majoritatea suntem doar pacienți cu probleme ca și tine, din păcate.
Ai spus vârsta, nu și înălțimea și greutatea. Ai sesizat bine că sedentarismul nu e bun deloc. La 34 de ani e cam devreme să devii sedentară, chiar și pentru o doamnă. Deci, sfatul meu e să începi gradual un program de mișcare/exerciții fizice. În paralel cu asta continuă investigațiile. Numai medicul va ști ce tratament poți urma. Medicul în care tu ai încredere.
Cauta un aritmolog, nu un cardiolog obisnuit. E plin forumul de recomandari, in functie de localitatea din care esti, alege pe unul dintre ei. Si pe urma, urmeaza-i recomandarile.
(09-02-2017 05:47 PM)ursamajor a scris: [ -> ]Pe-aici nu se hazardează nimeni să dea sfaturi ce contrazic medicii. Majoritatea suntem doar pacienți cu probleme ca și tine, din păcate.
Ai spus vârsta, nu și înălțimea și greutatea. Ai sesizat bine că sedentarismul nu e bun deloc. La 34 de ani e cam devreme să devii sedentară, chiar și pentru o doamnă. Deci, sfatul meu e să începi gradual un program de mișcare/exerciții fizice. În paralel cu asta continuă investigațiile. Numai medicul va ști ce tratament poți urma. Medicul în care tu ai încredere.

Inaltime 161cm si 52-53 kg.
Da, stiu ca ai dreptate cu sedentarismul, de aceea am inceput deja sa fac zilnic exercitii...si nu intentionez sa ma opresc.
Nici nu ma gandeam sa contraziceti medicii ci sa imi spuneti ce parere aveti voi...si o sa o iau ca atare: parerea unor oameni mai documentati decat mine si care au trecut deja prin unele experiente medicale (posibil asemanatoare cu a mea).
E foarte greu sa stiu in cine ar trebui sa am incredere cand mi se spun lucruri diferite de catre doctori cu o buna reputatie si pe care multi oameni ii recomanda sad..daca nu ar fi vorba de o sarcina/un copil nu mi-as face atatea probleme...insa asta schimba tot.
Voi vedea saptamana viitoare rezultatele testului de efort + holter si ce indicatii voi primi de aceasta data (sunt programata la finalul saptamanii la Cluj la dr. Radu Rosu)...poate se va face putina lumina.
Multumesc pt raspuns!

(09-02-2017 07:39 PM)Vasile a scris: [ -> ]Cauta un aritmolog, nu un cardiolog obisnuit. E plin forumul de recomandari, in functie de localitatea din care esti, alege pe unul dintre ei. Si pe urma, urmeaza-i recomandarile.

In urma celor citite pe forum am fost deja la 2 doctori cu specializare in electrofiziologie - de la al doilea parerea finala o voi primi la finalul sapt viitoare. Dar, parerile vis-a-vis de tratament, riscuri si sarcina sunt diferite...de aceea am ajuns sa va cer parerea pe acest forum.
Merci pt raspuns!
Eu te înţeleg, însă totul se rezumă la o chestie de feeling şi de încredere. Tu vei fi cea care va face alegerea cărui medic să-i urmezi sfaturile. happy

Greutatea e OK. Eşti o fire mai emotivă? Poate de aici pleacă problemele tale.
(10-02-2017 10:36 AM)ursamajor a scris: [ -> ]Eu te înţeleg, însă totul se rezumă la o chestie de feeling şi de încredere. Tu vei fi cea care va face alegerea cărui medic să-i urmezi sfaturile. happy

Greutatea e OK. Eşti o fire mai emotivă? Poate de aici pleacă problemele tale.

Nu sunt emotiva...ma consum destul de mult la job, insa sunt convinsa ca si multi altii o fac si nu au probleme. Insa, fara medicamente pulsul este mare aproape tot timpul, si cand nu sunt stresata sau agitata (de vreo 2 ani port un ceas care monitorizeaza si pulsul printre altele).
Unul dintre doctori (specializat in electrofizologie) mi-a spus ca daca tahicardia este sinusala (lucru ce se poate confirma 100% doar prin studiu electrofiziologic, pt a exclude TPSV...spunea dansul), prin sport efectuat zilnic, in 6 luni pot sa imi reduc/reglez ritmul cardiac suficient de mult incat sa nu mai prezinte pericol pt mine si copil...si sa am o sarcina normala fara medicamente. Chiar e posibil?
Abia astept sa vad ce va zice si dl. dr. Radu Rosu in urma rezultatelor de la holter si test efort...daca este nevoie de studiu electrofiziologic sau va avea o alta abordare. Sincer, am o oarecare frica legata de studiu electrof...si, sper ca nu va fi cazul. Dar, clar scopul este sa ajung intr-un punct in care sa nu mai iau medicamente si sa nu mai existe riscuri...si voi face tot ceea ce va fi necesar, numai sa fiu convinsa ca e solutia corecta happy
Buna ziua,

Va scriu deoarece as vrea sa stiu daca am o problema pe care ar trebui sa o investigez. In ultima perioada (ultima saptamana), mi s-a intamplat de doua ori sa am batai ale inimii puternice, urmate de o pauza mai lunga sau o bataie mai lunga (timp in care aveam senzatia ca am ramas fara aer), ca apoi sa revina totul la normal. Problema apare din senin, spre seara, in stare de repaus si imediat dupa ma sperii putin. Am facut un consult la cardio, ekg si ecografie acum cateva luni, in noiembrie (pentru ca aveam senzatia ca nu pot sa trag aer in piept cum trebuie, respiram greu), si medicul mi-a spus ca totul e ok. De asemenea, mai facusem inainte un ekg despre care doua doamne doctor au spus ca arata o problema (intr-o zona nu se transmit impulsurile), insa medicul cardiolog spune ca probabil electrozii au fost pusi prea sus si de aici rezultatul ekg, ca nu e nimic in neregula. Dupa vizita la cardio, la final de decembrie, am avut si un lesin (cu pierderea constientei pentru 10-15 secunde), urmat de un ekg care a aratat ca nu e nimic in neregula. Acum nu stiu de ce au aparut aceste simptome, daca sunt periculoase si ce sa fac.
Un set de analize de baza ar fi util, inclusiv o ionograma. Purtarea unui holter ECG de 24 de ore ar fi edificatoare pentru manifestarile aritmice mentionate, probabil simple palpitatii. Trebuie verificat.
Sanatate
(12-03-2017 11:34 AM)SoulHealer a scris: [ -> ]Un set de analize de baza ar fi util, inclusiv o ionograma. Purtarea unui holter ECG de 24 de ore ar fi edificatoare pentru manifestarile aritmice mentionate, probabil simple palpitatii. Trebuie verificat.
Sanatate

Multumesc pentru raspuns. Am facut ionograma tot acum 2-3 luni si au iesit ok. inclusiv analizele pentru tiroida. Legat de holter, nu mi s-a recomandat de catre medic. Ar trebui sa ii cer sfatul medicului de familie si sa ma bazez pe ce decide, nu?
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă