Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Pai saracia postata de tine pare o tahicardie sinusala, cam la 100-105 bpm.
Ai facut vreun test de efort?
Imi cer scuze aceea este tahicardia de dupa criza, aceasta este cea din criza: http://www.medical-bucuresti.ro/forum/at...hp?aid=506

in jur de 220-230 BPM

La cea de mai sus cam asa aveam pulsul in jur de 100 cum ati zis dumneavoastra eram exact dupa criza.

Nu am facut niciodata un test de efort nu mi s-a sugerat, cam cat dureaza procedura de ablatie de cand intra cateteru pana iese?
Procedurile de ablatie pot dura intre 30 min si multe ore, nimeni nu poate sa iti spuna dinainte.
Tahicardia ta ar putea fi una cu reintrare intranodala (cea mai raspandita forma), care, intr-adevar, se poate declansa la efort. Dar nu pot sa fiu sigur, nimeni nu iti poate spune precis fara un studiu electrofiziologic.
Despre testul de efort, avand acel ECG nu mai e cazul. Mergi si fa ablatia, e unica solutie.
Multumesc pentru raspuns Arm-Med tocmai am vorbit cu o doamna care si-a facut ablatia la doamna Grecu, ea fiind si operata de inima cu multi ani in urma si a zis ca e "walk in the park" cica e ca o injectie la picior iar dupa jumatate de ora era si gata procedura si dumneai era deja in salon asta fiind in 2010 iar pana acum in 2014 nu a mai avut nici o criza.
Intr-adevar, nu e ceva de speriat. Anestezia e locala, cu aceeasi substanta ca si la dentist. As putea spune ca scoaterea unei masele de minte e, in general, mai nasoala :-)
Domnule, nu imi aduceti aminte mi-am extras 13 dinti, rezectie de os chisturi si toate astea pe viu, nici os nu mai am ca sa-mi pot face implant, noroc de maselele de minte ca mi-au facut punte intre ele si canini si astfel am evitat placa de la varsta asta happy

Am 15 ani de cand tot fac tahicardie e drept pe la 2 crize pe an X 30 au fost deja 30 de episoade destul de mult.

Teama mea nu e legata de durerea din timpul procedurii ci de riscul de a face infarct sau alte complicatii in timpul procedurii desi riscurile sunt mult mai mari in timpul unei crize.

Citeam pe un site din MD DETROIT USA ca de la TPSV ai si aceste stari de rau, oboseala accentuata si dispnee.

Acum mi-am luat inima in dinti si am sunat pentru a fi pus pe lista la ablatie.
Păi, în timpul procedurii ești asistat de personal cu înaltă calificare, e mai greu să faci infarct și alte alea... winking
salutare si multa sanatate tuturor membrilor forumului.
de curand am fost diagnosticat cu tahicardie atriala focala dreapta. am avut doua crize puternice pana acum, in ianuarie si martie, cand m-a carat salvarea. la tipul acesta de tahicardie, nu mi-a reusit ablatia, am inteles ca singura rezolvare este tratamentul cu medicamente, iau propafenona de 3 ori pe zi.
daca mai e cineva in situatia mea si cam ce s-ar mai putea face pe viitor. am inteles ca ar mai fi o cartografie 3D, dar costa cam mult.
mi-am pus toata nadejdea in procedura de ablatie insa fara rezultat.
va multumesc.
Din pacate ablatia e singura metoda de vindecare, in rest doar varianta cu pastile ar fi singura optiune.
Si intr-adevar, ablatia cu ajutorul unui sistem de mapping 3D ar creste considerabil sansele de reusita.
eu am fost diagnosticat cu prolaps de valva mitrala 5 mm mia prins pe holter 90 de extrasistole din care 50 izolate dar nu mia prins tahicardie paroxistica , ceeea ce la mine se intampla mai rar dar le am cateva secunte dar am observat ca la mine apar la nervi stres daca sunt prea plin la stomac sau de multe ori din senin tin cateva secunte medicul nu mia dat absolut nimic DC???
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă