Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Pentru ca 90 de extrasistole pe zi nu inseamna absolut nimic, nu au nici o semnificatie clinica, nu au nici un efect.
Medicul nu ti-@ dat nimic dar ti-a facut macar recomandari? Intreb pt ca inafara de electrofiziologi si medicij care fac specializari pe aritmii, restul nu prea se pricep. Eu am umblat vreo 10 ani pe la cardiologi pana am ajuns la unul care m-a trimis la electrofiziolog. Ca orice boala, este f important sa o iei din timp. Adopta un stil de viata ffff sanatos, asta e valabil pt oricine si nu are ce sa-ti strice si du-te la mai multi medici sa-si dea cu parerea. Extrasistole nu apar asa, de nebune. Undeva e o hiba si inainte ca lucrurile sa evolueze e bine sa faci cercetari sa vezi care e problema. Sanatate !

Am si eu o intrebare. Daca am tahicardie atrialala multifocala, asta nu se trateaza prin ablatie. Mai mult, nici medicatie nu exista, decat asa, sa nu spui ca nu ai de luat si tu un hap acolo ca doar esti bolnav. Boala asta e incurabila, cronica, esti trecut la handicapati?! Ce incadrare acest diagnostic, stie cineva?
Chiar nimeni nu are raspunsuri?! Macar pareri...
Am mai raspuns parca la parerea ca nu ar exista tratament. Exista, fara indoiala. Utilizarea betablocantelor sau unor inhibitori ai canalelor de calciu, cum este verapamilul de ex., reduce semnificativ incidenta episoadelor tahicardice sau coboara ritmul cardiac sub 100 de bpm, facand suportabila tahicardia. Exista si optiunea unei(or) ablatii care sa elimine o parte din focarele declansatoare, macar cele mai indepartate de nodul sino-atrial. Abordarea problemei tale trebuie facuta tinand cont de statusul organic cardiac, statusul endocrin si reactivitatea sistemului nervos vegetativ. Sunt convins ca vei gasi o solutie care sa iti asigure o calitate a vietii satisfacatoare si un moral care sa o sustina.
Sanatate
Multumesc foarte mult pentru raspuns! Cred ca nu m-am facut foarte bine inteles. Spuneam ca eu am incercat toate variantele, inclusiv ablatia. Mi-am schimbat cu totul regimul de viata, analizele imi sunt foarte bune, fac foarte mult sport si ma simt foarte bine cu exceptia momentelor cand am palpitatii, fel de fel, extrasistole, tahicardie. Chiar si crizele le trec acum destul de usor, iau o doaza f mica de xanax si fac nani timp de 6-7 ore si cand ma trezesc sunt in ritm sinusal cu puls de 65bt/min. Din fericire nu am probleme pana pe la orele 18, deci, sunt absolut normal pana se lasa seara. Cu toate astea sufar de o boala care se manifesta si care nu raspunde la nici un medicament inafara de xanax. Intrebarea mea era daca sufar de o boala incurabila sau poate fi considerata un handicap. Spre exemplu, daca fac o criza si ma duc la medic, pana ajung acolo intru in ritm sinusal iar toate analizele si ekg-urile arata normal. Pentru mine este frustrant pentru ca nu pot face nimic si cu siguranta crizele repetate vor declansa dereglari in organism. Daca as sti ca boala mea este incurabila as aborda problema din acest unghi. Deci, statutul diagnosticului meu nu il cunosc si probabil in romania nici nu este clasificat cumva. Cu alte cuvinte, tahicardia atriala multifocala este sau nu o boala incurabila, in romania cel putin.
Asta sugereaza ca e vorba de o implicare semnificativa a sistemului nervos vegetativ in declansarea crizelor. Probabil ca s-a format un automatism si acesta e intretinut de o anxietate pe care nu ai tratat-o la timpul protrivit. Apar mai intai extrasistole izolate care apoi declanseaza tahicardia. Sigur, focarele exista si probabil sunt foarte multe pentru a fi ablatate. Strict din acest punct de vedere putem spune ca tahicardia multifocala nu este vindecabila 100%. Cu siguranta insa ca poate fi tinuta sub control medicamentos. Cata vreme nu au aparut modificari organice cardiace si cata vreme se remite destul de usor, eu zic ca printr-o atitudine pozitiva poti face fata acestei stari de lucruri si poti micsora frecventa episoadelor. Nu stiu ce se intampla in mod deosebit la ora 18. Iei o masa mai consistenta, iti scade pulsul in repaus sub 60bpm, sau te gandesti "e ora 18, iar o sa ma apuce" ?! confused
Buna ziua tuturor!Cautand sa ma documentez despre ce ma doare am gasit intamplator acest forum si m-am gandit sa cer si eu ajutorul poate imi raspunde cineva...Simptomele pe care le am sunt urmatoarele:palpitatii dese si regulate,apar si dispar brusc,ameteli,greata,tremur,transpiratii,lipsa poftei de mancare!Bataile sunt in jur de 100 iar tensiunea este buna!Am mai avut palpitatii in trecut dar in ultima perioada sunt mai des si insotite si de celelalte simptome!Nu mai fumez de 1 an,nu prea consum cafea,nu fac efort deosebit...imi poate spune cineva ce ar putea fi...va multumesc anticipat!
Asa, prin Internet, greu spre imposibil de spus.
Fa, pentru inceput, o monitorizare holter de 24 de ore, sa vedem ce iese.
Buna seara,ma numesc Mike si tocmai am ieșit dintr-un studiu electrofiziologic,suspect de TPSV.Totul a decurs perfect,nu am simțit nimic,am avut putine emoții la început dar apoi totul a trecut si chiar aveam puterea sa privesc pe ecran ce făcea doctorul.Au introdus cateterele au stimulat tahicardia doar k nu au putut sa ableze pentru ca spune doctorul sunt mai multe focare si riscul era prea mare sa imi ardă inima in mai multe locuri.DIagnosticul acum este tahicardie auriculară dreapta.CIne imi poate explica mai multe ce înseamnă asta? Mulțumesc anticipat!
(15-11-2014 01:14 PM)liviussc a scris: [ -> ]Multumesc foarte mult pentru raspuns! Cred ca nu m-am facut foarte bine inteles. Spuneam ca eu am incercat toate variantele, inclusiv ablatia. Mi-am schimbat cu totul regimul de viata, analizele imi sunt foarte bune, fac foarte mult sport si ma simt foarte bine cu exceptia momentelor cand am palpitatii, fel de fel, extrasistole, tahicardie. Chiar si crizele le trec acum destul de usor, iau o doaza f mica de xanax si fac nani timp de 6-7 ore si cand ma trezesc sunt in ritm sinusal cu puls de 65bt/min. Din fericire nu am probleme pana pe la orele 18, deci, sunt absolut normal pana se lasa seara. Cu toate astea sufar de o boala care se manifesta si care nu raspunde la nici un medicament inafara de xanax. Intrebarea mea era daca sufar de o boala incurabila sau poate fi considerata un handicap. Spre exemplu, daca fac o criza si ma duc la medic, pana ajung acolo intru in ritm sinusal iar toate analizele si ekg-urile arata normal. Pentru mine este frustrant pentru ca nu pot face nimic si cu siguranta crizele repetate vor declansa dereglari in organism. Daca as sti ca boala mea este incurabila as aborda problema din acest unghi. Deci, statutul diagnosticului meu nu il cunosc si probabil in romania nici nu este clasificat cumva. Cu alte cuvinte, tahicardia atriala multifocala este sau nu o boala incurabila, in romania cel putin.

Salut,tocmai am fost diagnotizat si eu cu tahicardie atrială multifocara,as vrea sa imi împărtășești din experiența ta,am facut studiul dar fara ablație ,doctorul spunând ca este periculos sa ardă inima in mai multe locuri.Astept răspunsul tău ,mulțumesc.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă