Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Sanatate multa, Mike!
Eu as astepta mai degraba un raspuns strict "tehnic", adica solutii concrete.
(03-06-2015 05:29 PM)myrk a scris: [ -> ]Eu as astepta mai degraba un raspuns strict "tehnic", adica solutii concrete.

Am discutat la tel cu Mike.
Bună ziua! Pe 15 mai 2015 mi s-a făcut ablaţie la Spitalul Floreasca de către d-nul dr. Iorgulescu. Diagnostic:Tahicardie reintrantă atrioventriculară intranodală. D-nul dr. a spus că a fost o reuşită, dar să vedem cum va evolua in timp. Am fost foarte mulţumit de modul in care a decurs relaţia doctor-pacient.Acum aştept să mă prezint la control. Nu prea ştiu în ce constă acest control.Am o părere, dar dacă ştie cineva concret,mulţumesc anticipat.
Bafta multa sa nu mai ai parte de aritmii! Contrololul e sumar si consta in ekg si ecograf. Cel putin asa a decurs controlul la mine. Daca totul e ok la tine, medicul va fi fff fericit, cu siguranta si tu. Sanatate si noroc!
Bine v am regăsit. Am și eu o întrebare cum ți se poate pune diagnosticul de WPW. Am văzut recent un video pe youtube postat de un băiat de 20 de ani care la fel ca mine se alegea cu tahicardie în urma unor mișcări bruște sau când se apleca să și lege șireturile și tot cam între 2 - 3 crize pe an de durată diferită de la câteva minute până la o oră și ceva. Fiind vorba și de tpsv cu reintrare și wpw ablația ar fii durat 5 ore fiind nevoie să i străpungă și partea dreaptă a inimii. Care ar fii șansele să am și eu wpw? Simptomele și factori declanșatori și anume mișcarea bruscă sau aplecarea fiind aceleași. Mulțumesc. La voi ați observat care sunt factorii declanșatori? Miscari bruște? Nervi? Aplecarea pentru ați lega șireturile?
Diagnosticul de wpw se poate pune uneori direct de pe ECG sau, daca nu, in urma unui studiu electrofiziologic.
A avea si "tpsv cu reintrare" (banuiesc ca te referi la tahicardie prin reintrare intranodala) si wpw e destul de rar. Dar chiar daca ar fi asa, ablatia nu are cum sa dureze 5 ore. Sigur ca sunt pacienti si pacienti, dar, in medie, o astfel de ablatie s-ar putea face in cam 2 ore.
Si nu trebuie sa iti "strapunga" inima deloc. Reintrarea intranodala se ablateaza in partea dreapta a inimii prin abordarea atriului drept prin intermediul venei femurale si, mai departe, a venei cave inferioare, iar wpw-ul prin abordarea atriului stang retrograd trans-aortic. Fara a se "strapunge" (Doamne fereste!) nimic.
Multumesc mult arm-med, deci sa inteleg ca pe ekgu meu postat anterior aici pe forum din timpul tahicardiei nu sunt urme de wpw ci doar de una prin reintrare.
Pe ECG-ul din ritm sinusal nu pare sa se vada nici un semn de wpw. Iar tahicardia arata a reintrare intranodala.
Mulțumesc frumos, e una din cele răspândite și mai ușor de ablat forme dacă nu mă înșel. Acuma depinde cred de câte extra pathuri care conduc aiurea impulsurile ai mi se pare.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă