Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Da, poate, dar ce-și zice el: las' că-ți trece și cu medicamente! Mai vii pe la mine, mai schimbăm tratamentul, mai aduci nițică șpagă... mai vedem! Mie mi-a spus de ablație abia după vreun an și ceva de la debutul din 2010, când i-am pomenit eu, într-o doară, din ce citisem de pe net. De legătura cu apneea, nici vorbă să știe ăștia de prin provincie... Am avut noroc că am ajuns la dr. V.
Din pacate cred ca ai perfecta dreptate. E trist.
E cam ca-n bancul ăla cu proaspătul avocat... care, lucrând la firma lui tat'său, primeşte un prim proces. La terminare se duce la tat'său şi, mândru, îl întreabă:
- Am câştigat procesul din prima, sunt un avocat bun?
- Dimpotrivă, eşti unul foarte prost: trebuia să-l tărăgănezi ca firma să aibă un venit sigur pe o perioadă mai lungă de timp.
Aşa şi cu doctorii: "să mănâncă şi copiii lor, mâncatzash!".
K...mananca si copiii lor dar totusi juramantul pe care l-au facut si satisfactia profesionala ca un bolnav s-a facut bine?! Bucuria de ati face bine jobul si a demonstra ca esti bun si informat? Stiu ca sunt idei tampite si din pacate nu numai in tarisoara noastra. Am un prieten f bun care a facut studiul in strainatate si a fost pacalit ca afost dificil de intrvenit si daca vrea sa se faca bine trebuie sa-l mai faca inca odata. Deci, nimic nou sub soare!
S-au pervertiv multe în comportamentul uman în ultimii 30-40 de ani. Jurământul ăla al lui Hipocrat nu ştiu ce valoare mai are. Evident, nu bag în aceeaşi oală toţi medicii, dar mult mai vizibili au ajuns ăia cu comportament rău şi asta îi defăimează şi pe ceilalţi, care nu iau atitudine. La fel ca în societate, spiritul civic (tinde spre) zero şi piramida valorilor s-a răsturnat, cred eu, iremediabil. Probabil că asta e caracteristica crizelor de sfârşit de eră, ca aceea la care asistăm acum.
Nu cred ca vreodata a fost altfel pe pamant. Omul e doar un animal cu un creier extrem de performant. Dar, cred ca am luat-o pe aratura.
Sunt perioade când se acutizează anumite trăsături, ca și crizele de inimă. winking
Din păcate am ajuns la 4 crize anul acesta, una în februarie de vreo 20 min și altele 3 spre sfârșitul anului din care una azi noapte. Se pare ca tot la ablatie o să ajung, e un sindrom înșelător, câte un an faci doar o criză iar în alții poți avea și 4, cred ca am suferit vreo 40 50 până acum. Cum e organismul mai slăbit sau obosit, pac apare criză și de fiecare dată când te apleci după ceva, nu pricep ce legătură are aplecatul cu tpsvu. Crăciun fericit tuturor și în special lui Arm Med.
Aplecatu si tpsv-ul ar putea avea legatura prin intermediul influentei sistemului nervos vegetativ.
Sarbatori fericite si voua!
Daca as intelege si acest termen medical sau corelarea intre acesti termeni ar fii foarte bine. Acum vreo 15 ani pe la 14 ani cred, am fost la un doctor cardiolog batran, evreu mi-a facut un ecg si mi-a zis ca aceste crize de tahicardie survin pe fondul sistemului nervos vegetativ, dar cu atata am ramas nu pricep care e legatura si ce inseamna acest lucru si nici google-u nu m-a lamurit.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă