Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Înțeleg...
Ce s-a întâmplat de numai o dată a fost posibilă ablatia si de celelalte ori,nu?
Unde ai facut-o?nu te gândești să incerci din nou?
Scuze,poate ai mai explicat pe forum si nu am văzut eu...
Cât timp a trecut după ablatie până au reapărut crizele?mai sunt de intensitatea celor dinaintea ablatiei sau sunt suportabile?
te întreb pt ca eu am doua luni jumătate de la ablatie si rar se întâmplă să nu am zilnic extrasistole,dar sunt ușor de suportat si nu ma împiedică așa de mult în viața de zi cu zi.apar în special când sunt obosit,pe fond emotional sau când mănânc cu pofta sau mai consistent.
nu iau nici o medicație de la ablatie,dar până,luam darob/sotalol 200 mg pe zi.am luat si xanax de care te rog să scapi ca am auzit că da dependenta.l-am scos reducând treptat doza,nu am luat mai mult de 0.25 mg/zi si l-am inlo uit cu Control Emotional,care e naturist 100%.
Am povestit dar o sa repet. La primul studiu am stat 3 ore pe masa fără sa intru în criza. La al doilea fff greu au reușit sa-mi inducă starea de criza și s-a reușit ceva dar după 5 ore după încheierea procedurii am intrat în criza...Am încercat din nou după vreo 2 săptămâni dar inima mea nu a răspuns la "stimuli". Am fost "declarat" sănătos la trup dar cu pitici pe creier. De atunci am extrasistole și fac crize dar de intensitate mult mai mica. Mi s-a prescris rythmonorm dar am întrerupt medicația fiindcă nu ajuta. Xanax iau din 2012 dar numai în caz de criza, jumătate de capsula din cea mai mica concentratie (aia alba) care din fericire mă adoarme bustean aproape instantaneu.nu ai folosesc niciunde fel de medicatie permanenta și încerc sa fac sport și activitate fizica fiindcă am observat a îmi face bine.mă simt perfect sănătos cu excepția perioadele de criza. Cred ca este o boala incurabila, un procent extrem de mic se vindeca prin ablatie și nu cred deloc ca asta este soluția decât pentru un număr mic de situații, aritmiile fiind de fff multe tipuri. Tocmai varietatea mare de aritmii face ca și medicamentele sa nu prea ajute. În cazul meu, prima criza am avut-o în 1999, puls 250 timp de vreo 4 ore. La fix o săptămână s-a repetat. Timp de un an de zile am luat darob, una pe zi după care am întrerupt medicația nemaivăzut absolut nici un fel de manifestari. Pana în 2009 am fost ca nou, când în urma unei enervari ( mai mult o frustrare, neputință de intra în posesia unui lucru ce-mi apartinea), au debutat crizele de TPSV. Pana în 2012 cand am facut studiile,făceam maxim una pe luna cu oarecare regularitate. Acum, când au ele chef, uneori am făcut și zilnic dar am avut și perioade de câte 3 luni fără nici o extraxistola măcar. Cam ăsta e istoria mea, în mare.
Probabil ca problemele tale sunt intretinute de o distonie neurovegetativa. Argumentul ar fi ca xanaxul, un cunoscut anxiolitic, le opreste. Tot ceea ce trebuie sa faci este sa descoperi cauza primara, care poate fi hormonala, un dezechilibru mineral, o problema digestiva. Investigheaza suprarenalele si tiroida, consuma alimente care contin magneziu, potasiu, calciu, asigura aport de vitamine din complexul B si mai ales rezolva-ti problemele digestive, daca le ai. Este mai presus de orice indoiala ca balonarile, refluxul gastroesofagian, cu sau fara hernie hiatala, flatulenta intestinala, sunt triggeri importanti ai extrasistolelor, in general ai aritmiilor paroxistice supraventriculare.
Sanatate
liviussc,multumesc pt lamuriri si mai ales ca ai avut rabdare sa repeti povestea ta.

SoulHealer,confirm faptul ca problemele digestive pot declansa extrasistole,tpsv sau fibrilatii.mi s-au intamplat mie la ultima internare,in martie anul acesta,dupa o raceala puternica cu febra 39 si simultan,o colica biliara severa.
Confirm și eu dar la mine e valabil numai după amiază?! Întrebarea este cum e posibil ca restul zilei sa nu am probleme?!
De 2 luni nici un fel de manifestare aritmice. ..După ani de zile de tpsv și esv-uri, uneori și zilnic iaca 2 luni de liniște absoluta. E mișto sa fie "liniste".
Mi se pare f ciudata lipsa crizelor și sunt curios care este explicația. Evident, nu am făcut ablatie nici schimbări mari în viata mea nu au avut loc decât, am mai adunat un an.
Decât să le cauți în coarne, mai bine bucură-te! happy
Multi dintre factorii declansatori provin din mici dezechilibre pasagere, minerale, hormonale, din probleme digestive exacerbate in anumite perioade. E firesc sa vina si perioade de acalmie, mai ales daca ne odihnim mai bine, facem putina miscare si avem o alimentatie mai echilibrata. happy
BUNA ZIUA.AM 29 ANI SI AM DIAGNOSTIC PERICARDITA CONSTRICTIVA CALCIFICA ROG DIN SUFLET CINE A AVUT ACEASTA BOALA SA IMI RASUNDA LA EMAIL SI CE SE POATE FACE ABLATIE,TORACOSCOPIE MA INTERESEAZA MINIM INVAZIV O OPERATIE.email caldare_cosmin_alina@yahoo.com
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă