Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Boss, nu te imbata cu apa rece asa ma imbat eu de 18 ani de cand sufar de TPSV si nu trece, nu are treaba cu faptul ca esti gras, slab sau ca consumi prea multa cafea. Intradevar cafeaua, alcoolul, emotiile pot fi factori declansatori asta doar in cazut in care exista un substrat declansator, adica o problema de "hardware" o bucla aberanta in circuitul electric al inimii, si eu am avut in descurs de 10 zile doua crize ca tot evit ablatia de atatia ani spre prostia mea si nici nu iau antiaritmice pentru ca is useless poti lua si sa faci criza cu tot cu antiarimitmice iau doar verpamil 80mg imediat cum ma ia criza. De obicei am intre 2 si 4 crize pe an a cat 30-50 min la 200+.
Vad ca singura metoda ramane ablatia asa mi-a zis si d-na Grecu acum 2,3 ani ca pot sta asa sau sa ma ablez deoarece crizele se vor inmulti nu vor disparea vreodata si fix asa a fost.

Daca inima e ok si nu exista substrat nu vei face tahicardie indiferent ca esti obosit sau consumi alcooli sau te enervezi, apleci etc!
Am făcut ablatia de o lună,boss si e mult mai bine deși mai am ușoare extrasistole care sper sa dispară sau să se răreasca în timp ca așa mi s-a spus azi la control si am mai aflat si de la alți colegi de aici de pe forum mai vedem cum va fi peste două luni.
de ce nu faci odată ablatie ca nu e asa de nasol cum pare!
Sănătate!
Ma bucur pentru tine! Unde ai facut ablatia? A fost greu cat te-a tinut in procedura si ce ai avut mai exact TPSV cu Reintrare? Extrasistolele le simteai si inainte de ablatia sau doar dupa ablatie?

Apropo am gasit un link foarte interesant in care se explica toate tipurile de tpsv:

http://emedicine.medscape.com/article/15...ew#showall

Cred ca e util pentru cei ce vor sa se documenteze in acest domeniu!
De 18 ani tu stai cu tpsv??? Doamne feri!!! Sincer eu as face ablatie in locul tau!!! Totusi nu-i impovarator sa stai cu fitilul deasupra capului? Exact cum tu ziceai, daca exista un substrat, adica un circuit in plus, ala e acolo si cu asta basta!!! Si eu cred cu tarie ca trebuie eliminata cauza!!! E pacat sa iti irosesti din viata ani, stand tot timpul cu o teama ca sa nu se declanseze!!! Dupa 18 ani, ar cam fi cazul sa iei o decizie radicala!!!
Stiu, nu fac multe crize 2-4 /an insa mai am si alte aritmi sinusale cred dar se rezolva cu jumatate de metroprolol luat la nevoie, n am mers de frica sa nu se agreveze ceva dupa ablatie.
acum 2 saptamani am facut o interventie,ablatie, la dr Ivanica din timisoara, clinica privata Cardiotim. 2 ore si 15 min a durat interventia. am stat apoi 12 ore nemiscat! la ora 18 am intrat in operatie,la ora 20:15 am iesit. interventia nu e dureroasa, anestezia o simti ca ii normal si o arsura in piept-suportabila,dimineata la ora 10 am mers acasa pe picioarele mele. 48 de ore sa nu fac febra,o luna sa nu racesc, 3 luni sa nu fac efort maxim-astea sunt recomandarile. pe data de 5 oct merg la un consult.revin cu un raspuns.[/color][/font][/size]
Pentru ce a fost ablatia? Ei si daca racesti ce se intampla mori? Nu prea ai cum sa eviti sa nu racesti mai ales ca pe mine ma doare gatu si ma simt racit mai tot timpu si asta dupa 20 de zile de tavanic, 7 de zinnat si 8 de rovamicin happy)
În ultimele 6 luni am mi-am monitorizat crizele. Fără excepție au debutat după amiază, 90% după orele 18 și s-au terminat invariabil după xanax și somn. Înțeleg, căi aberante, zone care excită aiurea inima dar este e identic ca declanșarea are legătură cu sistemul nervos deși, aceleași condiții sunt și în cursul dimineții. Deasemenea o caracteristica observata din 2009 pana acum, frecventa și intensitatea crizelor este accentuata în lunile septembrie-octombrie, martie aprilie. Mai este cineva cu genul ăsta de manifestare a TPSV!
liviussc,ai facut ablatia si mai ai crize tpsv?
Da, am făcut de 3 ori studiul, odată a fost posibila ablația și am mai multe crize decât aveam înainte. ..
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă