Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Bogdan- Si mie mi'a facut 3 injectii in burta cu niste ace minuscule din cate am inteles sunt anticoagulante
-Si injectiile prin fluturas le'am facut si o sa trebuiasca sa iei nolicin timp de 10 zile si aspenter 1 pe zi timp de 3 luni (la amiaz)
-Si mie mi'a zis sa ma feresc de raceala...la aprox o luna dupa ablatie am racit dar nu am avut nimic...
Cum te simti? totul este ok? eu am avut colegi de salon niste oameni mai in varsta care sforaiau de mama focului...
(27-11-2013 11:29 PM)allin86 a scris: [ -> ]Bogdan- Si mie mi'a facut 3 injectii in burta cu niste ace minuscule din cate am inteles sunt anticoagulante
-Si injectiile prin fluturas le'am facut si o sa trebuiasca sa iei nolicin timp de 10 zile si aspenter 1 pe zi timp de 3 luni (la amiaz)
-Si mie mi'a zis sa ma feresc de raceala...la aprox o luna dupa ablatie am racit dar nu am avut nimic...
Cum te simti? totul este ok? eu am avut colegi de salon niste oameni mai in varsta care sforaiau de mama focului...
La fel si mie exact ce ai scris tu mai sus(ma refer la medicatie), in salon am avut 2 ablatizati sa zic asa si restul erau de la alti medici.
De dormit dormeam foarte putin, 2-3 ore pe noapte, si era lune care sforaia de zici ca era cutremurhappy)
In rest ma simt normal, putin zona aia ma doare daca stau la mai mult de 90 de grade, da cica-i normal, in 2 zile cred pot face
spagatulhappy)
Acu nu trebuie sa se sperie lumea ca faci 3 injectii in burta ca acele sunt mici si nu doare injectia, credeti un om cu fobie de injectii(eu)happy)
Alin inca o intrebare, dupa ablatie stii ca ti-au adus un dosaroi plin cu semnale sinusoidale( cum ar fi ekg) gros de vreo 2-3 centimetri care arata cum s-a comportat inima in timpul operatiei.
Intrebarea e: ti l-a dat acasa?
Sincer eu nici macar nu l'am vazut dosarul respectiv...doar ceva semnaturi am dat si cam atat....la picior o sa mai simti o perioada jena...in locul unde ai primit anestezia...dar trece...sanatate multa iti doresc si somn usor ( daca reusesti sa adormi) happy)
[attachment=546][attachment=545]buna seara la toata lumea. an an nou mai bun si multa sanatate.

ce inseamna ST abnormal va rog. multumesc
Eu nu vad nimic anormal la ECG-ul post-at de tine.
Apropos, ai postat aiurea, intrebarea ta se incadra la topicul "Interpretare ECG", pe care il poti gasi imediat cum deschizi capitolul de Cardiologie, trebuie doar sa te uiti.
multumesc Arm-med. scuze m-am grabit. sanatate la toti.

(03-01-2014 12:15 AM)florinescu a scris: [ -> ]multumesc Arm-med. scuze m-am grabit. sanatate la toti.

deci intervalul ST e in *limite*?
Eu asa zic, nu vad nimic anormal la el.
Buna ziua,

In anul 2011 am fost diagnosticata cu tahicardie supraventruculara paroxistica dupa ce am ajuns la spitalul Floreasca cu pulsul 219, atunci mi-a fost recomandat metroprolol 1 pastila pe zi(pe acestea le-am luat doar o zi pentru ca am facut o reactie alergica si am incetat sa le mai iau) si ablatie la dr Vatasescu.
La momentul respectiv nici nu am vrut sa iau in calcul aceasta operatie.
Primul episod de tahicardie l-am avut in 2008, iar pana in 2011 am avut cel mult 6 episoade de acest gen, iar din 2011 au inceput ceva mai des, cateodata erau 2-3 pe luna si cateodata un episod la 2-3 luni,
In urma cu o saptamana am ajuns la spital la sf Pantelimon cu 216 bpm, de acolo nu am primit absolut nici o recomandare(pastile, ablatie).
In toata aceasta perioada am avut puse 2 holtere, primul l-am pus imediat dupa episodul din 2011 pentru 48 h, iar pe al doilea la recomandarea dr Voinea acesta nu a inregistrat nici un episod de tahicardie supaventriculara doar 189 de tahicardii sinusale.
Imi momentul in care am epidoade de tahicardie ma doare foarte tare pieptul si spatele si imi amorteste mana stanga si fata, de asemenea am cateodata momente in care nu pot sa respir foarte bine, si se mai intampla cateodata sa simt( fara sa am pulsul crescut)ca si cum am o pastila mentolata in piept, dureri in piept si ca si cum imi sufla cineva aer pe o vena la inima.
Va rog sa imi spuneti daca credeti ca ar fi necesara ablatia si de la ce pot fii aceste simpotome in momentul in care nu am nici un episod de tahicardie,

Mentionez ca m-am programat la dr Vatasescu pe data de 5 martie dar nu mai am rabdare.
Ablaţia, după cum am citit şi pe forum şi din alte surse, "taie răul din rădăcină". Practic, operează pe circuitele aberante. Medicaţia ajută, până la un moment dat. Am experimentat-o pe pielea mea. Am dat vina fie pe stres, fie pe altele, dar fibrilaţia atrială (cazul meu particular) tot n-a dispărut, chiar dacă am înlăturat toate cauzele sus-menţionate. Fiind o afecţiune progresivă, se pare că ablaţia este cea mai corectă abordare, la momentul actual. Şi eu m-am programat la dl. dr. Vătăşeşcu, urmând a efectua în curând ablaţia.
Te rog ţine seama că părerea de mai sus este a unui inginer, nu medic. Sau altfel spus, al unui coleg de suferinţă.
O zi bună!
Va saluta cu mult respect Ramona , am o tahicardie atriala prin mecanism reintrant cu origine la nivelul peretelui liber de atriu drept de 5 ani .
Am facut ablatie la Targu-Mures nereusita in 2010 . In sfarsit am ajuns la domnul dr. Vatasescu la Monza , mi s-a spus ca am nevoie de o substanta sa-mi faca tahicardia sustinuta care nu o au la Floreasca si ca pe deasupra cateterele se sterilizeaza si se refolosesc . Stiu ca domnul dr. imi vrea binele si ca mi-a prezentat lucrurile asa cum sunt , dar am nevoe si de parerea voastra si de un sfat , va rog mult de tot ajutati-ma .
MULTUMESC
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă