Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Sistemul nervos vegetativ (sau autonom) e format din 2 sisteme, cel simpatic si cel parasimpatic, ambele avand influenta asupra inimii, la diverse niveluri.
Atunci cand te apleci, de exemplu, sau cand tusesti sau bei brusc ceva foarte rece sau cand te sperii atc aceste sisteme sunt influentate in mod independent de vointa noastra, iar ele, la randul lor, influenteaza inima, putand duce la declansarea unor extrasistole sau aritmii.
Trebuie să mă apuc de yoga să l pot controla happy Dacă fac ablatie probabil ca voi scăpa de tahicardie și nu mi se va mai declanșa din cauza sistemului neuro vegetativ. Sunt curios dacă au scăpat toți de Tpsv pentru ca nu prea mai scrie lumea pe aceste tipicuri sau e din cauza ca e iarna și nu i sezonul lor a tahicardiilor.
E foarte bine sa faci yoga si orice tip de miscare fizica si intelectuala. Bineinteles, nu am auzit sa fi scapat cineva de tpsv astfel dar organismul este mai pregatit pentru astfel de belele. Pot sa-ti spun ca nu cred sa fi scapat cineva de pe aici fiindca cu siguranta ne-ar fi spus cum au reusit...unii, foarte putini au scapat prin ablatie , au anuntat si s-au cam retras. Altii s-au retras, pur si simplu...La Multi Ani 2016! Sanatate si sperante implinite!
Yoga e bună până la decompensare. După aia nici mătăniile nu mai ajută. Oricum, ajută la disciplinarea psihicului, condiție necesară în probleme de gen.

La mulți ani!
Bună seara,
Cam tacuram cu toții. Sper ca motivul este ca nu a mai avut nimeni probleme. Eu, am vreo 2 luni de când nu mai iau medicamente de nici un fel și nici crize nu am mai avut. Mi se pare extrem de curios mai ales ca mă cam obișnuisem sa am vreo 2-3 pe săptămână. Credeți ca m-am îmbolnăvit ca pana acum medicii spuneau ca sunt sănătos. ..
Liviussc, laughing
Poanta zilei, bravo applause
Nu a fost o gluma...chiar e o liniște neobișnuită. Cum la fel de neobișnuită este și funcționarea normala a inimii mele. N-Am nici o explicație și puneam intrebari cu răspuns sugerat de speranță ca e posibil sa fie bine. Da, pare o poanta.
Sunt convinsa ca nu a fost o gluma ! Modul in care ai spus-o m-a amuzat ! Nu te mai mira, pur si simplu traieste " linistea asta ", chiar daca ti se pare neobisnuita . Sanatate multa in continuare ! happy
Tk, sănătate multa!
buna ziua.ma numsec edy,38 ani din ploiesti si sufar de tpsv
am aritmii de mai bine de 10 ani.ca tratament, luam nefrix, metoprolol sau concor.am mai avut crize de tpsv, dar treceau repede, pana in ian anul aceata, cand am fost nevoit sa chem salvarea pt ca dupa doua ore, eram inca in tpsv 230bpm, cum niciodata nu se intamplase pana atunci.mi-au facut manevre vagale si am iesit din criza, dar m-am internat vazand ca ck-urile inimii erau mari.pe 21 martie, am avut cea mai urata criza 170bpm dar nu stari usoare de lesin si negru in fata ochilor, de au trebuit sa-mi bage betaloc parca prin branula sa ma scoata din criza.am observat ca aceste probleme apar, pe fond emotional, stres si oboseala si pe faptul ca am luat cateva kg bune in ultima vreme.in prezent, raspund bine la tratamentul cu darob si cardiologul mi-a zis sa nu fac deocamdata ablatie cat timp raspund la tratament, sa slabesc si ceva mai multa odihna.am avut o perioada urata pe plan personal in ultima vreme, decesul mamei si probleme cu fetita din nastere care areo malformatie complexa la mana dreapta si se pare ca si astea au avut un rol insemnat.tratamentul in prezent e darob 80 dimineata,seara si 1/2 pranz,aspenter pranz,crestor 20 seara,xanax 0.25 seara.
totul a fost bine pana joi cand am avut din nou aritmii care au trecut cam in trei ore.
am inteles ca in bucuresti,aceasta operatie o face dr. corneliu iorgulescu la floreasca,radu vatasescu numai in privat si nu prea imi permit,calin siliste parca tot in privat.
vreau sa fiu sanatos,sa ma bucur de viata alaturi de sotie si fetita,dar aceste probleme ma impiedica.ce ma sfatuti?exista si riscuri majore ale ablatiei?
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă