Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Buna ziua!
Băiatul meu, in varsta de 14 ani, a fost diagnosticat de la varsta de 5 ani cu tahicardie paroxistica supraventriculara. De atunci, urmează un tratament cu egilok, de 0.25/ zi.
Luni voi afla cand va face Ablatia. Dr. Grecu este cea care il monitorizează de mic.
Puteți sa-mi dați mai multe detalii. Cat tine si daca se poate face Ablatia sedat, fiul meu fiind mai fricos, deși, își dorește enorm sa mănânce ciocolata ...deci, sa facă Ablatia
Vreau sa Menționez ca face fotbal de performanța de la varsta de 6 ani, având acordul d-nei doctor.
Multumesc!
Si Cristiano Ronaldo a facut o ablatie pentru tahicardie, asta s-ar putea sa ajute. Nu stiu cat tine o ablatie pentru TPSV, probabil intre o ora si cateva ore. Se poate face sedat, dar e decizia medicului daca va face ablatia cu anestezie totala sau partiala. Bafta si capul sus, sunt sanse mari sa scape complet de probleme!
Apropo de Ronaldo, nu am gasit pe nicaieri unde a facut ablatia. Stie cineva?
Din cate imi aduc aminte, a facut ablatia la 15 ani. Cel mai probabil a facut-o in Lisabona, unde era junior la Sporting. Nu e singurul celebru cu probleme de inima, sunt o multime. Dar pentru un fotbalist, Cristiano e cel mai cel.
Păi, da, mulți sportivi fac tahicardii/fibrilații. Dacă mai sunt și înalți, crește riscul.
Am citit ca a facut ablatia cand avea 15 ani, asta inseamna ca se petreaceau lucrurile cam de vreo 10 ani. Deci oamenii fac cu succes astfel de interventii e vreo 10-15 ani, lejer. Ori eu acu 15 ani am umblat vreun an pe la cardiologi fara sa-mi pomeneasca unul singur de ablatie. Sunt curios unde a facut ablatia fiindca acu' 15 ani sa faci o ablatie cu succes nu era la indemana oricarui centru medical. Din ce stiu eu, pe vremea aia erau vreo 3 centre renumite pt astfel de interventii dar nu am auzit sa fie vreunul in Portugalia.
Eu am umblat pe la cardiologi acum 5 ani şi habar n-aveau, ce zici tu de 15 ani.
(25-10-2015 05:59 PM)danasic a scris: [ -> ]Buna ziua!
Băiatul meu, in varsta de 14 ani, a fost diagnosticat de la varsta de 5 ani cu tahicardie paroxistica supraventriculara. De atunci, urmează un tratament cu egilok, de 0.25/ zi.
Luni voi afla cand va face Ablatia. Dr. Grecu este cea care il monitorizează de mic.
Puteți sa-mi dați mai multe detalii. Cat tine si daca se poate face Ablatia sedat, fiul meu fiind mai fricos, deși, își dorește enorm sa mănânce ciocolata ...deci, sa facă Ablatia
Vreau sa Menționez ca face fotbal de performanța de la varsta de 6 ani, având acordul d-nei doctor.
Multumesc!
iti dorim sa te ajute Dumnezeu sa treci cu bine peste ablatie. Nu e mare lucru, in principiu dar, din cate stiu din propria mea experienta, se face doar anestezie locala dar e mai putin dureros decat o extractie, cel putin pentru mine. Eu sunt campionul fricosilor si am facut 3 studii electrofiziologice si apoi copilul tau daca vrea sa se faca fotbalist trebuie sa-si invinga teama. Sportul inseamna mult efort, durere, ambitie si nu doar frumusetea pe care o vedem la tv. Pregateste-l psihic si motiveaza-l fiindca sportul de performanta este extrem de dificil si presupune si durere multa. Spune_i ca e muuuult ai putin dureros decat o banala intindere.
(29-10-2015 09:47 AM)ursamajor a scris: [ -> ]Eu am umblat pe la cardiologi acum 5 ani şi habar n-aveau, ce zici tu de 15 ani.
In Romania la ora actuala din aprox 2000 de cardiologi numai vreo 12 fac electrofiziologie cardiaca. Deci e foarte posibil ca unii nici sa nu fi auzit.
In Romania se face, totusi, de ceva vreme. Numai eu sunt implicat in asta de vreo 13-14 ani :-)
Totusi...un cardiolog care se respecta trebuia sa fi auzit in anul 2000 de studiul electrofiziologic. Cel putin cei din marile spitale judetene.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă